Čisté nebe v Ostravě

Po létě se spolu se zhoršujícím se počasím cyklicky vrací oblíbené téma špatného ovzduší v Moravskoslezském kraji. Kromě Arniky a místních občanských sdružení se do boje za zlepšení tohoto neutěšeného stavu nově pustila i obecně prospěšná společnost Čisté nebe, která v tomto měsíci oslaví rok své existence.

Do dění se snaží zapojit i obyvatele, a to prostřednictvím nejrůznějších přednášek, podporou cyklodopravy či organizováním nejrůznějších happeningů. Úspěch měl zejména vtipně laděný Den vzduchu, kterého se zúčastnil např. performer Jiří Surůvka nebo herec Jiří Sedláček. Zatím asi největší ohlas vzbudila aplikace SmogAlarm určená pro mobilní telefony, díky které lidé mohou zjistit aktuální stav ovzduší. Aplikace vznikla jako projekt dobrovolníka s nulovým rozpočtem a zatím si ji z webových stránek společnosti stáhlo úctyhodných třináct tisíc lidí.

K nahluchlému ministerstvu se konečně dostal i rozzlobený hlas z Moravskoslezského kraje volající po konkrétních krocích v oblasti protismogových opatření. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa vypadá jako jeden z prvních ministrů, který je přístupný dialogu a hledání řešení. Vypovídá o tom jeho reakce na otevřený dopis, kterou se sdružení Čisté nebe spolu s dalšími neziskovými organizacemi podařilo získat. Dopis byl spolu s konkrétními sedmatřiceti otázkami zformulován jako ohlas na Akční plán pro Moravskoslezský kraj a podepsalo se pod něj skoro pět tisíc občanů. Jan Kozina, předseda správní rady sdružení Čisté nebe, hodlá v tomto dialogu pokračovat i v tomto roce. „Myslíme si, že právě kladením konstruktivních dotazů vyžadujících konkrétní odpovědi a řešení je možné zatlačit na státní správu, aby ve věci ostravského ovzduší vyvinula konkrétní činnost. Samozřejmě některé z odpovědí stále považujeme za neúplné. Které to jsou, budeme podrobněji prezentovat v lednu v naší reakci na odpověď,“ uvedl před časem Jan Kozina. Stále diskutovanou otázkou je, zda město a kraj dostatečně využívají svých pravomocí, které můžou vyvíjet ke zlepšení kvality ovzduší. I na tuto problematiku se hodlá Čisté nebe v roce 2012 zaměřit.

Koncem loňského roku proběhla v klubu Atlantik v rámci speciálu Martina Veselovského živá diskuse na téma Bude někdy Ostrava dýchat (čistý vzduch)? Zúčastnil se jí alespoň na chvíli i ministr Chalupa a vypadalo to, že upřímně hledal odpovědi na položené otázky a nespokojil se s klišé a neurčitými frázemi, kterými hýřil náměstek ostravského primátora Dalibor Madej. Jedním ze  strašáků, kterými se Dalibor Madej oháněl, byl strach z toho, že ArcelorMittal pod tlakem na zavádění opatření zlepšujících stav ovzduší přesune svou výrobu někam jinam. „Mittal je ale pod mnohem větším globálním ekonomickým tlakem a já odhaduju, že pokud bude současná světová recese pokračovat, do pěti let odejde tak jako tak,“ domnívá se Jan Kozina. „Ale co až to nastane, jak se na to připravují?“ ptá se Kozina a doufá, že i tento problém se stane v blízké budoucnosti předmětem debat.

Také na rok 2012 chystá Čisté nebe řadu dalších akcí pro veřejnost. Hodlá pokračovat v sérii Science Café, neformálních setkávání vědců a veřejnosti. Další díl těchto úspěšných přednášek by se měl uskutečnit již na počátku února a tématem budou tentokrát lokální topeniště. Ostravané se mohou těšit i na další humornou větev aktivit, jejich pořádání ale závisí na financích. Nezbývá než doufat, že se sdružení Čisté nebe podaří získat dostatek dobrovolníků nejen pro pořádání různých aktivit, ale i sponzorů pro jejich zajištění po finanční stránce. K realizaci změn je totiž potřeba i zájem veřejnosti a ten bývá prozatím dost často pouze sezonní – končí s prvním závanem jarního vzduchu. I když ani jaro nikomu nezaručí, že to, co Ostravané dýchají, je skutečně čistý vzduch.

Aneta Mladějovská

OSTRAVAK I/2012

 1. Autor: Wilda

  21.11.2012 - 12.55

  Jo chystejte akce proti Mittalu ale až to tady zavře díky tlaku veřejnosti, tak bude pozdě brečet na rozlitým mlékem kdy tisíce lidí příjde o práci. Měli byste se zamyslet komu tím vlastně škodíte… Zajímavé je, že z Polska tady jde 50% smogu ale to nikdo neřeší přitom to by se mělo řešit! „Zamyslete se nad tím jaky by to mělo dopad kdyby se Nová Huť zavřela, jak pro lidi, tak pro ekonomiku“

 2. Autor: Kuchařová Hana

  7.3.2013 - 17.05

  Co budou mit z toho lidé,kteří budou mít sice práci,ale za několik let zemřou na nádor plic,třeba v mladém věku.Ńová Huť ne málo ničí ovzduší,někde se začít musí,nemyslíte ???

 3. Autor: Kolouch

  2.1.2017 - 20.22

  Pane Kozino zdá se mě že vůbec nejde o to čím kdo topí tady jde o to vybrat od lidí peníze 1500 za kotel 8 až 1200 za komín. Když mám kotle dva tak už jsou to 4000Kč.
  Vyměna kotlů je cesta do pekla.Dojde ke zdražení uhlí.Podporovat se mělo topení ply
  nem a elektrikou.Jak budete kontrolovat kotle ve kterých se tzv recykluje večer.
  Mám ekologický kotel který je v provozu třetí sezonu a musím mít kontrolu zatím co někteří mají kotle z doby Masaryka. Co mě vůbec nejde na rozum proč musí mít prohlídku ten kdo má nový kotel. Důležité je zaplatit.Kdyby někomu šlo o životní prostředí tak nemůže dovolit vypustit údajně 5 tun těch nejhorších jedů z ohňostrojů.Ono tady jde taky o peníze. Co vy na to pane Kozina?

Vložení komentáře


Anketa

Aktuálně není k dispozici žádná anketa