Jaká je pravá příčina toho, že zastupitelé zvolení za hnutí Ostravak nemohou zasednout v dozorčích radách městem vlastněných společností?

Už se zdálo, že se po volbách nedočkáme žádného překvapení. Do koaličních lavic znova usedli zástupci ČSSD a ODS, do opozičních pak komunisté a spolu s nimi nově i zastupitelé zvolení za vládní TOP 09 a hnutí Ostravak.

Pro některé nechtěné se stalo skutečností a hnutí Ostravak má třetí nejvyšší počet zastupitelů a stalo se nejsilnějším opozičním uskupením. Pro svou kritičnost a odmítání přizpůsobit se muselo předem vědět, že míří do opozice. Tam také skončilo a svou pozici otevřeně deklarovalo. Ono překvapení na sebe nedalo dlouho čekat.

Ještě v průběhu loňského roku přišla řada na rozdělení míst zástupců města v dozorčích radách městem vlastněných obchodních společností (např. ČEZ Aréna, OZO, Dopravní podnik Ostrava aj.). Staronové vedení města (ODS a ČSSD) bez ohledu na výsledek voleb nabídlo zastoupení všem stranám účastným v zastupitelstvu vyjma hnutí Ostravak. Bez odůvodnění, tedy toho oficiálního. To neoficiální se jen velmi obtížně formuluje. Člen dozorčí rady si může vyžádat dokumenty o jednotlivých krocích tohoto či onoho podniku, má přístup do účetnictví, zkrátka vidí pod pokličku. Pod pokličku, tedy i do zákulisí letitých ekonomických vazeb a provázanosti komunální politiky s podnikatelským prostředím (viz článek Prvorepubliková vila). Takové nahlédnutí by tyto vazby nepochybně narušilo. Zveřejnění zjištěných skutečností by pak klidně mohlo vést i k osobní diskreditaci některých politiků. Na tom pak pochopitelně oni sami zájem nemají.

Navíc zastupitelé hnutí Ostravak již před volbami jasně deklarovali, že v případě svého zvolení a obsazení placené funkce v orgánech městské společnosti se takto získaných finančních prostředků vzdají. To by pro mnohé členy politických stran nepochybně znamenalo další možnou nepříjemnost.

TOP 09 i KSČM ona místa v dozorčích radách dostaly nabídnuta a přijaly je. KSČM je opozicí poměrně mírnou a TOP 09 na ostravském magistrátu za opozici považovat nemůžeme.

Z pohledu vládnoucích jistě logické řešení. Budeme jen věřit, že přemíra utajení nakonec neumožní ještě zběsilejší rozrůstání roztodivných vazeb, které nakonec přerostou přes hlavu samotným politikům.  (red)

 1. Autor: Petr

  24.2.2011 - 12.22

  zdravim Ostravaky. Ano je to smutne ale co jste ostatne cekali? Ze zavedena particka ODS, CSSD daji moc nekomu novemu a otevrenemu? Ne, moc dostane jen ten kdo umi drzet hubu a krok. Byl bych velice rad kdyby obcanske zdruzeni Ostravak vice informovalo na strankach hnuti nebo zde na ostravak.info o tom co jeho lide vlastne cele dny delaji na radnici, at uz na hlavni radnici a nebo v mestskem obvode ostrava privoz. Tyto informace vasi volici jiste chteji, ale nemaji je.

 2. Autor: bruin

  28.2.2011 - 8.46

  Ano je smutné, že se zastupitelé za sdruž. OSTRAVAK nedostali do dozorčích rad dceřinných společností – je mi jasné jak se těšili, že se taky podělí o BREBENDY na které před volbama upozorňovali, ale jistě s nima také počítali o)))

  No ale jinak mají zastoupení ve všech pracovních komisích. JE S PODIVEM , že sami se na centrálním obvodu MOAP chovají mnohem hůůře, protože OPOZIČNÍ ZASTUPITELE za ODS nedali ani do pracovních komisí rady obce – proč asi ?? ŘEKL BYCH ŽE DŮVODEM JE NEJSPÍŠ ÚPLNÉ ODŘÍZNUTÍ OPOZICE OD DĚNÍ V OBVODU.

  Njn tak se aspoň déle utají připravované „LOUPEŽE ZA BÍLÉHO DNE“ o)))

  No ať si sami občané udělají OBRÁZEK o tom jak by to tady asi řídil OSTRAVAK, kdyby náhodně vyhrál volby i ve velké Ostravě!!!!!

 3. Autor: jirka

  28.2.2011 - 21.48

  Pro bruin:
  Máte velice špatné informace. V každé komisi rady městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz jsou zástupci každé strany nebo hnutí, která je i v zastupitelstvu. Vyjma případů, kdy některá ze stran svého zástupce nenominovala. Je to jedna ze změn, které právě hnutí Ostravak prosadilo po mnoha letech nedemokratického vedení místní radnice ze strany ODS. Faktické přenechání kontrolního výboru opozici (v pětičleném výboru ma koalice Ostravak/ČSSD jen dva zástupce) je pak důkazem toho, že narozdíl od minulosti se hnutí nebojí a nemá co skrývat.
  Věřím, že se ODS nelíbí v opozici, ale vysvědčení za její dlouhou vládu na Moravské Ostravě po dobu několika volebních období jí vystavili sami voliči, tak ho zkuste respektovat.
  No, a pokud narážíte na to, že ODS má na Moravské Ostravě dvě ODS a v komisích jsou zástupci každé z nich, tak to jen potvrzuje má slova o poměrném a demokratickém zastoupení. Proč má ODS ony dvě ODS se zeptejte nejlépe právě v ODS.
  Ono byste se asi měl zeptat na více věcí než začnete psát nesmysly …

 4. Autor: volič

  8.9.2011 - 9.45

  Nějak se pořád nemůžu dočkat seznamu, který jste slibovali před volbama, kdy byl na tomto místě zveřejněn tzv. „seznam trafikantů“. Kolik že to teda měsíčně berou ostravaci v zastupitelstvu Ostravy a MOaP (někteří jsou tam i tam)? Děkuji za konkrétní odpověď – ono totiž není až tak těžké si to zjistit, jenom jsem zvědavý, jestli to napíšete sami – jak jste slibovali.

 5. Autor: Mirka

  8.9.2011 - 10.11

  Ten seznam byl ale přeci dávno zveřejněný:
  http://www.ostravak.info/ostravsti-trafikanti/

 6. Autor: volič

  15.9.2011 - 12.45

  Jasně – díky Mirko – to je seznam minulého volebního období. Mě zajímají kolik berou „ostravaci“ v aktuálních zastupitelstvech (Město, MOaP) dneska. Stačí si přečíst to, co jsem napsal 8.9.2011.
  A furt ještě se těším.

 7. Autor: volič

  14.10.2011 - 20.22

  Chmmmm, měsíc pryč a ostravaci furt hrajou mrtvého brouka? No toto ?!?
  Asi to sem budu muset napsat sám.

Vložení komentáře


Anketa

Aktuálně není k dispozici žádná anketa