Je TOP 09 zkratkou loterijní společnosti?

Foto: Drahoslav Ramík

Potírání hazardu měly na podzim 2010 ve svých volebních programech snad všechny kandidující strany. Pro jeho opravdovou regulaci a účinné omezení však neudělaly nic. Jedinými výjimkami jsou obvod Moravská Ostrava a Přívoz, kde radnici vede hnutí Ostravak, a maličký obvod Polanka nad Odrou. Tam totiž v průběhu loňského roku zareagovali na legislativní změnu, která začala platit 1. ledna 2012. Co se vlastně stalo?

Nejprve ústavní soud dal zapravdu obci Chrastava a řekl, že obec může svou vyhláškou zcela omezit provozování hracích automatů na svém území. Rozhodnutí soudu se zřejmě zděsili poslanci a rychle přijali novelu loterijního zákona, která hracím automatům od 1. ledna 2012 poskytuje tříletou ochrannou lhůtu zabraňující jejich rušení. Senát ovládaný ČSSD výjimečně neprotestoval, a dokonce i jindy dlouze váhající prezident Václav Klaus (čestný předseda ODS) novelu zákona rychle podepsal tak, aby mohla co nejrychleji začít platit. I přes úpornou snahu politiků velkých stran však vznikla časová skulinka pro přijetí omezujících vyhlášek. Přestože z ní velkou část ukrojily letní prázdniny, obvody Moravská Ostrava a Přívoz a Polanka nad Odrou (byť má jen šest automatů) přijaly vyhlášky zahrnující plošný zákaz automatů na celém území obvodů. Zastupitelstvo města na svém říjnovém zasedání nemohlo nevyslyšet hlas obvodů (i když čelní představitel ODS náměstek Dalibor Madej při hlasování raději opustil jednací sál) a přijalo příslušnou vyhlášku, která začala platit 18. listopadu 2011. V souladu s tehdy platnou legislativou pak město Ostrava obratem požádalo ministerstvo financí o zrušení všech povolení k provozování hracích automatů umístěných na území oněch dvou městských obvodů. To mělo a mohlo ještě v roce 2011 zahájit příslušné řízení a automaty měly začít mizet. Nestalo se však nic. Uplynul nejen prosinec, ale také leden, únor a začal březen. Obcí, které stihly přijmout vyhlášky, bylo více a všechny čekaly a volaly po činnosti ministerstva. Nečinností ministerstva financí se musela dokonce zabývat vláda ČR, která na svém zasedání dne 14. března 2012 uložila MF ČR zahájit příslušná řízení o odejmutí oprávnění k provozování hracích automatů nejpozději do 14. května 2012.

Podle tzv. kompetenčního zákona jsou ministerstva povinna řídit se usnesením vlády. Za arogantní výsměch lze považovat odpověď na urgenci města Ostravy iniciovanou zastupiteli hnutí Ostravak, v níž MF ČR sdělilo, že se rozhodnutím vlády necítí být vázáno, poněvadž dle jeho názoru toto neodráží skutečnou vůli vlády. Znamená to, že ministerstvo financí považuje členy vlády ČR za nesvéprávné? Vždyť ve vládě sedí nejen ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), ale taky třeba předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Pokud se vám při čtení tohoto článku otevřela ústa a nevěřícně kroutíte hlavou, tak vězte, že příběh nekončí. Dne 16. května 2012, tedy po uplynutí lhůty, kterou vláda stanovila ministerstvu, sama vláda své dřívější usnesení změnila. Aniž by se cokoliv změnil nebo – jak říkají právníci – aniž by se změnil tzv. skutkový stav věci. Vláda v téže věci rozhodla podruhé a zcela opačně.

Zvítězila TOP 09 a provozovatelé hracích automatů a nám zůstala jen spousta otázek. Proč TOP 09 hájí provozovatele automatů? Proč TOP 09 řídící ministerstvo práce a sociálních věcí upřednostňuje zájmy „výherní lobby“ nad péčí o rozbité rodiny? Neví snad ministr zdravotnictví z TOP 09, že hráčství je dnes regulérně uznanou závislostí? Pan ministr nemá na slušné platy zdravotnického personálu, jistě však ví, kolik stát stojí léčba závislých hráčů.

Už za pár měsíců budou krajské volby. TOP 09 nepotřebuje reklamu ani žádnou kampaň. Její vizitkou jsou blikající herny a hromady nešťastných lidí nejen v Ostravě.

Boj s hernami nekončí a vedení obvodu Moravská Ostrava a Přívoz již rozběhlo další právní kroky, o kterých se můžete dočíst na www.moap.cz a o nichž vás budeme také informovat.

Tragikomické představení v podání ostravských ČSSD a ODS

Pokud vám v hlavním článku chybí údaje o tom, jak s výherními automaty bojují ve dvou největších ostravských obvodech svorně vedených koalicemi ODS a ČSSD, není to náhoda.

Poruba – vedená politicky ambiciózním starostou Lumírem Palyzou (ČSSD) – je prakticky nečinná. Pan starosta je velkým zastáncem basketbalového klubu NH Ostrava, který tak dostává miliony korun od města Ostravy a jeho hlavním sponzorem je společnost Bonver, velký provozovatel hracích automatů. Na časy, kdy jsme chodili třeba do Slovanu na pivo a neblikaly nám u toho automaty do očí, tak můžeme jen vzpomínat.

Vedení největšího městského obvodu Ostrava-Jih k omezení automatů přistoupilo velmi zajímavým způsobem. Nejprve nechalo bez povšimnutí uplynout možnost, která se jim nabízela v roce 2011. Pak zjevně pod tlakem veřejného mínění připravilo vyhlášku, za níž by se nemusela stydět ani Chytrá horákyně. Hlasy ČSSD a ODS ji v městském obvodě přijalo a těmi samými hlasy ji zase odmítlo v zastupitelstvu města Ostravy, takže vše zůstalo při starém. Jen pan starosta Karel Sibinský (ČSSD), který bude v říjnu kandidovat do Senátu, sehrál před svými voliči líbivé divadlo. O tom, že i kdyby navrhovaná vyhláška byla přeci jen přijata, tak by občané její dopad pocítili teprve po bezmála třech letech, se už nikde nezmiňuje.

OSTRAVAK II/2012

-red-

Vložení komentáře