1st International School of Ostrava – Pohádkový sen každého podnikatele

Argumentem k založení 1st International School of Ostrava – základní škola a gymnázium, s.r.o. (ISO) v roce 2004 bylo zajištění „chybějícího článku“ v rozvoji bilingvního (dvojjazyčného) anglicko-českého vzdělávání na úrovni gymnázia v regionu. Škola měla a má umožnit anglicko-české studium nejen českým dětem, ale především zahraničním studentům.

Přitom je překvapující, že gymnázium neposkytuje mezinárodně uznávanou zkoušku International Baccalauréate (IB). Studenti ukončují studium pouze českou maturitou.

Způsob založení a chod tohoto soukromého institutu  je velmi ojedinělý, škola je podporována z peněz veřejného rozpočtu, a to na základě přijetí řádu veřejné služby. Což znamená, že v době vzniku neexistoval a stále neexistuje konkurenční subjekt poskytující tyto služby. ISO obývá na základě smlouvy o výpůjčce, to značí zdarma, nebytové prostory ve čtvrtém patře ZŠ Ostrčilova a rovněž přijala výpůjčku movitých věcí za zhruba 6 milionů korun v podobě kompletního zařízení učeben. Za dobu  svého působení již získala okolo 18 milionů korun z městského rozpočtu. A přitom ISO pracuje čistě komerčně. Školné dosahuje u českých dětí 50 tisíc korun za rok a u zahraničních studentů je to ročně 100 tisíc korun.

Pokud v tuto chvíli pochybujete a nevěřícně kroutíte hlavou, vedení města vám nabídne přesvědčivé argumenty na www.ostrava.cz, kde se dovídáme, že podpora nezaznamenává žádný rozpor.
Ostravak se ptá, proč nebyla vybrána některá ze stávajících  státních škol na úrovni gymnázia a  proč muselo dojít ke drahé spolupráci s nově založeným soukromým subjektem?

Jak jsme již zmiňovali, tato škola má velmi výraznou  finanční podporu města, protože vytváří službu ojedinělého charakteru v regionu. Nás ovšem zajímá, jaký postoj zaujme  město v příštím školním roce, kdy se na území Ostravy otevřou brány  konkurenčního soukromého česko-anglického gymnázia, pražské vzdělávací instituce PORG. Vzhledem k tomu, že tato škola nabízí služby obdobného rozsahu, výuku vybraných předmětů v anglickém jazyce na úrovni gymnázia (mimo jiné zakončení studia IB a rovněž českou maturitou),  nebude se již ze strany ISO jednat o ojedinělou službu nezbytnou a potřebnou z hlediska hospodářského významu.   Přestane tedy město školu podporovat?

Úmyslem Ostravaka není  jakkoliv zpochybňovat výuku na této škole nebo se jakýmkoliv způsobem dotýkat pedagogů a studentů této školy, naopak, chválíme veškeré projekty, které přispívají  ke vzdělávaní našich dětí. Jen nadále budeme sledovat, zda nemalé, dříve vynaložené prostředky k založení a rozjezdu ISO byly vynaloženy účelně a tato škola je nyní po šesti letech, schopna fungovat samostatně a poskytovat nadále kvalitní vzdělání v konkurenčním prostředí nebo jedná-li se o další formu podnikání bez rizika za využití veřejných prostředků.

-red-
IV/2010
 1. Autor: anonymní

  19.5.2010 - 20.16

  Způsob financování soukromé školy ISO je typický případ politického klientelismu, kdy díky podpory ČSSD vznikl a dále je podporován z veřejných prostředků soukromá společnost. ISO je personálně propojena z minulým primátorem města Ostravy Alešem Zedníkem /ČSSD/ a současným primátorem města Ostravy Petrem Kajnarem /ČSSD/. Jedná se o nebezpečnou nemoc naší mladé demokracie. S tím musíme my občané bojovat a je dobře ,že Vaše redakce na tento problém poukazuje,zejména v období kdy všechny politické strany mají ve svých politických programech boj s korupcí.

 2. Autor: anonymní

  20.5.2010 - 7.58

  Zajímavý volební tah, který právě rozhodl, že věci veřejné volit nebudu :-)
  Přeji mezinárodní škole úspěšný politický boj s konkurencí!

 3. Autor: anonymní

  20.5.2010 - 10.22

  Nedivil bych se kdyby autorem byl někdo z vedení ZŠ Ostrčilova (že by přímo paní ředitelka?) , článek plný záměrných dezinformací a lží. Nemíří paní ředitelka do PORGu a dělá si tím u Klausů "dobré jméno"?

 4. Autor: anonymní

  20.5.2010 - 11.36

  Mnohem lepší by bylo, kdyby někdo hodný dal 100 miliónů nějaké libovolné škole. A hele, on už to někdo udělal. ale ze svého! Co na tom, že to byly peníze, které vydělal během pár měsíců ve státní firmě ČEZ. A komu, že je dal? Jen čistá náhoda tomu chtěla, že zvolil zrovínka školu pana Klause (syna prezidenta) – PORG…zlé jazyky trvdí, že se během dvou let má otevřít pobočka právě této školy v Ostravě, minimálně ostravská ODS pro to dělá co může…a ředitelovat ji má paní ředitelka Ostrčilky, hlavní strůjkyni anitkampaně
  Nejsem volič ČSSD, dokonce ani ODS. Přiznávám však, že fandím tomu, co škola dokázala během pár let vytvořit…negativní kampaň v novinách mě neustále překvapuje…s některými výhradami v článku lez souhlasit, bohužel jsou to jen polopravdy…navrhuju, že by neznámý autor měl navštívit také vedení 1ISO a poznat fakta tak, jak je vidí druhá strana.

 5. Autor: anonymní

  20.5.2010 - 12.38

  Fakta jsou taková, že eseročko ISO nemuselo dát ze své kapsy ani korunu a od počátku je financována z peněz občanů. To se podniká na obecní účet. Nenesete žádné riziko jenom opakovaně žádáte obec o posílání peněz, jednou na reklamu, podruhé na odměny a pak zase nemá na knížky.Tak natáhne ruku na město. ISO je asi jediná soukromá škola v naší republice ,která je dotovaná z obecní kasy a přitom se jedná o obyčejný český gympl s českou maturitou. V tom je rozdíl od společnosti PORG, která je financována ze soukromých zdrojů a ještě poskytuje sociální a prospěchová stipendia.

 6. Autor: anonymní

  21.5.2010 - 12.04

  vážení občané, neznám podrobnosti ohledně financování soukromého subjektu ISO ,ale co mě zarazilo je skutečnost, že škola se neustále obklopuje politiky. A to samo by mělo být výstrahou pro nás obyčejné lidi. Proč to dělají? Asi je k něčemu potřebují. Ale k čemu škola potřebuje politickou podporu. Není ti divné? Zamyslete se. Nejsou to právě ty peníze o kterých se v článku píše. Proč politici nekrouží kolem veřejných škol,ale kolem soukromé. ISO neumí žít bez politické podpory?

 7. Autor: anonymní

  3.6.2010 - 20.57

  Tak tady si někdo myslí že ISO je takzvaně pod taktovkou ČSSD?? Zamyslete se lidi, myslíte si, že by sociální demokracie podporovala zrovna tuhle školu?? Já tuto školu znám a opravdu, tyto věci co o ní říkáte nejsou pravda. Spíš bych řekl, že tu někdo tuto soukromou školu nesnese, jako třeba základní škola Ostrčilova. 1st ISO je škola, která je myslím opravdu dobrá a pokud o tom někdo pochybuje a zajde se tam podívat, ať vidí, že tam nenajde žádného hrabivého člověka. Jsou tam obyčejní lidé jako vy kteří jenom touží po lepším vzdělání které jim otevře dveře do světa. A o tom tako škola je, vážení!!!

 8. Autor: anonymní

  3.6.2010 - 21.07

  Že je překvapující, že ISO nenabízí zkoušky IB?? to se asi někdo moc neinformoval, protože od tohoto roku nabízí právě tyto zkoušky pro studenty prvních ročníků. První by se autor článku měl informovat o tom, jak těžké je získat a vypracovat projekt právě na International Baccalauréate. A teď trochu cizího jazyka…..So start to think about these little things…..and DO NOT VILIFY ISO and before you write something, try to find the faithful information or DO NOT write anything……

 9. Autor: anonymní

  4.6.2010 - 13.00

  Kajnar představitel CSSD vyhrožoval rozbitím koalice s ODS , v případě ,že do této soukromé firmy dále nepotečou …..naše peníze a ještě jim pomohl k dotacím. Ten chytrák , který tady píše o IB naletěl zase na lži ISO. Možná, že nabízí zkoušky , ale nemá na ně oprávnění. Takovéto jednání je pro ně typické. Platíte a ani nevite co dostanete. Obyčejné české vysvědčení. Proč ČSSD podporuje soukromou školu? To je totiž jejich sociální politika. Naštěstí občané v této zemi předvedli , že na ty jejich bláboly a plané sliby nenaletí.

 10. Autor: Anonymní

  25.4.2016 - 17.48

  ISO je úžasná škola a tohle jsou nepravdivé kecy. Závistivci se najdou vždy.

Vložení komentáře


Další články

 • Pan primátor se mýlí – Ostravak není součást předvolební parlamentní kampaně
 • Reakce společnosti Sareza a čtenářů na náš článek
 • Základem demokracie je svobodný přístup k informacím
 • Kdo udělá pořádek na Stodolní?
 • Rozbité Masarykovo náměstí – Alibismus pánů radních
 • Pěší zóna je pro pěší!!! – Tento trend centru schází
 • Rozhovor s Vendulou Krčmářovou, vedoucí Ostravské pobočky Arnika
 • 1st International School of Ostrava – Pohádkový sen každého podnikatele
 • Editorial V/2010
 • Postřehy

  • Když se chce, všechno jde

  • 025 (1 of 1)

   Díky aktivitě Ostravaka máme nejenom nastříkané některé nové zebry v centru, ale městský obvod odstranil i dopravní značku u neviditelného přechodu pro chodce u Kuřího Rynku a na Nádražní ulici v centru přibyla nová lampa osvětlující přechod, která zaručeně zvýší bezpečnost chodců v nočních hodinách. Jaro teprve začalo a my doufáme, že tímto úklid města zdaleka neskončil.

   Škoda jen, že na tyto nešvary páni úředníci nepřišli sami, přestože je to jejich povinností. Je asi pro ně pohodlnější, když je na některé věci upozorní samotní Ostravaci a pak teprve dají do pořádku to, co už měli mít uděláno dávno. Sám Ostravak bude dále poukazovat na nešvary ve městě, protože podobných nešvarů potkáváme na ulici v Ostravě denně mnoho. Pokud víte i vy o nějakém nešvaru, nebojte se nám ho poslat!

   -red-

   IV/2010

  • další postřehy

  • Nešvar měsíce
  • Yetti se konečně zjevil: Bílá kniha už vyšla
  • Proč a jakým právem Jiří Paroubek zcela paralyzoval dopravu v Ostravě?
  • Ve městě bude lékařská fakulta

  Anketa

  Aktuálně není k dispozici žádná anketa