Jiří Hanibal – Cestovatel, turista, ale především sběratel autogramů

Jiří Hanibal (76 let) se narodil v Praze, ale v roce 1954 přišel za prací do Ostravy a již tady zůstal. Tento vitální
člověk vás při osobním setkání ohromí svým elánem, který vkládá do všech svých zájmů a aktivit. A v každém pří-
padě jich není málo.

Jiří Hanibal

Jiří Hanibal

Jedním z jeho mnoha koníčků jsou dálkové pochody. Každý rok se zúčastňuje výšlapu z Prahy do Prčic (75 km) a také jezdí na dálkové pochody pořádané v Evropě. Miluje cestování, a jak sám říká, procestoval velký kus světa, navštívil Kubu, Čínu, Brazílii, Keňu a další země. Jeho největší zálibou je však sbírání autogramů našich i světových osobností a je aktivním členem Klubu sběratelů autogramů a Klubu sběratelů kuriozit v Praze a Klubu sběratelů autogramů v Porubě.

Už v dětství začal se sběratelstvím tím, že sbíral známky s leteckou tematikou a znaky anglických měst. K získávání autogramů se dostal v roce 1968, díky své cestě po Alžíru. Tehdy viděl haciendy Louise de Funèse a Sophie Lorenové a tam ho napadlo, že když se s nimi nemůže setkat osobně, tak by bylo zajímavé jim aspoň napsat o požádat autogram.

Adresy získával přes ambasády, různé agentury a známé. Dříve, když chodíval na americkou ambasádu, tak s tím míval i problémy, protože pak seděl na výslechu u StB.Jeho sbírka autogramů dnes čítá více než 4 200 ks a můžeme zde vidět například podpisy Františka Filipovského, Vladimíra Menšíka, Martiny Sáblíkové, Michaila Gorbačova, Alexandra Dubčeka, Matky Terezy, Neila Armstronga, Jana Wericha, Jean-Paula Belmonda, Elvise Presleyho či Brigitte Bardotové a mnoha dalších osobností ze všech různých oblastí. Vždy, než požádá o autogram, tak se snaží o dané osobnosti dozvědět co nejvíce a vybírá si lidi, kteří něco dokázali. O autogram nežádá více než třikrát. U české osobnost se snaží vždy o osobní kontakt a zahraniční celebrity oslovuje písemnou formou. Má tu zkušenost, že čím větší osobnost, tím skromnější člověk. Nejvíce si pan Hanibal ve své sbírce váží podpisu Jana Wericha, který patřil k mnoha českým osobnostem, se kterými se díky autogramu velmi spřátelil. Nebo s Jean-Paulem Belmondem si píše doposud. Nikdy žádný podpis nekoupil za  peníze a  nikdy nežádá o  autogram na ulici. Pouze jednou udělal výjimku, a to v roce 1986 požádal o podpis přímo na ulici Václava Havla, a to ani netušil, že bude v budoucnu naším prezidentem.

Jiří Hanibal si svůj sběratelský unikát nenechává jen pro sebe. Uspořádal celkem již 128 výstav pro veřejnost. První výstava autogramů Jiřího Hanibala se konala v roce1976 ve foyeru divadla Albatros v Praze, kde vernisáž tehdy zahájil sám Václav Čtvrtek. A jak vidí pan Hanibal Ostravu a život dnes a dříve? Podle něj dřívější  Ostrava a dnešní Ostrava je veliký rozdíl, mění se doba a lidé také. Mrzí ho, co se děje s operetou v Divadle Jiřího Myrona, manželka tam zpívala celý svůj život. Tradice Ostravy je nenávratně pryč… Bohužel doba je taková a mladí již nemají moc zájem o sběratelství.

Doufá, že se třeba ještě někdo najde, komu by rád ukázal, jak poznávat lidi, kteří jsou nejen u nás, ale ve světě uznávaní.

Jiří Hanibal
Poštovní schránka 47
708 00 Ostrava-Poruba

  1. Autor: Anonymní

    3.8.2014 - 15.09

    Vážený pane Hanibal srdečně Vás zdravíme z Prahy měli jsme to potěšení prožít dovolenou v Nivici v roce 1986 společně s Váma Zábranská a Vostřák tel 728036546. Až přijedete do Prahy rádi se setkáme. Hezký zbytek dne.

  2. Autor: Libuše Šedinová

    31.10.2016 - 16.09

    Jiří Hanibal toho času žije v Praze. jeho telefon 720 563 980 . Pokud máte zájem ozvěte se.

Vložení komentáře


Anketa

Aktuálně není k dispozici žádná anketa