Korupce v přímém přenosu – 114 milionů Kč z našich peněz neznámým lidem

V červnu loňského roku se v Ostravě odehrálo něco, co do našeho města přilákalo televizní štáby a novináře snad všech celorepublikových redakcí. Bohužel jsme se zase jednou ukázali v tom nejhorším světle.

Před pár lety nám podvodný kouzelník sliboval, že nám předvede zmizení budovy ostravské radnice. Škoda, že se mu to nepovedlo. Možná bychom nemuseli být svědky toho, jak po pár letech zmizelo z městské pokladny 114 milionů Kč neznámo komu.

Současné vedení našeho města (koalice ČSSD a ODS) kromě elementární neschopnosti (nebo spíše nezájmu) řešit opravdové problémy obyvatel charakterizuje zejména podivné zadávání veřejných zakázek, které šetří policie. Vyvádění milionových částek, z nichž část pak končí na účtech těchto stran, jim však nestačí. Nebo je to tím, že s jídlem roste chuť…

Když jde o peníze, poslouží i tradice

Ve své posedlosti urvat co nejvíce peněz se nezastaví před ničím. FC Baník Ostrava, a.s., je tradiční fotbalový klub a nepochybně jedna ze značek, na niž může být Ostrava hrdá. Loni se klub dostal do finančních potíží. Toho se rozhodla využít skupina politiků vedených dvěma nejvýše postavenými představiteli města – Petrem Kajnarem (ČSSD) a Daliborem Madejem (ODS). Místo toho, aby se zabývali např. rostoucím počtem ubytoven, jejichž obyvatelé terorizují okolí, smogem nebo nedostatkem parkovacích míst na sídlištích, vyvedli pod rádoby ušlechtilým pláštíkem z městského rozpočtu 114 milionů Kč. Pojďme však postupně.

Ony finanční problémy soukromého fotbalového klubu FC Baník Ostrava, a.s., nevznikly najednou. Rovněž je nutné poznamenat, že tvrzení, že za všechno může předešlý majitel klubu Petera, je zavádějící. I město Ostrava a zejména Petr Kajnar, který v jeho čele působí již dvanáct let, se na nich spolupodepsali. Jedním z problémů, který Baník trápí, je nedostatek vlastních sportovišť, na nichž by mohl trénovat. Musí si je draze pronajímat. V minulosti tomu však bylo jinak. Baník vlastnil tréninkový areál u Místecké ulice. Jeden z dřívějších majitelů klubu Alois Hadamczik se jej však rozhodl prodat. Bylo to jeho svrchované právo, ale bez asistence města by několik set milionů korun neutržil. Tréninkový areál byl totiž v územním plánu definován jako sportoviště. Územní plán schvaluje zastupitelstvo města a jeho změna je zase jeho výsostným právem. Proč tedy město vedené ČSSD schválilo změnu územního plánu tak, aby na místě tréninkového centra Baníku mohl být postaven Hornbach? Jestliže jsme loni z úst primátora slyšeli laciné fráze o zachování mládežnické kopané, musíme se nutně ptát, proč právě vedení města na mládež nemyslelo, když jí rušilo sportoviště doslova pod nohama.

Černá díra

Město Ostrava poskytuje fotbalovému klubu FC Baník Ostrava, a.s., finanční příspěvky ve výši desítek milionů korun. Už se ani nepozastavujeme nad tím, že je posílá do soukromé akciové společnosti bez výběrového řízení a v rozporu s evropskou legislativou. Zarážející je fakt, že město si neumí (nebo nechce) ohlídat, jak se s těmito penězi nakládá. Peníze každý rok odcházejí a po letech je vedení města udiveno, že FC Baník Ostrava, a.s., je ve špatné finanční situaci. Jedná se o šlendrián, nebo o záměr?

Dva stadiony pro jedno mužstvo

Město jako Ostrava potřebuje moderní sportovní stadion. Po zbytečně utracených milionech korun za přípravu výstavby fotbalového stadionu ve Svinově se nakonec upravil projekt rekonstrukce městského stadionu ve Vítkovicích a začalo se se stavbou. Ta už dnes stála více než 400 milionů Kč. Zřejmě právě proto primátor Kajnar, který před volbami na podzim roku 2010 svým voličům sliboval nový fotbalový stadion, už pár týdnů po skončení voleb oznámil, že se žádný stavět nebude. Totéž tvrdil další dva roky. Na počátku loňského roku však změnil názor.

Podnikání v politice

FC Baník Ostrava, a.s., změnil majitele a ten záhy po koupi zjistil, že klub nemá peníze. Vydal se tedy za vedením města, ať zaplatí dluhy, které si koupil. Což zprvu odmítalo, ale šikovný podnikatel pak politiky přesvědčil. Jak? To se asi nikdy nedozvíme. Vedení města začalo připravovat transakci roku. Nejprve přišlo s variantou odkupu akcií FC Baník Ostrava, a.s. Koupit si akcie předlužené společnosti si však netrouflo. Podnikatelé, kteří Baník koupili, však potřebovali peníze. Vznikl tak nový plán. Plán na odkup fotbalového stadionu. Pokud vám to v situaci, kdy město už jeden stadion má (ba co více právě jej draze opravuje), připadne absurdní, vedení města Ostravy to tak nepřipadalo.

Další překážkou se stala cena. Koupit si něco, co nepotřebuji, je divné. Ale utratit za to více než 100 milionů Kč představovalo problém. V roce 2011 byl navíc stadion převeden do nově vytvořené společnosti za cenu stanovenou znaleckým posudkem. Ta byla 44 milionů Kč. Vedení města se i s tímto vypořádalo po svém. Zajistilo si znalecký posudek Ing. Rundta, který se za pár dní a za dobrý honorář dopracoval k požadovanému číslu 114 milionů Kč.

Podnikatelé i vedení města mohli být spokojení. Potřebovali však udělat ještě poslední krok. A to schválení koupě zastupitelstvem města Ostravy. Většina tzv. koaličních zastupitelů (ČSSD a ODS) jsou již zkušenými politickými matadory zvyklými na ledacos. Koupě nepotřebného fotbalového stadionu za přemrštěnou cenu však byla – i na jinak mnohdy velmi otrlé – příliš. Neustále poslouchali nářky vedení města o tom, že nejsou peníze a že se musí šetřit. Jejich žádosti o často jen desetitisícové příspěvky do škol nebo do zdravotnictví byly zamítány. Vedení ostravské ČSSD dokonce přijalo usnesení, v němž vyzvalo všechny zastupitele, aby se nepodíleli na ničem, co je v přímém rozporu s volebním programem strany. Primátor Kajnar s podnikateli v zádech si razil svou a postavil se proti vlastní straně.

Jediné jednotné bylo jen hnutí Ostravak

Nastal den D, kdy o odkupu jednalo zastupitelstvo města. V průběhu jednání nezazněl jediný racionální argument, proč by město mělo fotbalový stadion koupit. Ze strany opozičního hnutí Ostravak však padlo hned několik pádných a zcela konkrétních důvodů, proč tak neučinit. Předně poukázalo na nejasnosti v kupní ceně. Jak je možné, že znalec ocenil soubor nemovitostí v roce 2011 na cenu 44 milionů Kč a tytéž nemovitosti (aniž by do nich bylo investováno) během dvou let – navíc v době finanční krize – pak stouply téměř na trojnásobnou hodnotu? Dále pak zástupci hnutí poukázali na skutečnost, že není jasné, komu vlastně stadion patří, tedy komu má být vyplacena tak obrovská suma peněz. Stadion totiž patřil akciové společnosti s neznámými vlastníky. Zaznělo také, že není možné, aby se z městského rozpočtu, tedy z peněz obyvatel města, platili soukromé dluhy podnikatelů. Stejně tak padlo, že město Ostrava je v důsledku dlouholeté společné vlády ČSSD a ODS silně zadlužené a že tak vysoká suma peněz by se měla přednostně raději použít na snížení dluhu.

I díky těmto argumentům návrh na koupi fotbalového stadionu při hlasování o jeden hlas neprošel. Zasedání zastupitelstva mělo být ukončeno a celá záležitost vyřízena.

Špína na povrchu

Pánové Kajnar (ČSSD) a Madej (ODS) se však se svým neúspěchem nehodlali smířit. Aniž by si vypnuli mikrofony, začali se domlouvat na tom, jak sehnat potřebný hlas a zajistit, aby oblíbení podnikatelé dostali dohodnuté peníze. Nejprve potřebovali získat čas a skrýt se před veřejností. Primátor Kajnar proto vyzval náměstka Madeje, aby se spojil s předsedou klubu ODS a ten, aby požádal o přestávku v jednání. Dříve než to stihnul udělat, začali nahlas přemítat o jménech zastupitelů, které by mohli získat. Následně klub ODS opravdu požádal o přestávku v jednání. Po jejím ukončení pak skutečně jeden ze zastupitelů požádal o opakované hlasování s tím, že se poprvé spletl. Hlasovalo se tedy podruhé. Návrh na odkup pro město nepotřebného stadionu těsně prošel. Na tvářích primátora Kajnara a náměstka Madeje se rozhostil spokojený úsměv. Jistě, byla to fuška, ale povedlo se. Více než sto milionů korun bylo z městské pokladny hanebným způsobem vyvedeno neznámo komu.

Policejní vyšetřování

Lidé v celé republice kroutili hlavami a divili se, co je v našem státě ještě možné. Někteří se však s předvedeným divadlem nehodlali smířit, a podali proto trestní oznámení. Celou záležitost tak vyšetřuje policie. Výsledky jejího šetření nám nejsou známy. Věříme však, že případ nebude „zameten pod koberec“ a že případní viníci budou potrestání. Je smutné, že základní absenci soudnosti a demokracie musejí v Ostravě nahrazovat orgány činné v trestním řízení. Zřejmě ne nadarmo se říká, že když to nejde po dobrém, musí to jít po zlém.

Víte, že…

Peníze na nákup stadionu na Bazalech (114 milionů Kč) nebyly zahrnuty v rozpočtu města na rok 2013. Musely se tedy vzít jinde.
• v Hrabůvce a v Porubě byly zrušeny dětské lékařské pohotovosti. Snížila se dostupnost zdravotní péče a ušetřilo se okolo dvou milionů Kč ročně;
• došlo k omezení provozu spojů MHD – předpokládaná úspora by měla činit desítky milionů Kč;
• město Ostrava má dlouhodobě problémy s vybíráním poplatku za odpad. Přesto pro rok 2014 zrušilo rozesílání složenek k jeho úhradě. Předpokládaná úspora zhruba milion Kč

-red-
6. října 2014

Vložení komentáře