Co Ostrava skutečně potřebuje? | Ostravak

Co Ostrava skutečně potřebuje?

Velmi nás překvapila informace o tom, že vedení našeho města si opět najalo soukromou firmu, aby zjistila, co obyvatelé města opravdu potřebují. Tentokrát v sociální oblasti. Ono to překvapení asi není tak velké, když si uvědomíme, že pan primátor v Ostravě už dávno nebydlí a že druhý muž města pan Dalibor Madej je natolik populární, že jeho ODS u něj v Třebovicích získala v posledních volbách méně hlasů, než tam má sama členů.

Tímto krokem dalo vedení města jasně najevo, že se od občanů izolovalo. Ono by stačilo se občas projít po městě pěšky, mít doma kašlající dítě nebo třeba parkovat v noci auto na sídlišti.

Budeme s napětím sledovat, co za naše peníze najatá agentura zjistí. Mezitím si však dovolíme připojit náš názor.

Obvyklé klišé ČSSD je boj s nezaměstnaností a spravedlivý stát. Zní to pěkně, ale realita je jiná. Určité množství lidí prostě pracovat nechce a nebude, protože mu vyhovuje systém sociálních dávek. Naopak přibývá lidí, kteří mají strach, že o své zaměstnání přijdou. Schází jim pocit jistoty, mají obavu o budoucnost svých rodin. Smutně pak sledují, jak město zbytečně utrácí miliony korun na podporu těch, kteří se nejsou schopni přizpůsobit základním pravidlům chování. Lidé si čím dál tím častěji kladou otázku, proč vlastně platí stavební spoření, splácejí hypotéku na svůj byt nebo dům, když ti, kdo nechtějí pracovat, dostanou vše zadarmo. Kde zůstala spravedlnost, když normální lidé musejí platit nájem, ale za nepřizpůsobivé ho platí stát?

Lidé se bojí. Bojí se v noci na ulicích, bojí se o své děti, o svůj majetek. Není to tak, že by stoupala závažná kriminalita, loupilo se a vraždilo. Schází nám základní pocit bezpečí. Za této situace město už před rokem snížilo rozpočet městské policie, nutí městské obvody, aby platily městu za provoz kamerových systémů. Jen dostatečný počet dobře zaplacených policistů (ať už městských, nebo státních) nás dokáže ochránit. Víme to všichni, jen vedení města ne.

Končí zima a s ní i problémy s dýcháním. Bohužel jen na půl roku. V Ostravě je špatný vzduch, všichni to vědí, ale nic se neděje. Město vzduch zkoumá, měří a nic. Jednou viní těžký průmysl, podruhé motoristy, pak zase ty, kdo doma topí v kotlích, nebo Poláky. Vzduch je však pořád stejně špatný.

Ve Vítkovicích se staví nový městský stadion za několik set milionů korun. Konečně. Projekt se upravil tak, aby se na něm dala hrát i fotbalová liga. Vedení města to však připadne málo, a tak hodlá investovat další stovky milionů korun do dalšího, tentokráte však soukromého stadionu na Bazalech. Proč to píšeme? Abychom zdůraznili, že často opakovaná věta o tom, že nejsou peníze, není pravdivá, a taky jako další důkaz toho, že vedení města opravdu není takové, jaké lidé potřebují. Stačil by zlomek těchto peněz a mohly by se opravit třeba chodníky, které jsou už léta samá díra.

Jistě bychom mohli dále pokračovat. Čtyři uvedené body však považujeme za zásadní. Práce, bezpečnost, vzduch bez jedů a opravené chodníky. Možná vám to připadne přízemní a příliš jednoduché. Možná máte pravdu, ale buďme realisté. Slibů už jsme slyšeli mnoho, ale začít se musí od základů. Škoda jen, že to neví ostravská ČSSD a ODS. Snad to prozradí výzkum. (red)

  1. Autor: x

    18.4.2013 - 22.37

    Nemám nic, co bych vytkl. Já vnímám Vaši práci dobře. Kolik Ostravanů to vnímá také?!

  2. Autor: NN

    26.4.2013 - 13.52

    Nejprve, proč NN? – je opět doba, že se (bohužel) nedá podepsat. Vždyť i v Radě města je třeba za socdem IT technik a už IP adresa je vlastně podpis. Co Ostrava potřebuje? Berme to jako průzkum „Ostravaka“. Tomuto hnutí jsem fandil, zatím ještě fandím, ALE. Chybí mi určitá provázanost. Jen zdejší články – úspěšný právník, developer, ředitel, marketingový ředitel, učitelka, atd.. Všem kolem 40 +-, až na malé vyjímky. Ostrava potřebuje někomu uvěřit! (jeden ! stačí). Zapřemýšlejte, jak získat pro podporu myšlenek – poctivé lidi, buď bez práce nebo bojících se, že o práci přijdou. Exekutoři tady řádí, jako málokde v republice. Nůžky – má hodně a má „na živobytí“ se strašně rozevřely. Za hnutím je vidět mnoho pozitívních kroků, o těch píšete sami, netřeba opakovat (to budeme číst před volbama). Není to jen o rozbitém chodníku nebo předluženém Baníku. Proč se nepředstaví vize pro tři generace? Jako negativní vidím, že zatím se jedná pouze o „střední věkovou generaci“, materiálně zajištěnou a jejich děti. Říká se, že „sytý hladovému nevěří“ (nebo obráceně?). Koncepce „uděláme si tady pořádek“, se bude mnohým určitě líbit. Ale většina zase naletí na sliby „koalice“ – ve stylu – dáme vám práci, dáme vám.. (dají houby). Ostravě chybí celková koncepce a není to o volebních programech. Město pro ? xxx lidí, které umíte – ubytovat, dát jim práci (slušně zaplacenou).. Supermarketů je tady až hrůza, malé obchody zmizely (velcí požírají malé), tržnice jsou zrušené nebo přestěhované k těm supermarketům, v centru jedna tržnice u ČL a tam asi drahý nájem (?) – pouze pár stánků v provozu. To mají lidi nad 60 šlapat na nějaký farmářský trh? Vždyť jen za cestu trolejbusem dají tolik, co za 1 oběd. A..Bláboly snílka. Jsme prostě Češi a potřebujeme „velitele“, co přesvědčí „vojsko“, aby za ním šli. Jde to i v demokracii. Ze současného vedení města – ? tam žádný „velitel“ není vidět..Jen spousta mluvků a chytrolínů. Chcete Hyde Park? Tak ho udělejte a mluvte s lidmi, o lidech a ..né jen o rozbitém chodníku (to vidíme taky). Jinak bude mít Ostrava do 10 let 200 000 a méně obyvatel..

Vložení komentáře