Hudební bazar – patnáct let undergroundu v Ostravě

Ač je naše město nádherné a výrazné svou osobitou kulturou, mnohem více, než je tomu v jiných velkých českých městech, se zde projevuje nedostatek a úbytek tradičních klubů a míst, která v minulosti do značné míry pomáhala onu kulturní tvář Ostravy rozvíjet. Řada slavných klubů již dávno zanikla či byla nahrazena kluby novými, a tak se zdá, že se nálepkou jednoho z posledních tradičních undergroundových klubů v Ostravě může hrdě pyšnit právě Hudební bazar.

Jak tvrdí majitel klubu Jiří Zahuta, Hudební bazar vlastně vznikl náhodou. Na počátku všeho stálo malé vetešnictví s hudebními nástroji v Kostelní ulici, které se záhy stalo oblíbeným místem schůzek hudebníků. Stále se však nejednalo o klub jako takový.

Tomu se Hudební bazar začal blížit v roce 1997, kdy se objekt nejprve přestěhoval na roh Havlíčkova nábřeží, aby se posléze přesunul do jeho centra. Klubu se začalo dařit a jeho popularita rychle rostla. Došlo na pořádání prvních koncertů a Hudební bazar se poprvé dostal do povědomí ostravského tisku. Jeho popularitu umocnil také fakt, že se stal pravidelným místem konání koncertů osobností ostravské hudební scény. Za vše hovoří například přípravy na nahrávání desky kapely Buty. S touto érou je také spojen počátek diskusního kroužku Vysílání svobodného rádia Hudební bazar, který každou středu v nezměněné formě funguje dodnes a ve kterém účinkující jemně satirickou formou komentují a diskutují o libovolných a někdy i poměrně banálních tématech.

Nic hezkého bohužel netrvá věčně, a tak i klub postihly problémy, které byly opět spojeny se stěhováním. Potíže tohoto rázu však Hudební bazar provázejí od počátku jeho vzniku, a tak nebylo pochyb, že si s mizernou situací přátelé okolo Hudebního bazaru poradí. Dočasný azyl poskytla Lesanka na Černé louce. Ta však byla zanedlouho zdemolována a kolotoč hledání ideálního prostoru nastal zase od začátku. Naštěstí bylo objeveno pro Hudební bazar ideální místo – suterén zelené vilky v Sokolské ulici.

Zde jako by započala nová éra klubu – konečně vyhovující prostředí, nárůst příznivců, dostatečná kapacita. Celkovou atmosféru klubu pak podtrhlo zasloužené ocenění – Ostravský klub roku 2002. Smůla, jak se zdá, se ale lepila Hudebnímu bazaru na paty. S obdrženou výpovědí od majitele prostor se dostavily také velmi vážné obavy o existenci klubu. Vše však bylo zažehnáno a nejistota se vytratila v roce 2003, kdy se Hudební bazar přestěhoval do Přívozu. Správné rozhodnutí lidí okolo klubu bylo umocněno dalším oceněním Hudebního bazaru jako Ostravského klubu roku.

Celková filozofie a přístup majitelů ke klubu jsou tak v podstatě upevněny útrapami a zkušenostmi, se kterými se všichni zúčastnění museli po celou dobu vzniku klubu potýkat. Veškeré události vedly k tomu, že klub získal určitou samostatnost a nezávislost. Doposud totiž funguje bez pravidelných příspěvků města a je založen převážně na vzájemné výpomoci mezi hudebníky a majiteli. Vstupné na koncerty je povětšinou dobrovolné, přesto jej návštěvníci ochotně platí, a svému klubu tak do značné míry pomáhají. A za to se jim klub odvděčuje nejen pravidelnou dávkou kvalitní hudby, ale také prostorem pro ty interprety, kteří teprve začínají. A tím se dostáváme k jednomu z největších kouzel, které vám Hudební bazar může nabídnout – jde o nádherný pocit překvapení, který se může při poslechu neznámých jmen dostavit. Hudební bazar bych tedy – možná trochu nadneseně – označil za malou oázu poznávání a překvapení v centru šedivého města.

Pro ty z vás, které Stodolní už omrzela nebo nikdy neuchvátila, nebo pro vás, kteří si chcete zavzpomínat na staré časy, kteří hledáte kousek undergroundu v záplavě komerční a jednotvárné kultury, kteří chcete u půllitru piva poznávat nové interprety či si jen tak v mírumilovném a klidném prostředí poslechnout cokoliv od rocku přes jazz až po indie – tak právě pro vás bude dnes již patnáctiletý Hudební bazar ideální volbou. Nezbývá než věřit, že se další problémy klubu vyhnou pořádnou oklikou, a popřát mu ještě spoustu zdárného působení na ostravské klubové scéně.

Více o klubu na http://hudebnibazarostrava.wz.cz/

OSTRAVAK I/2012

Vložení komentáře


Anketa

Aktuálně není k dispozici žádná anketa