Bylo by to vhodné také pro Ostravu?

Severomoravské Klimkovice a další města v Česku plánují zavést zóny, kam nebudou smět auta s vysokými emisemi. Nazývají se nízkoemisní a vjezd do nich bude povolovat zelená nálepka. Tu dostanou jen auta s dieselovým pohonem vyrobená po roce 2005 nebo vozy na benzín, které na cesty vyjely po roce 1992.

Omezení dopravy vnímají zástupci Klimkovic jako nejvhodnější způsob, jak zlepšit životní ovzduší. „Našim městem totiž každý den projede přibližně pět tisíc osobních automobilů a téměř tři tisíce nákladních vozů,“ vyjmenovává místostarosta Klimkovic Jakub Unucka. Účinnost si ověřili v sousedním Německu, kde speciální nízkoemisní zóny úspěšně fungují už pět let. Kromě Klimkovic proto teď podobné opatření chystá taky třeba Brno, České Budějovice, Praha, Mariánské Lázně a desítky dalších českých měst. Jejich zavedení schválili poslanci už letos na jaře, vzniknout by měly na počátku roku 2015. Regulace vjezdů do center měst bude přitom odstupňovaná a kromě zelené budou existovat i mírnější varianty. Žlutá nálepka bude označovat dieselové vozy vyráběné od roku 2001 do roku 2006 a červené nálepky si pořídí majitelé naftových aut vyrobených od roku 1997 do roku 2001. Řidiči, jejichž vozy nesplní žádné z nastavených podmínek, se budou muset centrům měst vyhnout a zaparkovat na kraji obcí. Pokud neposlechnou, hrozí jim pokuta, která se může vyšplhat až na 2500 Kč. Nálepky si majitelé aut budou moci kupovat na Dopravním odboru obce s rozšířenou působností, vyjdou je na 80 Kč. 40 Kč z ceny poputuje do Státního fondu životního prostředí, druhá polovina půjde do rozpočtu jednotlivých obcí. Kromě České republiky budou nálepky platit pravděpodobně i ve zmíněném Německu.

  1. Autor: Anonymní

    14.11.2013 - 9.19

    Kokotiny vymyslet to by jim slo ale ze maji pod prdeli dalnici ktera produkuje daleko vic splodin, s tim nc nezrobi. Ale co, co je komu po klimkovicach, dira jak dira..

Vložení komentáře


Další články

Anketa

Aktuálně není k dispozici žádná anketa