Do práce na kole také v Ostravě

Iniciativa, jejímž cílem je zvyšování pravidelného ježdění na kole po městě, podpora zdravého životního stylu, zvýšení zájmu a povědomí o cyklistice ať už mezi samotnými cyklisty, ve firmách či mezi radními všeobecně. Těmito hesly se již od roku 2007 řídí občanské sdružení OSTRAVOUNAKOLE. V letošním roce se sdružení rozhodlo pravidelné cyklojízdy rozšířit o kampaň Do práce na kole.

Již před dvěma lety se podobná kampaň inspirovaná zahraničím poprvé úspěšně uskutečnila v Praze. Tenkrát se iniciativě Auto*Mat podařilo získat grant od Státního fondu životního prostředí, s jehož podporou bylo možné na jaře roku 2011 tento projekt spustit. Ve stejné době získaly grant Pardubice, kde kampaň proběhla v podobném duchu na podzim 2011. V roce 2012 se k Praze a Pardubicím přidaly také Brno a Liberec. Tohoto ročníku se zúčastnilo okolo 2500 cyklistů celkem z 510 firem a institucí.

V letošním roce se dá hovořit již o celorepublikové kampani, které se zúčastní 11 měst: Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Ústí nad Labem, Pardubice, Jihlava, Jablonec nad Nisou, Uherské Hradiště a Olomouc. Očekáváme mnohonásobně vyšší účast, což bude jistě zajímavým lákadlem pro mnohé firmy či instituce, které se díky takovéto akci dostanou do povědomí cyklistů a lidí po celé České republice. Celá kampaň Do práce na kole je závislá na financování ze soukromých zdrojů – od těch, kterým není cyklistika lhostejná. V letošním roce se podařilo zajistit podporu nejen od soukromých firem, ale i od města Ostravy a městské části Moravská Ostrava a Přívoz.

Cyklojízda pro přípravu

Dne 20. dubna bude představen projekt Do práce na kole účastníkům Cyklojízdy Ostravou, na kterou jsou srdečně zváni nejen cyklisté, ale i koloběžkaři. Podrobnější a aktuální informace naleznete na www.ostravounakole.cz nebo facebooku ostravounakole.cz

Hlavní soutěž v dojíždění firemních týmů

Aktivní cyklisté, kteří již do práce dojížděli, či nově motivovaní vytvoří firemní týmy o dvou až pěti lidech (firemních týmů může být několik). Registrace týmů bude probíhat v měsíci dubnu. Hlavní soutěž v dojíždění firemních týmů bude probíhat v měsíci květnu, přičemž týmy všech firem mezi sebou budou soutěžit o nejpravidelnější dojíždění do práce na kole. Tuto „prezenční listinu“ bude každý účastník dobrovolně vyplňovat na internetovém rozhraní www.dopracenakole.net. Motivací pro cyklisty jsou věcné ceny. Do slosování budou zařazeny všechny týmy, jejichž členové k datu slosování uvedou, že více než 66 procent svých dojížděk do práce vykonali na kole (elektrokole či koloběžce).

Nejkreativnější tým kampaně Do práce na kole

Samostatnou soutěžní kategorií kampaně Do práce na kole je soutěž o nejkreativnější dokumentaci vašich cest na kole do práce a z práce. Fantazii se meze nekladou. V loňském roce vzniklo vše možné od básní přes fotokalendáře, komiks, originální videa či živé instalace.

Cyklozaměstnavatel roku 2013

Každý zaměstnavatel firemního týmu bude zařazen do této soutěže automaticky a podle toho, jak výrazně podporuje své zaměstnance při dojíždění do práce na kole, bude následně obodován. Firmě, která získá nejvíce bodů, bude udělen titul Cyklozaměstnavatel roku 2013 a dostane grafické materiály, jež může následně užívat pro zviditelnění své firmy.

Cyklojízda na závěr

V měsíci červnu proběhne společná závěrečná cyklojízda v Ostravě s následným kulturně sportovním programem a losováním cen.

OSTRAVOUNAKOLE prostřednictvím této kampaně vyzývá všechny cyklisty, a to i ty, kteří teprve začnou jezdit: „Pojďme ukázat, že v Ostravě jsou cyklisté vidět a jezdí mnohem více než v ostatních městech.“

OSTRAVOUNAKOLE, o.s.

Vložení komentáře


Anketa

Aktuálně není k dispozici žádná anketa