Editoriál I / 2012

Milí čtenáři, po bezmála roční prodlevě se Vám do rukou dostává další číslo našeho časopisu. Určitě se ptáte, co onu roční prodlevu způsobilo a jak bude časopis dále vycházet. Očekáváte-li nějaké senzační odhalení, zklameme Vás. Jak víte, časopis vznikal ve spolupráci s lidmi okolo hnutí Ostravak. Po jejich obrovském zejména časovém vypětí okolo komunálních voleb na podzim roku 2010 se všichni museli vrátit ke svým mnohdy zanedbaným povinnostem a některé členky redakce vyměnily své běžné starosti za starosti mateřské. Škarohlídům a zastáncům současného vedení našeho města ale radost neuděláme. Oznamujeme, že časopis bude vycházet dále – a to pravidelně každé čtvrtletí. Postupně budeme zkoušet zlepšovat jeho distribuční cesty a doufat, že se tak dostane k většině Ostravanů. Protože vydávání časopisu je finančně náročné, dali jsme v něm větší prostor také reklamě. Vždy ale budeme dbát na její množství, obsah a vzhled a věříme, že vždy nalezneme dostatek inzerentů.

Při psaní tohoto čísla jsme si dlouho lámali hlavu nad tím, jak jej vlastně uchopit. Na jedné straně nechceme dostat nálepku kverulantů a věčných nespokojenců a psát pouze o nešvarech, kterých se politici v našem městě dopouštějí, na druhé straně je však právě tento časopis skoro jedinou možností, jak širokou veřejnost informovat o věcech, které by právě ostravští politici před ní nejraději utajili. Nechceme, aby Vás čtení časopisu rozčílilo, pokládáme však za správné a nutné, abyste věděli, jak je nakládáno s majetkem občanů našeho města a jak si kdo u toho počíná. Právě díky úspěchu hnutí Ostravak v komunálních volbách dnes ve městě konečně existuje možnost nezůstat bezmocně naštvaný, ozvat se a připojit se k těm, kteří nejsou lhostejní k prostředí, v němž vedle sebe žijí.

V dřívějším čísle jsme psali, že jsme připraveni nejen kritizovat, ale také chválit. Aktuální způsob spravování našeho města nás však vede k přesvědčení, že jeho současné vedení je tím nejhorším od roku 1990, a prostor pro pochvalu nám nedává. Máme dnes více informací, sbíráme zkušenosti, ale i tak existují věci, které nedokážeme pochopit. V zastupitelstvu města Ostravy se zastupitelé vzájemně potkávají, hovoří spolu. Nejednou se stane, že člen ČSSD nebo ODS uzná, že vedení města nemá pravdu a že jeho návrh je pro občany města špatný. Pak však přijde hlasování a obvykle všichni zastupitelé ČSSD a ODS jako tupé ovce hlasují právě pro tento návrh. Jsou přitom mezi nimi učitelé, lékaři a další lidé, od nichž bychom očekávali vysoký morální kredit. Proč tak činí, nevíme. Pokusíme se psát i o těchto věcech a budeme doufat, že veřejná kontrola nejen vedení města, ale i zastupitelů zvýší jejich odpovědnost a třeba i začne ovlivňovat jejich jednání.

Tak jako dříve platí, že jsme časopisem o Ostravě, a proto budeme rádi, pokud nám napíšete svůj příspěvek, názor nebo postřeh. Rádi se pak o něj podělíme s ostatními čtenáři.

Protože náš časopis vychází v roce 2012 poprvé, přejeme Vám v letošním roce vše nejlepší.

Redakce Ostravak

Komentáře jsou uzavřeny.