Co trápí obyvatele Fifejd?

V minulých dnech jsme prostřednictvím ankety zjišťovali, co vlastně trápí nebo jestli vůbec něco trápí obyvatele Fifejd. Ukázalo se, že kromě parkování, což je problém, který trápí celou Ostravu a Ostravak není schopen ho nijak řešit, jsou největším problémem exkrementy psích miláčků. Sbírání výkalů závisí na osobní zodpovědnosti každého občana, ovšem na druhé straně na tomto sídlišti nenajdete sběrné koše k tomuto určené.

Druhým velmi palčivým problémem jsou volnočasové aktivity pro děti různého věku. Fifejdy  disponují dětskými hřišti, jež nechal vybudovat obvod města, ale hřiště jsou určena především pro malé děti. Větší děti pak vyhledávají zábavu jinde, a ne vždy vhodným způsobem.

Maminky nás rovněž upozornily na výskyt injekčních stříkaček v okolí autobusových zastávek a mnohdy právě i na těchto hřištích. Konkrétně obyvatelé domu Gen. Píky opakovaně na tento problém upozorňují městskou policii, ale nemají pocit, že by tento problém výrazně řešila.

Služby a obchody občanům Fifejd nikterak nescházejí, v okolí najdou vše potřebné. Jediný problém vidí v podobě rozestavěného objektu na ulici Lechowiczově (původní záměrem byla výstavba lékárny), který se stává sběrným místem odpadků. Tato situace byla již před časem občany řešena s obvodem města, ale bezvýsledně.

V neposlední řadě trápí obyvatele Fifejd zdevastované asfaltové chodníky. Mnohé ulice sice prošly revitalizací, ale dle názorů nebylo při tom posuzováno stáří užívání.

Přibližně sedmdesát procent dotázaných občanů poukazovalo na problém tzv. ostravských lagun. Linoucí se zápach je pro mnohé nesnesitelný.

Není vždy v našich možnostech problémy občanů vyřešit, ale snažíme se z jednotlivých problémů nacházet východiska.

Zjistili jsme:

Každoroční poplatky za psy končí v rozpočtu obvodu a neexistuje finanční vyčlenění této skupiny a zpětné financování daných potřeb. K dnešnímu dni je evidováno 2650 psů pro celý obvod Moravská Ostrava a Přívoz, což znamená, že příjmy obvodu z poplatků za psy činí okolo čtyř milionů korun za rok. Proč tedy není přiměřená část investována zpět?
Redakce požádala o vyjádření odbor místního rozvoje. Odpověď zveřejníme na www.ostravak.info/aktualne.

Na otázku, zda existuje možnost zpřístupnit veřejnosti nově zrekonstruované prostory (bazén, tělocvična, hříště) Základní školy Gen. Píky v Ostravě, nám vedení školy oznámilo, že hřiště je pro veřejnost otevřeno od dubna do konce října. V současné době vedení školy zpracovává projekt, jenž má dětem umožnit návštěvu tělocvičny nebo bazénu i v mimoškolním čase.

Problém injekčních stříkaček není jen problémem Fifejd. Městská policie nám uvedla dvě základní telefonní čísla, na která mají občané v případě nálezu volat, a to buď na bezplatnou linku 156, nebo číslo 800 199 922, kde je připraven operativní oddíl, jenž disponuje prostředky pro sběr. Pokud mají občané jakýkoliv jiný problém, mohou se obracet na svého okrskáře.

Najít řešení obtěžujícího zápachu z lagun představuje dlouhodobou záležitost. V současné době provádí hygienický monitoring prací na ropných lagunách Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě. Zástupce ústavu ing. Bílek nám sdělil, že šetření probíhají dvakrát ročně – vždy v letním a zimním období. Pokud mají občané Fifejd jakýkoliv problém, mohou se s dotazy obrátit právě na Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě.

-red-

III/2010

 1. Autor: Petr Hrudek

  13.8.2013 - 11.25

  Dobrý den,
  s většinou v článku uvedených tvrzení souhlasím (psí výkaly mi teda nijak nevadí, pokud nejsou přímo na chodníku, ale to je čistě můj názor).
  Ale chybí mi zde jeden problém, který je pro mě důležitější než všechny ostatní zmíněné – dopravní obsluha sídliště podél Hornopolní ulice. Troufám si říct, že v Ostravě neexistuje jiná takto hustě osídlená část sídliště s tak mizernou dopravní obsluhou MHD. Teď od září nám zruší trolejbusovou linku 109, takže spojení se Slezskou nebo sýkorovým mostem žádné (pokud se člověk nebude sourat po třech zastávkách s přestupy), ale budiž, přes den to ještě není taková katastrofa, ikdyž by to mohlo být lepší. Ale aby sídliště (nemluvě o Orchad a Park Inn) mělo po 20. h večer spojení jenom co 20 minut jednou linkou, která vlastně nejede skoro nikam (přes pustinu po Novoveské a na druhou stranu na Sokolskou, kde ale večer není kam a odkud jet), to ja katastrofa. Aby se člověk dostal do jiných civilizovaných částí města, bylo by třeba se dostat na tramvaj na frýdlantské mosty, to ale večer jaksi nejde.
  Myslím, že spousta občanů by ocenila, kdyby někdo dokázal tento problém zviditelnit více, než dokáže jednotlivec, na jehož slova není slyšeno.

  S pozdravem PH

Vložení komentáře


Další články

 • Stromy do města patří, pane primátore! Kácení už bylo dost – bez zeleně město umírá
 • Jan Becher je nejenom ředitelem Domu knihy Librex v Ostravě, ale i sympatickým Ostravanem
 • Mrtvé dědictví. Kdo přebírá zodpovědnost?
 • Podpora občanů prodejny Zdravá výživa
 • Co trápí obyvatele Fifejd?
 • Editorial VI/2010
 • Začalo jaro – je čas na úklid v centru
 • Opět tři vykřičníky, a čím dál tím dražší
 • Ostravak vyzývá: Pane primátore a pane starosto, pojďte s námi bydlet
 • Aupark: investor natahuje lhůty, město je k němu stále tolerantní
 • Začalo jaro – je čas na úklid v centru II.
 • Kultura Masarykova náměstí: srdce města, nebo místo „balkánské kultury“?
 • Postřehy

  • Kuriózní a neviditelný přechod

  • Ostravak našel dvě Ostravské dopravní rarity, jichž je ale v centru města určitě povícero. Ušetřili jsme tak práci úředníkům z odboru místního hospodářství, dopravy a obchodu centrálního městského obvodu, kteří asi nemají čas, jinak by si toho dávno všimli a nedostatky by odstranili.

   Název kuriózní si zaslouží bývalý přechod na ulici Vítkovické u katastrálního úřadu, kde je zapomenutá bílá zebra, a nejeden nepozorný chodec tak může při přecházení vozovky skončit přímo ve zdi.

   Označení neviditelný by si zasloužil přechod na rohu ulic Na Hradbách a Přívozské, kde je sice značka upozorňující řidiče na přechod pro chodce, ale zebru už nikdo nenamaloval.

  • další postřehy

  • Nešvar měsíce
  • Bílá kniha připomíná yettiho

  Anketa

  Aktuálně není k dispozici žádná anketa