Co trápí Ostravaky na Dubině

29. 9. 2010 - Dobrý den, ani nevím, proč Vám píši, ale rozhodl jsem se ve stručnosti informovat o situaci v Dubině. Žiji v Ostravě přes rok a vypozoroval jsem pár nebezpečných míst, do kterých nikdo neinvestuje. V podstatě ani nevím, na koho se obrátit. Ještě, když jsem žil v Havířově, byla radnice ochotná se mnou komunikovat. Tady jsem nedostal ani odpověď.

Čeho se týká můj dopis? Chtěl bych upozornit na to, jak radnice krásně investuje do nového náměstí u Antonína Poledníka (což je bezesporu ušlechtilé). Ale v okolí jsou místa, která by potřebovala taktéž investici, a to především z bezpečnostních důvodů, a hlavně by měly být levnější. Což mě taktéž zaráží u částky, která byla použita pro rekonstrukci podchodu a náměstíčka. Ale budiž.

První místo je most u parkovacího domu hned vedle tramvajové zastávky Antonína Poledníka. Most je krásný, má dokonce v jedné části napojení na chodník, ale ten na druhé straně nikam nevede. Na konci není uskutečněn přechod pro chodce ani jiná komunikace pro chodce. Na volných plochách má údajně vyrůst nějaký supermarket. Nechápu, proč tam není v tom případě aspoň jako náhrada postaven provizorní dřevěný chodník, který by usnadnil přechod maminkám s kočárky, starším lidem a ostatním chodcům. Nemluvě o následném přecházení křižovatky nebezpečné především pro děti. Přikládám fotodokumentaci s plánkem, ve kterém je most označen jako most u parkovacího domu.

Druhé místo je značně logicky nedořešená komunikace, která je označena jako slepá ulice. Nachází se hned vedle novostavby – podrobnosti na http://www.viladomynovabela.cz/. Mnoho lidí využívá tuto vozovku bez chodníku jako cestu do práce a do hypermarketů. Sice tam byly dosazeny retardéry, ale i přesto tam chodí malé děti. Silnice je omezena stromořadím a na konečné křižovatce zase není přechod. Vídám tam maminky s kočárky, jak přebíhají před kamiony a podobně.

Podobná situace je i na druhém příchodu k Tesku, kde se jde průchodem ve zvukové bariéře. Projde se značně zdevastovanou zahrádkou k asfaltové cestě, která sice není tak frekventovaná, ale i přesto mi tam chybí přechod a nedodělaný chodník, protože tu cestu využívá mnoho lidí včetně dětí.

Nevěřím, že se něco změní tím, že Vám napíšu, ale možná to trochu proboří bariéru. Lidé by měli mít nějakou možnost si sami určit, co je pro ně v jejich městě důležitější. Respektive – lepší komunikace se zastupitelstvem by mohla přinášet to správné ovoce.

Teď asi trochu zabrousím do politiky. Ale patří to k tomuto tématu. Dodnes nechápu, proč platíme lidi nahlášené na pracovním a sociálním úřadě, když vidím kolem sebe tolik práce. My ty lidi platíme, aby seděli doma? To je trochu postavené na hlavu! Koupit jim plechovku barvy a nechat je natírat zdevastované mosty či sloupy. Nechat je pomáhat při výstavbě třeba těchto chodníků – tím by se ušetřila spousta finančních prostředků. Za prvé by neměli čas na práci na černo. Za druhé by pracovali, čímž by si dávky zasloužili, tudíž by se neinvestovalo do firem, kde čtyřicet procent příjmů jde do kapsy podnikatelům, kteří fyzicky neudělají nic. Stačilo by mít někoho ve správě, kdo by dohlížel na práci. A podle toho přisuzoval státní podporu. Ne jako teď, kdy se oranžové vesty zašívají v našem vchodu. Lidé by si tím mohli i zlepšit praxi. Pokládáním zámkové dlažby apod. Práce tu je dost od zarůstajícího chodníku přes likvidaci nevhodně umístěných letáků až po odstraňování graffiti. Nemluvě o tom, že by takovýto státní podnik mohl své služby levněji nabízet právnickým i fyzickým osobám. Určitě by i družstva využila možnosti likvidace graffiti, výsadby zeleně nebo výstavby plotů, chodníků apod. V podstatě práci, kterou zvládne vysokoškolák i člověk bez základního vzdělání.

K těm chodníkům bych chtěl dodat, že už kdysi stavební inženýři navrhovali, aby se nechaly vyšlapat chodníčky a až poté, aby se stavěly standardní chodníky. A přesto to dnes nikdo nerespektuje a my máme uprostřed města v dešti zablácené a v suchu prašné chodníky v trávě. A to se Ostrava ucházela o titul Evropské hlavní město kultury? Jak, když sama nedokáže koncipovat lidskou kulturu do svého urbanismu. Angličané, když nechtějí, aby někdo někam chodil, tak tam postaví živý plot, a pokud se jedná o auta, tak tam postaví velké kameny a natřou je na bílo. Je to tak jednoduché, ale tak účinné, že by se člověk divil.

Možná, že některé z těchto postřehů vytisknete a Vaše čtenáře zaujmou…

S pozdravem Tomáš Soudek

 1. Autor: aldik

  14.10.2010 - 20.13

  super článek, souhlasím plně :-) )

 2. Autor: Vašek

  3.4.2011 - 11.25

  Naprostý souhlas. Dnes se staví Penny Market, ale na chodník stále není. Není na něj už delší dobu, bydlím zde 20let a je to stále stejné. Možná, že finance jsou, ale nikdo to neřeší. Po té cestě k Tescu chodí stále více lidí, protože tam chodí hodně lidí do práce, poté, co byla postavena zóna.

  A já myslím, že nenaděláme stejně nic…

  Ale pochvalu si Váš zájem to řešení situace určitě zaslouží ;-)

Vložení komentáře


Anketa

Aktuálně není k dispozici žádná anketa