František Adamík: Trumpeta mi učarovala

František Adamík pochází z malého městečka na Hané – z Uničova. Svou životní hudební dráhu nastartoval díky svému otci, který byl vynikajícím hudebníkem a ovládal hned několik hudebních nástrojů.

František Adamík: Trumpeta mi učarovala

František Adamík: Trumpeta mi učarovala

Jeho životní cesta hudebníka začala v sedmi letech na ZUŠ v Uničově, kdy v prvopočátku hrával na flétničku a poté plynule přešel na trumpetu, která mu doslova učarovala. Hrál v podstatě všude, kde to bylo možné. Hrával duety, kvinteta, dechovky i sólové koncerty. Nejčastěji ovšem v kostelech, kde ho povětšinou doprovázel jeho otec na varhany.

V roce 1989 hru na trubku ukončil na LŠU absolventským koncertem. Jeho vášeň hrát byla natolik silná, že se rozhodl jít touto cestou dál. Nejprve zkusil konzervatoř v Kroměříži, kde ho tehdejší profesor úplně odepsal se slovy, že nemá předpoklad stát se profesionálním trumpetistou.

„Tenkrát mě opět podpořil otec, donesl mi hromadu not a řekl: ,Tady máš a cvič!‘“

Za  čtrnáct dní František Adamík vyhrál přijímací zkoušky na konzervatoři v Ostravě. V momentě, kdy přišlo oznámení, že byl ke studiu přijat, nemohl se dočkat konce prázdnin. Těšil se na nové začátky a hlavně na nové muzikanty, které ve škole potká.

Zpočátku studoval u profesora Holuba a posléze u prvního trumpetisty Janáčkovy filharmonie Ostrava (JFO) Mojmíra Blastíka, u něhož rovněž zdárně absolvoval. Mezitím už ovšem hrával v ostravské operetě, kde se domníval, že již zůstane. Nakonec ale bylo vše úplně jinak. V samotném závěru školy vyhrál konkurz do Janáčkovy filharmonie. Záhy na to dostal novou trumpetu, což bylo jeho další velkou inspirací…

František již zůstal v Ostravě a jeho vysněná dráha profesionálního trumpetisty nabyla širokého rozměru. První větší zájezd s JFO absolvoval na Taiwan, kde doprovázel hvězdy jako José Carrerase, Dianu Ross nebo Placida Dominga na koncertě s více než sto tisíci posluchači. Pak už následovalo Japonsko, USA, Jižní Korea, Austrálie, Čína, Singapur, Malajsie a celá Evropa. V roce 2004 se mu vyplnil další z jeho snů, a to cesta do Skandinávie. Díky lásce k jazzové a taneční hudbě strávil čtyři měsíce na zaoceánské lodi Astoria, jedoucí pod bahamskou vlajkou, jež brázdila oceán křížem krážem.

Po této hudební cestě se opět vrátil do JFO, kde hraje dodnes. Mimo filharmonii můžete Františka Adamíka slyšet také v operním orchestru nebo v jazzových kapelách. Hrával také v olomouckém divadle v muzikálech jak činoherních, tak orchestrálních. Má za sebou mnoho big bandů a také nelze opomenout jazz kvintet Blue Train, kde hrával se svým kamarádem ze studií saxofonistou Jakubem Červenkou. Občas vypomáhá v F dur jazzbandu Zlín a hraje sólově se svým dvorním varhaníkem v kostelech zde na Ostravsku.

U Františka Adamíka nedostatek muziky opravdu nehrozí. Hudba je pro něj velkým koníčkem a životní radostí!

  1. Autor: KUBA

    8.10.2010 - 9.46

    Well done, Frankie!

  2. Autor: Anonymní

    11.10.2010 - 18.50

    Skvělé Franku!!!Hubert

Vložení komentáře


Anketa

Aktuálně není k dispozici žádná anketa