Kdo ve skutečnosti řídí naše město?

Autor: Petr Stuchlík

Podle platných zákonů každé město vede zastupitelstvo, zastupitele pak volí občané města, tak aby tito vykonávali jejich vůli. Proč píšeme o tak jasných věcech? Jednoduše proto, že se zdá, že v Ostravě tato základní pravidla neplatí.

Mezi zastupiteli se na 18. zasedání zastupitelstva, které se uskutečnilo 12. září, proslýchalo, že zadlužené město Ostrava chce kapitálově vstoupit do zadlužené akciové společnosti FC Baník Ostrava. Nikdo tomu nápadu z řad zastupitelů nevěřil. Z kuloárů radnice se ale neslo, že tento záměr překvapivě „protlačuje“ sám primátor Petr Kajnar (ČSSD) a jeho dva věrní náměstci Tomáš Petřík a Dalibor Madej (oba ODS).

Proč tomu nikdo nevěřil? Protože město nemá peníze a náměstek Tomáš Petřík – zodpovědný za finance a rozpočet – si nechával v té době schvalovat půjčku ve výši 300 milionů korun na dokrytí kapitálového rozpočtu. Tentýž náměstek také celou dobu apeluje na realizaci nezbytných úspor ve výdajích města. Proto se škrtají výdaje na městskou nemocnici, domovy důchodců, školy, školky, připravuje se zvýšení poplatků atd. Kdo by věřil tomu, že by najednou našel peníze na výdaj, se kterým nikdo nepočítal a který není z řad výdajů na odstranění následků po přírodní katastrofě nebo jiné nepředvídatelné události?

Proč nikdo nevěřil, že by o to měl usilovat právě primátor Petr Kajnar? Protože všichni víme, že pan primátor je veřejným odpůrcem toho, aby město vlastnicky vstupovalo do sportovního klubu. Také si všichni pamatujeme transparenty s nápisem fanoušků Baníku: Primátor je lhář!. To když před volbami všem tvrdil, že v roce 2013 bude stát nový stadion. Byli jsme rovněž přesvědčováni, že rekonstruovat stadion Bazaly na nové parametry také nejde. Z toho titulu přece nechal vynaložit desítky milionů na studie nového stadionu. Navíc probíhá rekonstrukce stadionu ve Vítkovicích, která je přizpůsobena právě fotbalovým utkáním. Kdo by tedy věřil, že by se najednou pan primátor změnil a chtěl klubu skutečně a nezištně pomáhat?

Také se onoho 12. září proslýchalo, že část peněz z 300milionové půjčky má byt ve skutečnosti použito na financování záměru kapitálového vstupu do FC Baník Ostrava a.s. A někteří dokonce naznačovali, že chystaná soudní pře s vlastníkem Obchodního centra Ostravica – společností Amádeus Real – má byt vedena tak, aby mu město muselo v konečném výsledku vyplatit vysokou pokutu. Ta by se pak následně „proprala“ prostřednictvím společnosti Amádeus Real a spřátelené firmy až do FC Baník Ostrava a.s. Tím by se elegantně uzavřelo kolečko mezi všemi zainteresovanými osobami a všichni by byli spokojení. Tomu už přece vůbec nelze věřit!

O červnové velmi pochybné dotaci města akciové společnosti FC Baník Ostrava ve výši 10 milionů korun jsme psali už v minulém čísle časopisu.

Dne 19. září 2012 jsme na webových stránkách náhodně objevili informaci, že na říjnovém zastupitelstvu se má hlasovat o převzetí Bazalů do vlastnictví města. Okamžitě jsme se ptali opozičních i koaličních zastupitelů, jestli o tomto záměru něco vědí. Nikdo z oslovených zastupitelů o tom nic nevěděl a byli tím dokonce sami zaskočeni. Je s podivem, že i když není dosud znám program říjnového zastupitelstva a nebylo to projednáno radou města, někdo už o tomto záměru ví. A dokonce i to, kdy bude do zastupitelstva předložen. Byl už tak daleko, že již 12. září na svých stránkách vystavoval zvoucí plakát s pozvanými hosty na shromáždění pro podporu tohoto záměru. Klademe si otázku, jak někdo věděl již 12. září, tedy v den konání 18. zasedání zastupitelstva, co bude na programu na příštím, tedy 19. zasedání? Zastupitelé o tom stále ještě oficiálně nevědí. Určitě je ale načasování shromáždění před městskou radnicí „ďábelským“ psychologickým tahem před hlasováním zastupitelů. A v této souvislosti začínáme přemýšlet, jestli vše to, o čem jsme v kuloárech radnice slyšeli a čemu jsme doteď nevěřili, není přece jenom pravda.

Jak jsme psali v úvodu, město by měli řídit jeho zastupitelé. V Ostravě tomu tak zjevně není, a tak se ptáme, kdo ve skutečnosti řídí naše město?

-red-

OSTRAVAK III/2012

 1. Autor: onula

  9.10.2012 - 21.41

  Tak na jaké jste vůbec straně??
  viz:
  http://www.ostravak.info/banik/

 2. Autor: tuž

  11.10.2012 - 8.37

  Kurde jsou na straně města Ostrava a ne na straně korupčníků, manipulátorů a rádoby podnikatelů co podnikají za veřejné peníze, které však mají jít do nemocnic a škol. Pokud zhebne Baník na svojí zadluženost a tunely co se tam vedou ve spolupráci s radnicí, tak se nic nestane a život pujde dál, maximálně zmizí jedna pračka peněz. Pokud ale zmizí nemocnice nebo škola, tak to sakra všichni pocítíme i naše rodiny. Ať si ti velkohubí páni podnikatelé z  Baníku podnikají za své a nebo ať si vezmou komerční půjčku u banky jako každý živnostník! Jsou to jenom velkohobí amatéři co chtějí podnikat za státní peníze a žít si z nich na velké noze, ať to byl Petera, Kahoun, Lička a nebo nové duo Adámek a Šafarčík, pánové ůspěšní podnikatelé co vykazujjí párkorunový zisk ve svých firmách, že kde jaký OSVČ má větší ! A hle najednou ti dva pánové mají miliony na zakoupení Bazalů a Baníku? Tunel a podvod bude vždy podvod ať se bude projednávat v zastupitelstvu na magistrátu nebo u skleničky na Stodolní.

 3. Autor: tož tak

  11.10.2012 - 14.26

  přece nemůžeme nechat umřít Baník! To co bylo radostí našich otců my necháme pochovat? Běžte někam.

 4. Autor: bo tak

  12.10.2012 - 22.05

  Baník nikdy neumře!!! Možná že vypadne z extraligy, ale pořád bude hrát fotbal. Možná mu to i pomůže bo se očistí od té naplaveniny co to údajně myslí s Baníkem dobře…. jako to myslel pan Petera. Šafarčík chce zopakovat stejný model vytáhnout akorát z města prachy…..O Baník mu nejde … ať táhne zpět do Prahy za jeho dobrým kamarádem Peterou

 5. Autor: Jiří

  16.10.2012 - 17.57

  Spojení Kajnar – Šafarčík je stejné jako Bém- Janoušek v Praze. Ukrást, co jde, to je zajímá a nic jim není svaté.

Vložení komentáře