A co Vy si myslíte o plastice umistěné uvnitř kruhového objezdu před radnicí? Být, či nebýt?

Pocta hornictví – děkuji za ni.

Šok, výsměch do tváře, omyl, skandál, umělecký smog, parazit, ztráta soudnosti, ďábelský kousek, arogance, kreatura, absence vzdělanosti, motokoň, děs, paskvil, hromada šrotu, danajský dar, kýč, kálení do prostoru.

To je jen zlomek výrazů, které zazněly z úst části ostravské umělecké elity v reakci na vítěznou plastiku pátého ročníku Sympozia uměleckých forem, umístěnou v minulých dnech uprostřed kruhovém objezdu před Novou radnicí. S údivem sleduji hysterii, hledání chyb, podivných záminek, vytváření chimér a skrytou zlobu sršící z řad části kulturní fronty.

Docela živě si dovedu představit skupinu nadšených a manuálně zručných lidí, kteří vtipný a v reakci na dobu a dění ve svém okolí, pohotový nápad, za nemalých nákladů dokázali a to doslova ukout. Bez přehnaných ambicí, s radostí a s myšlenkami věnovanými Ostravě. Vzniklo dílo dokonale řemeslně zpracované, nápad, který nepřemýšlel nad teorií, konstrukcemi a zásadami. Nápad, který si nehraje na veliké umění a přesto je svým vznikem přínosný.

Proč však tyto řádky píši. Musím a chci se zastat pana Jaroslava Prokopa, organizátora a ředitele sympózia, ze kterého tato plastika vzešla. Ve svých příspěvcích se někteří z odborných komentátorů o něj otírají stejně nevybíravě jako o našeho „ rondlového koníka“ . A to se mi nelíbí. Pana Prokopa osobně blíže neznám, ale co jsem měl možnost, poznal jsem jej jako člověka maximálně činorodého, slušného a tvrdě pracujícího. Člověka, který má rád naše město.

Závěrem několik faktů, které se daly telefonicky, či mailem jednoduše ověřit.

 • plastika je díky iniciativě pana Prokopa, s mou podporou a souhlasem a podporou hlavního architekta města uprostřed kruhového objezdu umístěna dočasně, na dobu šesti měsíců.
 • plastika byla zapůjčena bezplatně.
 • pan Prokop za mého působení nikdy nepožádal, oproti některým z kritiků, o jedinou korunu z veřejných prostředků městského obvodu. Naopak, bezplatně zapůjčil dvě plastiky umisťované v letních měsících na Masarykově náměstí.
 • naše radnice a já osobně jsem vždy vítal aktivity vedoucí k oživení a zkulturnění centra. Přivítali a podpořili jsme krátkodobou, veřejnou instalaci objektů Čestmíra Sušky při příležitosti jeho výstavy v Domě umění. V tomto hodláme pokračovat.
 • Prokešovo náměstí svou v kašně umístěnou uměleckou dominantu , vybranou odbornou garniturou a udivující maximálně svou tonáží již má. Doufám jen, že nesymbolizuje budoucnost našeho města.

Dalibor Mouka
místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu (nestraník za Hnutí Ostravak)

 1. Autor: Zdeněk Hübner

  11.12.2013 - 15.31

  Jsem obyčejný chlap, který umění nerozumí. Přesto si troufnu vyjádřit zde svůj názor. Právě to, jak je plastika zvláštní a jaké vyvolává reakce, je podle mne smysl moderního umění. Nutí člověka zastavit se a zamyslet se. A tohle dílo přesně splňuje. Za mne rozhodně BÝT!

 2. Autor: Jiří Psota

  13.12.2013 - 7.27

  Při pozorování toho, co se v Ostravě poslední dobou děje začínám nabývat dojmu, že za bájným ,,kulatým“ stolem, za který usedají lidé, co rozhodují o zkrášlování Naší Ostravy nejsou normální!!! Už samotný nápis ,,JSME OSTRAVA!!!,, je něco, nad čím se nejeden člověk pozastaví a řekne si: ,,To v té Ostravě fakt tak chlastají?!“… Začalo to třemi vykřičníky, jako logo Ostravy, které mělo nějaký hlubší význam… Ale už by se mohli nahoře krotit…

 3. Autor: Dan Michalík

  13.12.2013 - 17.54

  Dobrý den, rovněž já jsem byl nemile překvapen negativními reakcemi z okolí odborné veřejnosti. Fakt, že je na onom místě dílo vystaveno jen dočasně, jen potrhuje mou doměnku, že jsou tyto reakce histerické. Mám vystudované dějiny umění a naučil jsem se věci hodnotit ne podle toho zda se mi (ne)líbí, ale podle toho zda jsou originální, mají symboliku ať již zjevnou nebo skrytou. Pocta hornictví je dílo lehce čitelné a přitom z fantaskního světa. Spojuje v sobě symboly města, za které se bohužel mnoho lidí stále stydí. Mám-li vyslovit svůj názor na dílo samotné líbí se mi velmi moc a spojuje v sobě pro mne tak důležitou originalitu a symboliku takovým způsobem, že se dle mého opravdu každý, kdo kolem prochází alespoň na chvíli zamyslí což by měl být i dle mého v dnešní době smysl umění. Nechápu urážlivé komentáře typu:“…jde o zkovanou fušeřinu apod.“
  Na druhou stranu musím vyjádřit, že místo a způsob vystavení je opravdu trošku nešťastný. Dílo bylo jednoduše položeno do květinového záhonu vytvářejícího městský znak bez předchozích úprav, takže to působí, že byl jeden městský symbol „násilně“ přeplácnut druhým.
  Pokud bylo předchozím pisatelem nakousnuto téma nápisu „JSME OSTRAVA“ jako součásti vánoční výzdoby náměstí, musím také souhlasit, že mi toto připadá velmi nevkusné až trapné.

 4. Autor: Hana Andrlová

  26.1.2014 - 10.44

  Jako Ostravak tělem a duší si také dovoluji připojit svůj názor. Umělecké vzdělání nemám, ale umění všeho druhu vnímám hlavně srdcem, vztahem k prostředí. Mně spojení koníka jako znaku Ostravy s hornickým vozíkem připadá jako geniální nápad, navíc řemeslně velmi pěkně ztvárněný! Jako důstojná plastika vztahující se k našemu městu, která by se podle mého názoru i ve větší velikosti daleko více hodila před Novou radnici než Ikarus, který tam trůní (byť není špatný, ale jeho umístění před Magistrát Ostravy jako symbolu není šťastné). Momentální umístění Koníka na rondlu chápu jako dočasné řešení, a jak píše p. Michalík, není v záhonu se znakem města úplně vhodné – zasloužil by si trvalé a výsostné vlastní místo! Kritiky odborné veřejnosti chápu tak, že chtějí toto dílo poplivat, protože cítí jeho nadčasovost a genialitu vyjádření a sami nevymysleli nic lepšího… tak kopou kolem sebe. Ostrava má bohužel obecně smůlu na pěkné a nápadité plastiky. Mnohdy obdivuji zajímavá, realistická díla s vtipným nápadem, v různých českých i zahraničních městech. V Ostravě máme historicky spoustu různých pomníků vojenských, z budovatelských let; a pak plastiky jako např. skupina postav před úřadem práce, tedy slušně řečeno – běžnému občanovi nicneříkající a nenápaditá. Ty zajímavější a pěkné by se daly spočítat na prstech jedné ruky (např. Světlonoš na EkF VŠB, gordický uzel na Reální). Ještě si dovolím připojit také svůj souhlas s komentáři p. Psoty a Michalíka ohledně moderního loga Ostravy – 3 vykřičníky jsou obecně nevkusné, samy o sobě nicneříkající, a vánoční výzdoba Prokešova náměstí 2013 s nápisem JSME OSTRAVA !!! mně spíš připomínala světelný cirkus.

 5. Autor: Pavlína Nováčková

  22.4.2014 - 0.59

  Dobrý den,

  mně se koník docela líbí, leč je trochu prvoplánový. Proč se všude zdůrazňuje spojení městského znaku a dolu? Vždyť kůň nám byl dán do znaku kvůli tomu, že se Ostrava měla stát v době svého založení obchodní tepnou severní Moravy a Slezska, k čemuž nedošlo. Pro mě ta mechanizace živého objektu odráží spíš degradaci koně, živé bytosti, na pouhé soukolí v důlním provozu. Proč se málo zdůrazňuje, že koně byli ti, co vytahovali uhlí na světlo boží, a mnozí z nich zahynuli. Jejich koňská síla udělala pro průmysl mnoho. Ne nadarmo se říkalo a říká, že železnice měla tah tolik a tolik koní a že nám pod kapotou koně řehtají..
  A ano, JSME OSTRAVA !!! příští rok fakt ne…

 6. Autor: Zdeněk Popek

  24.9.2014 - 12.08

  Skvělý nápad a ještě lepší zpracování. Nechal bych plastiku před radnicí trvale. Myslím, že si lidé na ni zvykli.

 7. Autor: ChiM

  4.5.2017 - 11.51

  Ta skulptura by měla mít nikoli koňskou, ale ovčí hlavu. Tím by více symbolizovala naturel zdejších jednoduchých plošně myslících obyvatel. OKD si lidé nechali prodat před nosem, a ted budou ve Švýcarsku u Ženevského jezera, protestovat proti tuneláři Bakalovi, který už ani není vlastníkem tohoto obludária.
  Lidi by si měli uvědomit, že za velkolepé tunelování a svévolné nakládání s majetkem obří bývalé OKD mohou také voliči ČSSD, kteří umožnili tehd.ministru financí Sobotkovi /ten stejný Sobotka, který půl roku před volbama podává demisi vlády a spáchal tímto další podraz nejen na svých voličích, ale i na 10 mil. obyvatel ČR/
  kolos v podstatě za pár babek předat do rukou kámošů /Bakala a spol./
  pozdě bycha honit…….nemluvě o tom že nájemníci v bytech vlastněných OKD se ocitli v tiché pasti

 8. Autor: Kamuf

  15.6.2017 - 18.02

  Tak Sobotka jde konečně do prd….. ale obávám se že to tupí oVčani budou zase volit, tedy tu stejně hroznou stranu jako jsou ODS? TOP09, KDU-ČSL se Starosty. Vůbec toho Gazdíka ani Bělobrádka, a podobné zaprodané i.d.i.o.t.y. nemusím ani vidět
  a už vůbec ne volit
  Je načase dát hlas Tomio Okamurovi !!! Zamezit vítačům migrantů aby se obohacovali na náš úkor a cpali do nich místo do svých občanů, kteří jim platí daně, miliony na dávkách!!!
  Jo a vyhněte se obloukem Sareze – začali tam příšerně chlorovat, takže lidé astmatici a naše děti alergici tam vůbec nesmí chodit. Venkovní stejně jako vnitřní bazény jsou příšerně páchnoucí desinfekcí! Chlor je karcinogen, způsobuje rakovinu,
  nechcete mít nádory z návštěvy bazénů, že? My tam taky nechodíme:))) super je Aqua centrum v Bohumíně, Olešná nebo jinde……

Vložení komentáře


Další články

Anketa

Aktuálně není k dispozici žádná anketa