Bílé divadlo z Ostravy – klasika alternativního divadla

Když skupina lidí dělá divadelní akce 28 let, je možné je považovat za klasiku. Když skupina lidí hraje v továrních halách, na náměstích, v parcích nebo ulicích představení, která mají za předlohu básně, obrazy, popřípadě vlastní zážitky, jde o alternativní tvorbu. A pokud se jedná o jednu a tutéž skupinu lidí, můžeme říci, že tady máme klasické alternativní divadlo.

Tolik na úvod k samotným protagonistům.

Bílé divadlo Ostrava

Varšava

Varšava

je volné umělecké sdružení, které se již téměř třicet let zabývá jevištními i tzv. paradivadelními experimenty. Jan Číhal, Luděk a Petr Jičínští činnost divadla zahájili inscenací HRÁZ VĚČNOSTI podle prózy Bohumila Hrabala a pak už následovaly hry jako TRISTAN A ISOLDA, klauniády DVA KOHOUTI NA SMETIŠTI nebo přírodní akce Máchův MÁJ.

Typickým pouličním divadlem je představení ČERVENÝ KOHOUT LETÍ K NEBI, které bylo nedávno základem divadelní dílny na mezinárodním divadelním festivalu v polské Wodzislawi. Rovněž toto představení tvořilo základ scénografické výstavy na festivalu v Polském Rybniku. S tímto představením se můžete potkat také v ulicích Ostravy. V loňském roce to bylo například na festivalu Colours of Ostrava.

Pravděpodobně k nejznámějším divadelním aktům patří TY, KTERÝ LYŽUJEŠ, které vzniklo podle kreseb Martina Velíška (Fimfárum, Babička). Divadelní vystoupení zhlédlo nespočet diváků z různých měst naší republiky. Za těch 13 let, kdy se představení TY, KTERÝ LYŽUJEŠ hraje, sjezdil divadelní soubor s lyžařskou performancí i část Evropy – např. Stockholm, Kyjev, Paříž, Archangelsk, Avignon, Varšavu a mnohá další evropská města a divadelní festivaly.

Všechna představení ať už byla uvedena v ulicích Ostravy, nebo ve Staré Aréně – jako například POSLEDNÍ VEČEŘE na Velikonoce nebo HRÁZ VĚČNOSTI podle Bohumila Hrabala – byla součástí aktivit k získání titulu EHMK 2015.

kohout

kohout

Představení, která jsme zmínili, se hrají již několik let. K novým divadelním akcím můžeme přiřadit POSTELE, ZDE, NA OSTRÉM ROZHRANÍ ŽIVOTA a OBČERSTVENÍ – REFRIGERIUM… – očistec událostí mezi nebem, peklem a zemí. Tato představení, jež se zatím hrála jen několikrát (na Hlubině, na Karolince, v Domě umění), jsou pozvána na festival PŘÍŠTÍ VLNA (NEXT WAWE) do Prahy. Bílé divadlo je tedy stále „příští vlnou“ českého divadla!

Osudovým autorem Bílého divadla Ostrava je polský básník Edward Stachura. Před léty byla na Kuřím rynku uvedena jeho báseň BÍLÁ LOKOMOTIVA, letos na podzim chce divadlo uvést rozšířenou verzi této akce pod názvem NAŠE BÍLÁ LOKOMOTIVA, a to ve spolupráci s polskými divadelníky. Jako další podzimní vystoupení Bílého divadla Ostrava můžeme uvést představení BEZ KONCE PUTOVÁNÍ, jež se uskuteční ke 200. výročí narození básníka K. H. Máchy.

Bílé divadlo je ryze amatérský soubor. Herci se setkávají dle potřeby jednou dvakrát týdně v kulturním domě Labyrint v Třebovicích nebo v Tenis klubu v Porubě. Během let s divadlem spolupracovalo asi 25 herců, nyní tvoří základ souboru deset členů. Soubor vydal sbírku poezie CO VŠECHNO ZA VODOU, jejímž autorem je jeden z členů Bílého divadla Ostrava – dramaturg a básník Vláďa Machek.

                                                                                                                                 red

Vložení komentáře


Anketa

Aktuálně není k dispozici žádná anketa