Jan Becher

Jan Becher

Jan Becher

Proč jste se rozhodl vstoupit do politiky?

Dlouho jsem váhal se vstupem do komunální politiky. Musel jsem v sobě zlomit odpor k tomu, čemu se dnes říká politika. Pojem politika se bohužel stal synonymem pro politikaření, papalášství a korupci. Výsledky posledních voleb do poslanecké sněmovny mi však daly naději, že se věci dají změnit, pokud člověk chce a něco tomu věnuje. A myslím si, že nyní nastal ten správný čas na změnu k lepšímu. Politiku na komunální úrovni chápu spíše jako správu věcí veřejných a já chci ovlivňovat věci a události, které se dějí v mém rodném městě a se kterými bytostně nesouhlasím. A jak říká Edmund Burke: „Jediná věc je nutná k triumfu zla, aby dobří lidé nedělali nic.“

S čím konkrétně nesouhlasíte?

Nelíbí se mi výsledek zástavby Nové Karoliny. To je téměř katastrofa pro centrum města a také obrovská promarněná příležitost a ostuda v mezinárodním měřítku. Další blamáží a důkazem nezájmu o kulturu ze strany městských a krajských zastupitelů je zrušení stavby tolik potřebné Moravskoslezské vědecké knihovny alias Černé kostky. Každý den chodím přes centrum města a postrádám zeleň a umění v ulicích města. Zkusili jste se někdy jen tak projít centrem? A s rodinou? Co může člověka motivovat k tomu, aby se středem města prošel znovu? Ostrava má skvělé technické a architektonické památky, ale neumí je využít. Skutečný turistický magnet Ostravě stále chybí, buďme k sobě upřímní. V Ostravě chybí moderní špičková architektura, přitom proluk a míst je v centru mnoho. Mám ještě pokračovat? To by mohlo být na dlouho…

Proč jste svůj vstup do politiky spojil právě s politickým hnutím OSTRAVAK?

Vždycky jsem rád u nově vznikajících projektů. Když se k něčemu takovému přidám, mám rád, když to mohu ovlivňovat a spoluvytvářet. Rád hledám nové směry a nová řešení. Navíc jsem se v našem hnutí setkal se skvělými lidmi. Všichni mají svá zaměstnání, nikdo dosud s politikou neměl nic společného a je mezi námi mnoho odborníků. Když se podíváte na naši kandidátku, je tam tolik zajímavých osobností, že na primátora by klidně mohl kandidovat i člověk z jedenáctého místa. Přitom se nikdo nedere nahoru, společně řešíme veškerá témata a hledáme řešení. Ten týmový duch mi vyhovuje. Naše heslo: „Nejsme politici, jsme Ostravaci,“ je výstižné.

Co vám v komunální politice nejvíce chybí?

V politice obecně postrádám slušnost, poctivost a alespoň špetku altruismu. V komunální politice mi schází větší angažovanost občanů. Vždyť právě na komunální úrovni toho lidé mohou nejvíce ovlivnit! OSTRAVAK plánuje v zásadních věcech využívat institut místního referenda.

V politickém hnutí OSTRAVAK se věnujete kultuře, jak ji v Ostravě vnímáte?

Ostrava má skvělé kulturní podhoubí. Žijí zde a tvoří skvělí výtvarníci, hudebníci, herci a básníci. Ostrava se může pyšnit skvělými festivaly typu Colours of Ostrava, Janáčkova máje, Svatováclavského hudebního festivalu, Spectacula interese, Ostravaru a mnohými dalšími, které často nemají obdobu jinde v ČR. Ostrava má skvělá divadla, skvělou operu. V tomto směru toho městští zastupitelé mnoho nevymyslí, jen by měli tyto akce v rámci zákonných pravidel a fair play co nejvíce podporovat. Co by však městští zastupitelé rozhodně ovlivňovat měli je kultivace městského prostoru. Město, má-li být městem, musí žít. Ve městě musí žít lidé, chodit sem za kulturou a zábavou. Městský prostor ovlivňuje to, jak se s městem ztotožníme a jaký k němu budeme mít vztah. Pokud se Ostrava bude nesmyslně zbavovat své zeleně, pokud v Ostravě nebude dostatek laviček, fontán, soch a plastik, pokud nebude v centru příjemně a čisto, pokud se po opeře lidé budou muset brodit sněhem a špínou kamsi na šotolinové parkoviště v noblesním oblečení, pak se Ostrava nemůže nazývat skutečně kulturním městem.

Kultura je podle mě víc než výstava, film a koncert. Existuje také kultura dopravy, gastronomická kultura, kultura mezilidských vztahů a kultura veřejného prostoru – a tady čeká na městské zastupitele mnoho práce, která měla být už dávno udělána.

Kultura a především umění musí žít svým vlastním životem nezávisle na městských zastupitelích a úřednících. Už dávno není doba vzdělaných a uměnímilovných mecenášů typu Lorenza de Medici či Josefa Hlávky. Avšak komunální politici by měli této kultuře co nejméně překážet a naopak ji podporovat. To znamená zajímat se o ni a umět rozpoznat její hodnotu.

Co říkáte tomu, že Ostrava nezískala titul Evropské hlavní město kultury 2015?

Nechci kopat do mrtvoly, sám jsem držel Ostravě pěsti a byl napnutý do poslední chvíle, avšak měl jsem výhrady k tomu, jak byla kandidatura týmem okolo Čestmíra Kopeckého připravována. Řekl jsem své výhrady Kopeckému do očí, proto to mohu zopakovat zde. Od začátku nebylo jasné, jak se vlastně Čestmír Kopecký stal šéfem přípravného týmu a proč to nebyl někdo z Ostravy. Nefungovala základní komunikace mezi týmem EHMK2015 a lidmi, kteří kulturu v Ostravě skutečně dělají. V rámci kandidatury vzniklo mnoho kulturních aktivit, které neodrážely úplně přesně ostravskou kulturní scénu, nebyly dokonce ani originální a o jejich životnosti do budoucna si dovoluji pochybovat. Najednou však na ně byla uvolněna grandiózní částka okolo 70 milionů korun. Kulturní scéna tu byla před kandidaturou a bude i po ní. Jde o to, zda ji budou představitelé města podporovat stejně velkorysými částkami i po tomto neúspěchu.

Máte nějaké vize, jak by Ostrava mohla v budoucnu vypadat?

Snů a vizí mám mnoho. Ostrava budoucnosti je krásným zeleným městem plným kulturních akcí. Stojí v ní krásná galerie špičkového architekta, knihovna i koncertní sál. Na každé ulici se návštěvník setká s uměním a designem. Když půjdete takovým městem snů po mnoha pěších zónách, budete potkávat pouliční umělce a na cyklostezkách uvidíte na kolech celé rodiny. Také večer a o víkendech si budete vybírat z mnoha výborných restaurací, kaváren a cukráren. Tradicí budou městské trhy se zeleninou a květinami. V takovém městě jistě nebudou chybět spousty turistů a cizinců přijíždějících do Ostravy za její neopakovatelnou atmosférou…

Na co se v oblasti kultury letos těšíte?

Těším se na letošní Svatováclavský hudební festival, kde by měl vystoupit ruský pravoslavný sbor. Velmi se těším na velkou výstavu o Janu Lucemburském, kterou chystá Ostravské muzeum k 700letému výročí nástupu tohoto panovníka na český trůn. Mimochodem Jan Lucemburský měl ve svém erbu motto: „Ich dien.“ Což znamená: „Sloužím.“ Docela by se hodilo nad vstup do Nové radnice, co říkáte?

-red-

VII/2010

Komentáře jsou uzavřeny.

Anketa

Aktuálně není k dispozici žádná anketa