Kaplička je vyšperkovaná. K čemu a pro koho?

Jdete v třeskutých mrazech přes centrum města a už ani necítíte prsty u nohou? Možná byste se mohli zastavit v nově rekonstruované kapličce v Husově sadu. Ta má totiž kromě jiných fines i podlahové vytápění, díky kterému by nejeden zmrzlík pěkně roztál.

Jako čekárnička na trolejbus a zahřívárna v jednom ale tato malá stavba, které léta chátrala a loni ji obvod Moravská Ostrava a Přívoz nechal opravit za více než čtyři a půl milionu korun, sloužit nemá. Zůstává před lidmi zamčená.

Co s ní chce tedy obvod dělat, když do její obnovy nalil tolik peněz, za které by bylo možno třeba opravit nejeden děravý chodník? To se zatím kupodivu neví. V radničním zpravodaji Moravské Ostravy byly nastíněna vize, že by z ní mohlo být meditační místo, spojnice ostravských kostelů, vzpomínka na císařovnu Sisi…
Neměl mít samotný úřad jako správný hospodář nejprve dobrý plán, jak se kaplička přesně využije a jaké budou další náklady na její provoz, než ji nechat takto nákladně ušít nový kabát? Kolik ještě vůbec bude stát její uvedení do funkce schopného stavu?

Bude mít před kapličkou budku či stoleček úředník, který za minutovou prohlídku jejího stísněného interiéru vybere symbolické vstupné? A vedle něj bude postávat svalnatý hlídač, aby lidé neukradli to, co by se v ní případně vystavilo? A kdo jim bude platit mzdy?

Možná měli páni radní nejprve sami chvíli meditovat v rozbořené kapličce nad tím, jestli si městský obvod může dovolit její opravu za miliony, když vlastně ani neví, co si s ní dál počít. Možná by je přes nějakou tu tehdejší prasklinu v okýnku osvítilo a přišli by na to, že by lidé v centru spíš ocenili investici do něčeho, co by bylo opravdu k  užitku.

 1. Autor: Anonymní

  9.2.2010 - 14.11

  Nic proti páni radní, já postavil minulý rok rodinný dům a stál mě daleko méně peněz než ta vaše kaplička!!!

 2. Autor: Avar

  22.2.2010 - 13.15

  Jsem rád, že se povedla její zachana, jsme zvyklý raději bourat a stavět nové skleníky. Ale za ty peníze si někdo hodně pomohl to je pravda. Buď tam sedí hlupáci co nemají ponětí o cenách, nebo tam má někdo dobré kámoše… Kdybych tak hospodařil já doma, přišel bych na buben po první akci, no ještě že to zaplatí poplatník, který bude držet ústa. Za ty peníze si dokážu představit těch kapliček více, alespoň na každém rohu parku.

 3. Autor: Pavel

  23.2.2010 - 10.10

  Zvláštní názor autora tohoto článku – co se asi mělo s touto pamítkou udělat – zbourat? To už tady jednou bylo, víte – naposledy před 20-ti léty. Vypadá to tak, že si Vaše redakce nebo minimálně autor toto myslí. Nebo je to trochu jinak – že se chce do něčeho "navést" za každou cenu. Dobře že to takto dopadlo. No a co se týče peněz, určitě to není málo, ale – bůh ví, kde jste ty údaje vzali a co vše se za ty peníze dělalo.

 4. Autor: Avar

  25.2.2010 - 10.22

  Proč bourat? Čti: "Jsem rád, že se povedla její zachana"

 5. Autor: Jaroslav Němec, Česká pirátská strana

  22.9.2010 - 12.40

  Je dobře, že je kaplička opravena, ale to co stálo 6 mil. (oficiálně 4,5 mil.) mohlo stát 500 tis. Firma Ekofas, která opravu dělala je velice „šikovná“ na více práce a fakturace např. 2mm omítky jako 2 cm atd. (viz kauza „Slezská galerie“) Proto oprava této sakrální stavbičky stála jako novostavba luxusní vily!!!

 6. Autor: NN

  1.12.2010 - 17.24

  Nadhodnoceno,nekvalitni prace a material penize šli na uplatky a byt pana zastupitele a do kapes firmy Ekopras kde ma radni podil.

Vložení komentáře


Další články

 • Ostravský patriot Verner Lička: Čeká nás ještě spousta práce
 • Čapkárna se změnila v Mrazírnu, kde nic nefunguje, jak by mělo…
 • Kaplička je vyšperkovaná. K čemu a pro koho?
 • Kluziště opět nebylo: chyběly peníze, nebo snaha radních?
 • Stodolní ulice: nepořádek a zběsilá doprava
 • Postřehy

  • Co se Vám na Ostravě líbí, a co Vám naopak vadí?

  • Renata Fochlerová  , 31 let, na mateřské dovolené

   Jsem rodilá Ostravačka a všeobecně mám Ostravu ráda. Pokud mi něco vadí, tak nedostatek nízkopodlažních tramvají, většinou jezdívám s kočárkem, takže nastoupit a vystoupit je opravdu někdy problém. V neposlední řadě bych uvítala více restaurací s koutkem pro děti, kde můžete v klidu přijít a posedět.

   Marie Fajkusová , 75let, důchodkyně

   V centru mi chybí rozmanitost obchodů. Všude, kam se podíváte, jsou herny nebo restaurace.  Ostrava už není co bývala, bylo to krásné město.

   Jan Stoklasa, 26 let, IT specialista

   Nelíbí se mi a nesouhlasím se zastavováním zelených ploch v Ostravě supermarkety . Určitě bych se zaměřil na jiný způsob využití, například na výstavbu parku, popřípadě vodních ploch. Naopak pokud bych měl říct něco pozitivního, myslím, že se podmínky pro život v Ostravě výrazně zlepšily, ať už jde o životní prostředí nebo kulturu.

   Andrej Chlebik , 24let, grafik

   Ostrava je pro mě hlavně místem, kde pracuji, a občas navštívím nějaké to nákupní centrum. Co se mi líbí, nebo nelíbí, asi přesně říct nedokážu, asi bych k tomu řekl jen že si pro svou rodinu dokážu představit lepší místo k životu.

   Napište nám i vy svůj názor!

  • další postřehy

  • Advent začal, Masarykovo náměstí zůstalo osiřelé
  • Nešvar měsíce

  Anketa

  Aktuálně není k dispozici žádná anketa