Jak se krade v komunále

Skoro každý den slýcháváme o rozkrádání veřejných prostředků. Pořád se o něm mluví, ale jen málokdy se dozvíme konkrétní příklad. Jsou to více než dva roky, co byl za asistence televizních kamer zatčen pan David Rath (ČSSD). Nikdo však pořádně neví, co vlastně provedl a jak.

Cílem tohoto článku je na konkrétním případě ukázat hned několik skutečností. Předně, že k rozkrádání veřejných financí nedochází pouze v Čechách, ale také u nás v Ostravě. Dále vám chceme přiblížit některé souvislosti a odhalit, jak to mají politici vymyšlené a „jak ruka ruku myje“.

Vše začalo nevinně a dokonce navenek vypadalo jako upřímná snaha zlepšit zanedbané prostranství před hlavním nádražím v Přívoze. Jednoduchá a chvályhodná myšlenka však zaujala ostravskou ODS, a ta se ji rozhodla využít k vlastnímu obohacení. ODS nikdy nebere drobné, vždyť je to strana, která našemu státu dala takové velikány, jakými jsou Marek Dalík, Ivo Rittig nebo Roman Janoušek. Její odnož z centra Ostravy vedená dřívějším starostou Miroslavem Svozilem tak nechtěla stát opodál.

Fáze první:
Příprava – všichni na svých místech

ODS je plná zkušených vykradačů veřejných rozpočtů a není radno ji podceňovat. Ví, že základem úspěchu je, aby se o lumpárně nikdo nedozvěděl. Proto si nejprve pojistila, aby na všech potřebných místech byli lidé, kteří budou spolupracovat a současně nic nevyzradí.

Rozdělování evropských dotací v našem kraji „řídil“ David Sventek, člen ODS. Tady bylo vše v pořádku. Odbor investic v městském obvodě Moravská Ostrava a Přívoz vedl Pavel Hudec (dnes člen hnutí ANO, naleznete ho osmém místě obvodní kandidátky), který byl jednak jen vykonavačem pokynů svého zástupce. Tím byl Michael Šnajdr, bratr poslance za ODS Marka Šnajdra (ano, je to ten, který působil ve VZP a kterého zatkla policie). I tady bylo tedy vše připraveno.

Co nezvládla ODS sama, na to si přizvala pomocníky z ČSSD. Dohledem nad zakázkou a administrací soutěže byla pověřena firma z Valašského Meziříčí, kterou vedl asistent poslance a senátora Zdeňka Škromacha. Samozřejmě bez výběrového řízení. Tedy i tady bylo vše připraveno. Celou akci pak zcela logicky zaštiťoval městský obvod, tedy starosta Miroslav Svozil, nomenklaturní kádr z ODS.

Fáze druhá:
Kde nepomůže strana, pomohou peníze

Před hlavním nádražím se v podstatě jen předláždily chodníky, zvětšilo parkoviště, upravily koleje a trocha zeleně. Jednoduchý soupis prací byl však málo vzletný a jen těžko by se na takový projekt dalo „vytáhnout“ přes 100 mil. Kč z Evropské unie. Proto vedení obce vymyslelo honosný název Estetizace přednádražního prostoru. Název však bylo zapotřebí naplnit obsahem. Jen tak bylo možné ocenit jeho realizaci vysoko nad její skutečnou hodnotu.

Tady na scénu vstupuje mladý ambiciózní architekt David Kotek, proslulý svými vazbami na ostravské ODS a ČSSD, které ho za odměnu štědře zásobují projekty zadávanými bez výběrových řízení. David Kotek tedy projekt patřičně nafoukl a nechal si královsky zaplatit. Za projekt stavby, která se nakonec vysoutěžila za necelých 59 milionů korun, mu bylo zaplaceno skoro 9,5 mil. Kč včetně DPH. Podle odborníků se jedná o několikrát předražený honorář.

Fáze třetí:
Souboj s časem

Vše zdánlivě běželo jako po másle. David Kotek projektoval nesmysly, David Sventek zahrnul investiční akci mezi EU podporované projekty a přátelé z ČSSD připravovali soutěž.

Ač bylo vše nachystáno, objevil se problém. Rezortně příslušným místostarostou byl Jiří Havlíček, současný starosta. Tomu se projekt zdál podezřelý od počátku. Tak, jak s postupem času narůstala jeho cena a čím dál tím intenzivněji se o něj zajímali politici z ODS, rostla i jeho nedůvěra. Zastavit jej však sám nedokázal, proto se rozhodl, že se ho alespoň pokusí pozdržet a odsunout jeho realizaci do doby po konání voleb v roce 2010. Vsadil na jedinou kartu, na to, že starosta Svozil a jím řízená klika ODS ve vedení obce nezůstane. To se opravdu stalo.

Fáze čtvrtá:
ODS prohrála volby

Po volbách se vedení radnice ujalo hnutí Ostravak. Lidé, kteří neměli s politikou nic společného, lidé neznalí zákulisních vazeb a intrik. Projekt Estetizace přednádražního prostoru byl ve velmi pokročilém stadiu realizace. ODS mlčela, a ačkoliv kritizovala všechno možné, o projektu nepadlo veřejně ani slovo. Zato v zákulisí se snažila ze všech sil. Městský obvod byl neustále dotazován, kdy bude projekt zahájen a upozorňován na to, že pokud se tak nestane, velmi rychle přijde o možnost dotací z EU. Obvod byl vázán nevýhodnými smlouvami z dřívějška, nechal však proběhnout soutěž.

Fáze pátá:
Vyšetřování Policie ČR

To, co si nové vedení obvodu dosud jen myslelo, se v plném světle ukázalo být pravdou po odevzdání nabídek stavebních firem. Ceny byly podezřele velmi blízké uměle navýšeným cenám architekta Kotka. V době krize ve stavebnictví to bylo opravdu zvláštní.

Při bližším prozkoumání se zjistilo, že některé stránky nabídek jsou úplně totožné. Nemohla to být náhoda, a tak následoval jediný možný krok, tedy podání trestního oznámení. Celý případ začala vyšetřovat Policie ČR.

Fáze šestá:
Šťastný konec, pravda se ukázala

Ani po fiasku soutěže si radnice vedená hnutím Ostravak nenechala ujít příležitost opravit přednádražní prostor z dotací. Najala zkušenou advokátní kancelář a realizaci soutěže svěřila dceřiné společnosti České spořitelny. Výsledek se dostavil. Namísto původně předpokládané ceny 95 mil. Kč stavbu vysoutěžila za necelých 59 mil. Kč, tedy o více než třetinu levněji. V penězích pak rozdíl představuje obdivuhodných několik desítek milionů korun. Tyto peníze měly původně zmizet neznámo kam. Přitom mohly být využity jinde.

Nežijeme ve filmu, a proto zdaleka ne každý příběh má dobrý konec. Na tomto příkladu názorně vidíte, jak jde i lumpárna zakrýt ušlechtilým cílem. Na druhou stranu pro nás všechny může být povzbuzujícím zjištění, že dnes na radnici sedí lidé, kteří síle peněz neustoupí.

Mnozí asi už také chápete hněv a hysterické napadání hnutí Ostravak panem Svozilem a jeho ODS. Několik let si připravovali velmi dobrý „obchod“ a hnutí Ostravak jim jej překazilo. Navíc teď musí chodit na výslechy. Taková smělost se neodpouští.

-red-
4. října 2014

Vložení komentáře