Editorial VI/2010

Kdo jsme a co chceme?
Občané, kterým není lhostejné dění v Ostravě. Nejsme členové žádné politické strany a komunální politiku na té nejnižší úrovni, tedy úrovni problémů, které musíme denně řešit ve svém okolí, za politiku nepovažujeme. Jsme skupina lidí okolo čtyřiceti let, kteří v Ostravě bydlí a chtějí v ní nejen bydlet, ale také žít.

Někteří z nás po dobu studií a někdy i po nich žili jinde, jiní se do Ostravy před mnoho lety přiženili a další jí snad nikdy ani na chvíli neopustili. Někteří by se i mohli přestěhovat někam do satelitního městečka nebo do některé z obcí pod Beskydami, jiní si to dovolit nemohou. My všichni však chceme, aby naše město bylo dobrým místem nejen k našemu životu, ale také k životu našich dětí. Proto nám není jedno, co se ve městě děje. Když jsme se někdy na podzim loňského roku dali dohromady, vůbec jsme neuvažovali o účasti v letošních podzimních komunálních volbách. Postupem času však zjišťujeme, že bez přímého vlivu na radnicích budeme jen velice těžko moci ovlivňovat dění ve svém okolí a prostřelit hroší kůže pana primátora či pánů starostů, členů velkých stran, kteří svou mysl zaměstnávají a i většinu pracovního času tráví splétáním sítí v té či oné politické straně a na správu běžných věci jim, v lepším případě, prostě už nezbude čas.

Je nás málo a nemůžeme konkurovat řadám straníků velkých politických stran a už vůbec ne jejich stranickým pokladnám. Vydávání našeho časopisu musíme hradit z vlastních zdrojů a prostředků sponzorů, kterých však vzhledem ke kritickému zaměření našeho časopisu je velice poskrovnu. Vklad politické strany Věci veřejné v našem časopise má velmi jednoduchý cíl a význam. Věci veřejné v Praze, stejně jako třeba Volba pro město v  Hradci Králové, jsou pro nás vzorem toho, jak lze úspěšně čelit velkým stranám na komunální úrovni a nenechat si svůj obvod či celé město ovládnout uskupením několika desítek či set straníků, kteří pak z jeho majetku financují právě tyto velké strany. Rady a zkušenosti Věcí veřejných jsou pro nás cenné a užitečné a vážíme si jich. Vždyť  ODS a ČSSD  nemají dohromady v celé Ostravě ani 2 000 členů, společně však ovládají většinu městských obvodů a také naše město, město 330 000 lidí. To nám připadá absurdní, to nám vadí a to bychom rádi změnili.

K naší smůle právě vrcholí panem primátorem zmíněná politická parlamentní kampaň. Proto Vás nechceme zatěžovat a mást novými tvářemi nepolitiků, kteří věnují část svého volného času něčemu, čemu věří, a rozhodli jsme se představit se Vám osobně až po volbách v červnovém čísle našeho časopisu.

Říká se, že co člověk, to názor. Máte-li alespoň trochu podobný názor jako my, ozvěte se, prosím, a podpořte nás. Třeba jen e-mailem, podnětem nebo názorem, prostě pomozte nám dokázat, že občané Ostravy mají svůj vlastní názor, který si nenechají vzít a který si budou hájit. Pomozte nám dokázat, že pan primátor a páni starostové se mýlí, pokud si myslí, že pouze ta správná stranická legitimace a velké množství billboardů a jiné reklamy jim v dalších letech prodlouží jejich pohodlný život. Podpořte nás jen tím, že nám dáte o sobě vědět, vědět  o tom, že jste a že vše to, o čem tady píšeme vám není lhostejné.

Vůbec nevíme, jak se „dělají volby“, a jen tušíme co všechno nás ještě čeká. Ucítíme-li však již dnes v zádech Vaši podporu, pomůžete-li nám radou nebo dokonce svou účastí, věříme, že vše zvládneme snáze a s lepším výsledkem.

Děkujeme.

-red-

IV/2010

Vložení komentáře


Další články

 • Jan Becher je nejenom ředitelem Domu knihy Librex v Ostravě, ale i sympatickým Ostravanem
 • Opět tři vykřičníky, a čím dál tím dražší
 • Mrtvé dědictví. Kdo přebírá zodpovědnost?
 • Stromy do města patří, pane primátore! Kácení už bylo dost – bez zeleně město umírá
 • Začalo jaro – je čas na úklid v centru II.
 • Aupark: investor natahuje lhůty, město je k němu stále tolerantní
 • Editorial VI/2010
 • Kultura Masarykova náměstí: srdce města, nebo místo „balkánské kultury“?
 • Podpora občanů prodejny Zdravá výživa
 • Co trápí obyvatele Fifejd?
 • Ostravak vyzývá: Pane primátore a pane starosto, pojďte s námi bydlet
 • Začalo jaro – je čas na úklid v centru
 • Postřehy

  • Kuriózní a neviditelný přechod

  • Ostravak našel dvě Ostravské dopravní rarity, jichž je ale v centru města určitě povícero. Ušetřili jsme tak práci úředníkům z odboru místního hospodářství, dopravy a obchodu centrálního městského obvodu, kteří asi nemají čas, jinak by si toho dávno všimli a nedostatky by odstranili.

   Název kuriózní si zaslouží bývalý přechod na ulici Vítkovické u katastrálního úřadu, kde je zapomenutá bílá zebra, a nejeden nepozorný chodec tak může při přecházení vozovky skončit přímo ve zdi.

   Označení neviditelný by si zasloužil přechod na rohu ulic Na Hradbách a Přívozské, kde je sice značka upozorňující řidiče na přechod pro chodce, ale zebru už nikdo nenamaloval.

  • další postřehy

  • Bílá kniha připomíná yettiho
  • Nešvar měsíce

  Anketa

  Aktuálně není k dispozici žádná anketa