Každý krok je důležitý

Všichni víme, že naše město má problémy se stavem ovzduší. Ostrava je velkoměsto, stále je zde poměrně hodně průmyslových podniků, takže v ní nikdy nebude vzduch čistý jako na horách. Tato skutečnost však ještě neznamená, že se stav ovzduší nedá a nemá zlepšovat.

Na ustavujícím zasedání Zastupitelstva statutárního města Ostravy zástupci hnutí Ostravak navrhli, aby jednou z priorit města v letech 2010-2014 bylo zlepšení stavu životního prostředí. Návrh byl však hlasy vládnoucích zastupitelů z řad ČSSD a ODS zamítnut.

Ani tento políček slušným lidem nás neodradil. Pozice městského obvodu je sice výrazně slabší než celého města, troufáme si však tvrdit, že i malé krůčky mají význam.

Jako jediný městský obvod pravidelně sbíráme prach v ulicích

Centrem města prochází rušné komunikace, po kterých k nám denně přijíždí docela hodně automobilů. Ty za sebou nechávají velké množství prachu. Prach se pak víří a my jej dýcháme.

Proto jsme postupně pořídili tři stroje, které prach sbírají. Křestní jména jim daly děti ze základních škol a příjmení dostaly všichni stejné – Prachožrout. Anička, Michal a Magdalénka jezdí šest dnů v týdnu po celém obvodě a za rok nasbírají neuvěřitelných 460 tun prachu. Bez nich bychom prach dýchali.

Jejich pořízení bylo z větší části uhrazeno z dotací. Moravská Ostrava a Přívoz je jediným ostravským obvodem, který vede hnutí Ostravak. Moravská Ostrava a Přívoz je také jediným městským obvodem, který takto sbírá prach. Na otázku proč, si odpovězte sami.

Zeleň město zdobí i pomáhá. Vracíme ji tam, kam patří

Vydatným pomocníkem v boji proti prachu je městská zeleň. Hned v roce 2011 jsme vysadili nové stromy na ulici Čs. legií naproti Chrámu Božského Spasitele. Nahradily ty, které předešlé vedení obvodu necitlivě vykácelo. Také jsme výrazně upravili, dříve na zeleň strohou, přilehlou Tyršovu ulici a opravili ji.

Před dvěma lety jsme začali ošetřovat kaštany postřikem proti klíněnce. Ta způsobuje, že většina stromů je už v srpnu bez listí. Podle odborníků se efekt tohoto kroku projeví až po čtyřech nebo pěti letech. Důležité je však začít.

Náš obvod hájí každý strom, před kácením se podařilo zachránit desítky zdravých dřevin. Je smutné, že většinou doslova bojujeme s odborem životního prostředí ostravského magistrátu vedeným Daliborem Madejem (přeběhlík zvolený za ODS). Ačkoliv by měl tento odbor podporovat zlepšení životního prostředí ve městě, v otázce kácení městské zeleně tomu tak bohužel obvykle není.

Víme, že kromě stromů je velmi důležitá také tráva. Travnaté pásy kolem cesty nejen vypadají pěkně a oživují okolní prostor, tráva na sebe současně váže velké množství prachu. Na to myslíme při opravách chodníků. Právě proto z chodníku na Mlýnské ulici zmizel třicet let starý popraskaný asfaltový povrch a nově jsme při jeho okrajích vybudovali travnatý pás a osadili jej stromy.

Podobně jsme záhony s extenzivní zelení osadili prostor mezi sloupy trolejového vedení na Sokolské třídě. V plné kráse rozkvetou na jaře a květiny u rušné komunikace na sebe navážou nemalé množství prachu.

Infrasauny ve školkách

Každý městský obvod je zřizovatelem mateřských školek. V průběhu tohoto roku jsme do nich instalovali tzv. infrasauny. Jedná se o zařízení, která pomáhají zvyšovat odolnost imunitního systému malých dětí. Odměnou nám je velký zájem dětí a rodičů o jejich využití.

V několika větách jsme vám ukázali, že nikdy neskládáme ruce do klína. Životní prostředí v Ostravě je jako mozaika. Každý její kamínek má svůj význam.

Když rozum zůstává stát. Populismus v podání porubské radnice

První může být vždy jen jeden, do cíle však mohou doběhnout všichni. Na skutečnost, že jsme v centru města začali systematicky sbírat prach, zareagovala vedení hned ve dvou velkých ostravských obvodech. Každý jinak. Ve Slezské Ostravě vedení pochopilo, že se jedná o velmi užitečnou věc, která je v silách městského obvodu, a rozhodlo se stroj na sběr prachu také pořídit.

V Porubě, kde je starostou Lumír Palyza (ČSSD), na dotazy občanů, proč nesbírají prach a nekropí ulice v parných letních dnech, vedení tamní radnice zareagovalo tak, že najalo soukromou firmu, která více než dvacet let starou čadící cisternou stříkala na ulice pitnou vodu. Starosta Palyza, který v současnosti dokonce kandiduje na primátora města, se tímto svým zvrhlým populistickým krokem dokonce pochlubil na internetu.

Kandidát na primátora, který se vysmál lidem do obličeje

Celému svému počínání Lumír Palyza nasadil korunu v televizní debatě, kdy na výtku, že není správné rozstřikovat po ulicích pitnou vodu, odvětil, že je přece jedno, zda se stříká vodou pitnou, nebo užitkovou. Ano, může mu to být jedno, rozdíl je „jen“ v tom, že kubík pitné vody včetně stočného stojí více než jednou tolik než kubík vody užitkové, kterou k témuž účelu používají v Moravské Ostravě a Přívoze.

Rovněž je velký rozdíl, jestli komunikaci jen postříkám, nebo zvlhčený prach následně i posbírám. Městský obvod Poruba je přibližně stejně velký jako ten centrální, takže sbírat prach není v Porubě technický problém. Na rozdíl od obyvatel centra si však ti z Poruby budou muset na systematický sběr prachu ještě počkat. Minimálně do doby než ve vedení porubského obvodu budou lidé, kteří budou přednostně myslet na své sousedy, ne na vlastní politickou kariéru.

-místostarosta Dalibor Mouka a radní Lukáš Semerák, městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz-
6. října 2014

Vložení komentáře