Dát, či nedat FC Baníku Ostrava 10 milionů korun?

Foto: Drahoslav Ramík

Dne 27. června 2012 se konalo 17. zasedání zastupitelstva města Ostravy. Jeden z bodů programu, o kterém se rozhodovalo, bylo udělení desetimilionové dotace akciové společnosti FC Baník Ostrava. Jako účel použití této desetimilionové dotace byly v předloženém materiálu uvedeny: vlajkové stožáry, ozvučení, kamery, náhradní zdroj, toalety, zpevnění plochy 65 m2 a zámečnické úpravy. Zastupitelé svým hlasováním tuto desetimilionovou dotaci pro FC Baník Ostrava, a.s., schválili. To je jistě pozitivní zpráva pro všechny fanoušky.

Zastupitelé ale tentýž den rozhodovali také o žádosti Nadačního fondu Klíček, který pomáhá vážně nemocným dětem a jejich rodinám. Nadační fond požadoval dotaci ve výši 150 tisíc korun. Vedení města požadovanou částku snížilo a odsouhlasilo pouze 70 tisíc korun. Musí se šetřit, město nemá peníze. To je na druhé straně smutná zpráva pro rodiče a malé pacienty. Obdobných příkladů bychom za dobu působení dnešní „manželské“ koalice ČSSD a ODS našli za posledních sedm let v našem městě více.

Zajímal by nás váš názor. Hlasovali byste pro udělení desetimilionové dotace pro FC Baník Ostrava, a.s.? Má město zachraňovat soukromou společnost s dluhem ve výši zhruba 130 milionů korun? Mělo by tuto částku přerozdělit a rozdat jinak? Má více podporovat menší sportovní kluby, zájmová občanská sdružení a veřejně prospěné společnosti? Napište nám do redakce svůj názor.


-red-

OSTRAVAK II/2012

 1. Autor: chacharostravsky

  25.8.2012 - 11.12

  Otázka je řečnická, jelikož už ty peníze Baník dostal. Otázka, co za to Baník městu nabízí? Pár VIP pernamentek pro primátora a jeho okolí? (ten tajtrlík je schopen si hodit vlasy do mašle a jít zahajovat i Colours). Nebo přišel někdo na zasedání s dlouhodobým plánem – jak navázat na úspěšnou tradici práce, třeba s mládeží? Ostravě 1.liga patří. Byla by ostuda, kdyby třetí největší město ve státě první ligu nemělo (rok nemělo i Brno a přežili to). Ale snad nedojde k „dělení“ – 1 milionek „malá domů“ zpět někomu a pak třeba 9 mil.děleno 11 = máme cca 400 000 Kč na mzdy jednoho hráče ze základu (s uvedeným dluhem na zádech). Bohužel to rozhodování podpořilo samo město – kolik znáte „veřejných sportovišť“, kam si můžete jít zakopat, zaházet na koš, zahrát si odbíjenou a dalo by se nekonečně pokračovat. Všude – bohužel – vítězí komerce. A tak, když jedou žáci Baníku na zápas, musí brát rodiče do aut (kde zmizel ten klubový autobus? Nebo je pouze pro „áčko“?) a platit většinu nákladů z rodinných rozpočtů. Pak se nedivme, že snem každého platícího rodiče není místo v Baníku, ale rychle dítě prodat za dobré peníze někam ven (a skautíci rýžují). Kde jsou miliony za Vydru a další? Takže moje odpověď na otázku – ano, ale za místa v dozorčí radě klubu a možnosti podle „výše vkladu“ ovlivňovat další dělení „dotace“. V řadě již stojí hokejisté hrající 2 roky o titul, volejbalisté, košikáři..Aby pak zůstalo na projekty MD Ostravica, Městská jatka a další, pro všechny zde bydlící.

 2. Autor: LB

  16.10.2012 - 10.06

  Když už jsou peníze na rozdávání tak dát 10 mil Baníku je sice pěkné,nedat pár šupů nadačnímu fondu je opravdu nepěkné .Co kdyby si Baníček obdržel jen třeba 9 mil.,dostal by jak nadační fond a ještě by se mohly opravit třeba,přístupové chodníky,střechy, tenisové kurty v malých jednotách o kterých zastupitelstvo možná nemá ani tušení,že existují ,vyvíjejí činnost,vychovávají drobotinu,starají se kdyby jen třeba o budoucí fotbalisty zrovna pro Baníček. Tak jenom v krátkosti.

 3. Autor: JT

  17.10.2012 - 9.25

  Jsem ZÁSADNĚ PROTI a to z ÚPLNĚ JEDNODUCHÉHO DŮVODU. Proč by mělo město zachraňovat klub, který je akciovkou a který nějaký pan Petera jednoduše zadlužil. PROČ? Protože Baník je třetí pojem, který napadne turistu mimo Ostravu. A co když někdo vytuneluje OKD, TAK MĚSTO TAKY BUDE ZACHRAŇOVAT NĚKOHO PODVOD?
  JSEM ZÁSADNĚ PROTI.
  Hrál jsem jako malý za Baník do 15 let, fandím mu dodnes, ale za své průsery si musí nést ZODPOVĚDNOST SÁM!!!!!

 4. Autor: JR

  24.10.2012 - 10.57

  Hlasoval bych nedat! Není to proto, že nejsem fanda fotbalu, ale protože mi vadí způsob rozdělování dotaci MMO.

Vložení komentáře