Jak si město Ostrava váží svých dlouhodobých dárců krve

22. 10. 2010 – Při porodu své dcery jsem dostala transfúzi a slíbila si, že tu krev vrátím. Svůj slib stát se bezpříspěvkovou dárkyní jsem dodržela a krev, kterou jsem tehdy potřebovala, jsem již mnohonásobně vrátila.

V loňském roce jsem dovršila potřebného počtu osmdesáti bezpříspěvkových odběrů, za který se uděluje Zlatý kříž 3. třídy. Vyplnila jsem proto formulář na zařazení k odměňování a těšila jsem se dlouhých 14 měsíců na ten slavnostní den D.

Moje očekávání bylo založeno na předchozích pozitivních zkušenostech, kdy jsem stříbrnou plaketu MUDr. Jana Janského převzala v důstojném prostředí hotelu ATOM. Po slavnostním předání plakety, kytičky a dárku v podobě kožené peněženky jsme během slavnostní večeře s přípitkem zhlédli kulturní program. Nádherný večer.

Další předání zlatých plaket MUDr. Jana Janského proběhlo sice v mnohem méně slavnostním prostředí, v obřadní síni Magistrátu města Ostravy, nicméně byl opět zajištěn příjemný kulturní program a občerstvení formou rautu v dostatečném množství pro všechny zúčastněné. Dárek a slavnostní večeři nahradila praktičtější finanční odměna ve výši tří tisíc korun. I tehdy jsem měla vcelku povznášející pocit.

Co jsem však zažila při předávání Zlatého kříže 3. třídy dne 4. října 2010, se v žádném případě nedá s předešlými akcemi srovnat. Celá ta fraška ve mně bohužel vyvolala pouze pocit hořkosti a zklamání. Podle pozvánky jsem se měla dostavit v 15 hodin na Magistrát města Ostravy. Co na tom, že si někteří dárci museli vzít dovolenou nebo náhradní volno, aby se s předstihem stačili na třetí hodinu do centra Ostravy dostavit (já sama si musela nadpracovat hodinu a půl) hlavně, že se vše stihlo v pracovní době zaměstnanců Magistrátu města Ostravy. Již v předsálí místnosti číslo 306 ve třetím patře budovy magistrátu jsem začala mít pocit, že jsem se nedopatřením ocitla na nějaké demonstraci. Po vstupu do místnosti jsem vše pochopila. V místnosti pro 200 sedících lidí, bylo pozvaných dárců 211. Kupeckými počty je i dětem v mateřské školce jasné, že 11 nešťastníků muselo celý ten proces předávání ocenění prostát. Konferenciérka, která nebyla schopna pronést jedinou větu bez přebreptávání, začala s desetiminutovým zpožděním. Nejprve uvedla pana primátora, primářku krevního centra, zástupce zdravotních pojišťoven a ČČK, kteří přednesli krátká vystoupení s poděkováním. Poté zazněly tři skladby od studentů konzervatoře a přistoupilo se k samotnému „oceňování“ dárců. Byli jsme – někteří dokonce bez oslovení pan/paní – voláni ve skupinkách po deseti, celkem tedy jednadvacet skupin. Pan primátor a paní primářka krevního centra nám předali „zlatý kříž“ z mosazného plechu. Ženám pak karafiát a plechový řetízek se skleněným přívěškem. Dárcům-mužům, kteří od pohledu vypadali spíše na fyzicky pracující, a ne na nějaké businessmany či lvy salonů, pak manžetové knoflíčky. O důstojnosti celého aktu nemohla být řeč. Spíše to připomínalo grotesku. Kladu si proto otázku: „Dá se to považovat za ocenění?“ Materiální teda ne, taková pouťová cetka jistě potěší mámu desetiletého kluka, který z uspořených peněz z kapesného koupí dárek z lásky, ovšem jako ocenění za nesčetné hodiny strávené v krevním centru mě to hluboce urazilo. Finanční odměnu jsme tentokrát neobdrželi. Je očividné, že se v době úsporných opatření a 14 dnů před volbami musí šetřit. Radní nám tím vzkázali, jak si nás „cení“ a že jsme měli skončit po 40 odběrech, neboť dalších 40 odběrů už v nikom uznání nevzbuzuje.

zdroj: http://www.zachranny-tym.cz/

A pokud se mělo jednat o „ocenění“ pouze v morální rovině (vždyť přece nezištně přispíváme k záchraně zdraví a životů svých spoluobčanů), měl tento slavnostní akt být opravdu slavností. Po předání nezlatých křížů jsme byli pozváni do radniční restaurace. Ta ohromná masa dvě stě jedenácti dárců se disciplinovaně zařadila do nedůstojné fronty připomínající mi školní jídelnu a pomalým krokem postupovali jeden za druhým, aby si ukořistili něco z nabízeného občerstvení. Bohužel na poslední z nich – snad ne na ty, kteří byli vysílení stáním v zasedacím sále – se již občerstvení nedostalo. Zbyly jen lístečky salátu, kuličky hroznového vína, půlky nakrájených rohlíků. Hlavně, že první u stolu byly pracovnice magistrátu, které těm posledním dárcům zjevně jídlo snědly. Celá tato srandovní akce skončila po hodině a půl.

Evokuje to ve mně myšlenku, že příští držitelé zlatých křížů by mohli být zváni třeba po pětistovkách jen jednou za tři roky, ať se více ušetří. Seřadili by se na náměstí před magistrátem, pan primátor by z okna přednesl krátkou řeč, sami by si dle jmen rozebrali plechové kříže a ve stáncích by se mohlo podávat pivko a párek. Na co ty ciráty. Dobrovolně jsme se pro dárcovství rozhodli, tak teď neobtěžujme nějakým vděkem a uznáním.

Co se to stalo? Proč se vytratila úcta k člověku, jenž tolikrát poskytl ten nejcennější dar? Proč se opravdové uznání změnilo v pouhé klišé?

Kdybychom přistupovali k dárcovství tak, jak se k naší zásluze staví město Ostrava, ČČK a v neposlední řadě zdravotní pojišťovny (ta má mi nabízí buď očkování, nebo příspěvek na kontaktní čočky a laserové operace očí, které mají pouze specifické uživatele) i my, milí spoluocenění dárci, pravděpodobně by se krevní centrum v Ostravě muselo zavřít. Ještě, že v nás existuje ten hluboce lidský přístup a nějaká rádoby ocenění nás od našeho přesvědčení a nutkání pomoci neodradí! Jsem na sebe i vás ostatní pyšná.

 Ing. Marcela Vontorová

 1. Autor: rezident

  2.11.2010 - 8.49

  Překvapuje mě informace o večeři v Atomu z úvodu příspěvku…. já jsem stříbrnou plaketu dostala už ani nevím jak, asi jsem si ji musela vyzvednout osobně na červeném kříži. K tomu tuším byla nějaká laciná koženková klíčenka – reklamní zboží. Poděkování žádné, večeře, kytička žádná…..Krize dorazila úplně všude. Pokud někdy dojdu až k zlaté plaketě, pak si výše popsanou maškarádu určitě odpustím.

 2. Autor: gelty

  4.11.2010 - 13.02

  já zas dostal při posledním odběru formulář k odměně za 10 bezplatných odběrů a že mi bude udělena bronzová plaketa. Dodnes se mi nikdo neozval a nic jsem nedostal…
  Tak nevím, jestli to má na starost přímo transfůzní stanice, kde jsou při odběru na mně milí (a to byl také jeden z důvodů, proč daruji krev tam a ne jinde) a nebo ta chyba je na radnici, či jinde….Každopádně to vrhá špatné světlo na to samotné darování krve….raději nic neslibovat a stačí se jen k lidem na tranfůzce chovat pěkně….je to snad nemožné?

 3. Autor: talena

  5.11.2010 - 10.20

  No já nejsem přímo bydlištěm z Ostravy, ale v Ostravě-Porubě daruji jak plazmu tak krev, registr kostní dřeně je asi už samozřejmostí.
  Mám náběh na zlatou plaketu… bronzovou i stříbrnou jsem si zajistila sama tak, že jsem na transfuzní stanici vyplnila formulář (žádost?) a ten jsem odevzdala na příjmu sestřičkám, které jej potvrdí a přepošlou na Červený kříž. Takto mi to sestřičky poradily a funguje to. Plaketka mi přijde domu a potvrzení o udělení také, které odevzdám zaměstnavateli, který si tohoto váží a máme za to odměny uvedené v kolektivní smlouvě. Od tohoto benefitu pro zaměstnance se neupustilo ani v krizi :-)
  Takže tak to chodí. Ovšem moje sestra daruje v Novém Jičíně, kde jí po vyplnění formuláře/žádosti řekli, že má plaketku připravenou na Červeném kříži a musí si ji osobně vyzvednout…. pro ni vzhledem k pracovní době zcela nemožné, tak možná v důchodu si pro to zajde pro všechny plaketky a kříže najednou :-) )

 4. Autor: lanic

  12.11.2010 - 11.18

  Paní Vontorová, v dopise si trochu odporujete, nejdřív tvrdíte, že dáváte krev jako „splátku“ za transfuzy, aby jste celý článek skončila s tím, že když nedostanete večeři v Atomu, tak ani nemá smysl chodit krev darovat. Osobně mě na krevním informovali o nároku na bronzovou i stříbrnou plaketu, což jsem odmítl s tím, že kvůli toho krev nedávám.

 5. Autor: Ferdinand (klaun)

  24.12.2010 - 19.27

  Konec komedie, aneb Jděte dom, jděte dom…

  Takže máme Vánoce, volby opět bezpečně zajistily kooperaci mezi ČSSD a ODS, Ostravak byl z dění vyšoupnut a tento časopis pochopitelně skončil. O Ostravakovi není nic slyšet.
  Měli pravdu ti, kteří tvrdili, že celý Ostravak byl jen výtak k moci – pro některé.
  A navíc se moc nepovedl. Poučení pro příští volby, až se zase objeví „nové tváře“?

  Kapři si rybník nevypustí. A ani nenechají vypustit.

 6. Autor: Tencokida Hnuj

  4.1.2011 - 13.42

  Měli byste být trochu aktuálnější. Nějak jste se po komunálních volbách zasekli. Čím to je asi? Že by tím, že se Ostravak stal součástí komunálního establishmentu a má teď zcela jiné starosti než být hlídacím psem radničních mafiaspolků ?
  Ještě malá poznámka – některé Vaše články tak působí dosti ironicky. Tedy ty, kde kritizujete „představitele města“ an bloc.
  Anebo je to tím, že trpíte flagelantskou úchylkou.
  Nu nic. Doufám, že se Vám dobře působí pod taktovkou takového ostříleného borce , jakým je alibista Havlíček.
  Už bydlí jinde, než v komunálním bytě , který úspěšně zprivatizovala jeho rodina ?
  Už mu to zákon dovoluje ?
  Zdar.

 7. Autor: Mirek

  25.1.2011 - 9.50

  Co se komunálních voleb týče, raději ani nevzpomínat. Ještě teď se mi obrací oči k nebi, jak na to pomyslím… neuvěřitelný boj prapodivných praktik zavedených stran, naprosto sestřelil velmi schopnou kandidátku Lianu Janáčkovou prapodivnou báchorkou o sirkách a cikánech… je mi fakt z toho špatně…

 8. Autor: Jozef Homoki

  23.7.2012 - 9.55

  Vážení spolu dárci! To jste ještě na tom byli velice dobře poněvadž já jsem letos dostal zlatou nezlatou a k tomu kartáček na zuby a pastu s několika letáky ani zdravotní pojištovny mic celý život platím že mému podniku bylo doporučeno aby se mi odměnil panu Kajnarovi děkuji a Vám všen radím vykašlete se na ně ať darují krev za svých řad a nemusí vůbec nic ani dávat ani oslavovat ale to by byly zřejmě 100 000,- odměny

 9. Autor: Matahari

  16.10.2012 - 18.53

  Dnes jsem byla na Staromestske radnici,kde mi byla udelena stribrna plaketa.Dale se udelovali zlate a rad zlateho krize 3typu.Dostali jsme darkovy balicek a kyticku a po ceremonialu nasledoval ve vedlejsim salonku pripitek sampanskym, na kterym si oan primator osobne s jazdym pritukl a k tomu drobne pohosteni.Jak pisete te to driv byvalo slavnostni tak to verim.Melo by to tak byt.Pojistovna dava prispevek 2000 kc za plaketu a zadost o vydani plakety jsem podavat nemusela tak koukam ze vsude je to jinak.

 10. Autor: Libor

  17.10.2012 - 20.33

  Vzhledem k faktu,že jsem taktéž absolvoval martirium po zisku zlaté plakety,kdy i přes slib účasti pana primátora se uvolil ztrácet čas pouze x-tý náměstek se těším na obdržení zlatého kříže :-) .Tyto odměny si vyzvedávám pouze kvůli faktu,že má pojišťovna po zisku proplatí např.plavání či masáže.
  A jen pro upřesnění-nemocnice neodebírá krev či plasmu také nezištně(doporučuji nechat si zaslal výpis ze své zdravotní pojišťovny,možná budete překvapení,jaký je to byznys).

 11. Autor: Dandy07

  4.1.2013 - 17.08

  Já jsem drržitel zatím bronzové a stříbrné plakety a ač daruji v Praze.Pokazde jsem ji dostal na transfůzní stanici ve VFN na Karlově náměstí.Jak vidět i v Praze je to někde tak a jinde onak.

 12. Autor: Baumbach

  8.3.2013 - 18.21

  Já dostal bronzovou a střibrnou v kancelaří ČK a zlatou na radnící. O kříž za 80 odběru jsem žadal loni tak jsem zvědavej kde ho letos dostanu.V Ostravě darce dostane akorad pěkně děkuju jako jsem dostal od zaměstnavatele když jsem mu předal papír že mně ma ocenit :-) Ve Frydku Mistku maji pry aspoň darcí zdarma MHD, to by mohly zavest všude pomohlo by to tak trochu i smogu :-( No jsem zvědavej na letošní předavaní a možna se tam někteří potkame

 13. Autor: Ilone4

  22.8.2013 - 19.43

  Je až spodivem jak to dnes )ne(funguje : nedávno dostal zlatou plaketu manžel a představte si dostal vixlajvantovou kabelku s kartáčkem na zuby a pastu a občerstvení žádne ,byl to výsměch a hanba celé řadě těchto lidí kteří se léta obětují představitelé Ostravy stďte se!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 14. Autor: j

  4.11.2013 - 17.24

  Dnes jsem byl taky oceněn zlatým křížem 2 stupně za 120 odběrů, ale, jak to říci, no, dest lidí sedělo před náma, z toho jen 2-3 promluvili a poděkovali. Zahrála hudba asi 4 skladby cca 12 minut, no a pak přišlo to nejlepší, po 5 až deseti nýs vyvolali a ocenili, potřesení rukou předání řádu, cca 45 minut, jako na páse v automobilce, pak ahoj, přede dveřma každý do ruky 2 chlebíčky v plastové krabičce, jedn oplatek a jedno pivo, a čau. Na parkovišti jsem zaplatil 60 kč za parkování. Celý ten výlet mne přišel na cca 3 hodiny času, ujetých 70 km. Kdysi jsme dostali celoroční lupen na MHD, ten jsem střelil, bo nejsem z OV, ale teď už jen propiska a propagační materiál dle pojišťovny.A je po všem, samozřejmě darovat krev budu dále, ale na Magistrátu už mne nikdo neuvidí.

 15. Autor: m

  4.11.2013 - 19.52

  Dnes jsem se také zůčastnil předávání. Člověk krev nedaruje,aby s toho něco měl,ale tahle fraška byla opravdu smutná. Proti podpisu igelitka od pojišťovny,letáky,prupiska,kapesníčky,fleška a gumové srdíčko…asi abychom mohli doma trénovat. Chlebíček do ruky a ahoj…. Z radnice nikdo,jen pár lidí s pojišťoven……a pokud si myslíte,že nás město jako kdysi odměnilo,tak se plete…. Měli bychom to chápat,už je po volbách a pan primátor má dnes jiné problémy a to existenční…. Kdyby se nepořádalo nic,bylo by to lépší……. A tak paní a pánové,nashle opět na transfůzce…. ty pěkné a hodné sestřičky nám za to stojí,né?

 16. Autor: fafel75

  13.8.2014 - 6.12

  Já nechodím darovat krev proto,abych si tady stěžoval,že mi někdo nedal večeři,že jsem si musel vzít volno,že jsem nedostal fin.dar jako pisatelka.Píšete,že jste dostala kdysi transfúzi,a že jste se rozhodla jí vrátit.To už jste tehdy takhle kalkulovala,že na tom budete vydělávat?Stydět by jste se měla a ne si tady stěžovat

 17. Autor: bd

  31.10.2014 - 21.04

  Darují krev od roku 1995.Tehdy jako voják základní služby. Od te doby darují pravidelně,nikdy jsem nepřemýšlel nad finančním ziskem.Ale čím víc starnu tak si myslím, ze dárci by měli být odmeneny nějakým důstojným občerstvením a důstojným darem.A né výsměchem co tady někteří popisují.. Letos jsem dosáhl 120 odběrů, příští rok mám jet do Ostravy pro kříž 2 stupně.No nikam nepojedu,ušetřím za parkování, 3 hodiny času, igelitku nepotřebují a chlebíček si koupim sám..

 18. Autor: lenuš

  10.3.2015 - 22.07

  začla jsem dávat krev v roce 1990, v Praze a tehdy jsem za první odběr dostala super bižuterní řetízek, na kterém visela ta krůpěj krve z odznáčku. na nošení to nebylo, ale opravdu lituju, že jsem tento unikát ztratila:-) to se jistě už nedává nikde. a odznáček jen někde a jen za první odběr . Plakety ( mám jen stříbrnou ) jsem dostala na transfuzní stanici a nijak mě to nemrzí, s kolegy jsme si udělali fotky . Ale ten nenositelný řetízek, ten bych vážně chtěla..

 19. Autor: Petr

  9.8.2015 - 7.55

  Pár měsíců po nároku na bronz jsem se byl přeptat na Červeném kříži v Ostravě. Baba jedovatá mi vyčinila, proč jsem si pro ni nepřišel sel dávno. Nějak ke mě nedoputovala informace…
  Stříbrná. Plaketa mi pro změnu dorazila v obálce poštou.
  Pak nevim, proč ma ČČK na svych stránkách toto:Stříbrná medaile Prof. MUDr. Jana Janského
  Uděluje se za 20 odběrů. Předává OS ČČK na slavnostním shromáždění.
  Tak nevím…

Vložení komentáře


Anketa

Aktuálně není k dispozici žádná anketa