Kultura za sportem v Porubě pokulhává

Je sobota odpoledne, právě ležím v Raškovicích u vody. Relaxuji. Kolem mě se prohánějí i cyklisté. A mne napadá, jak je to vlastně u nás v Porubě?

Prázdniny jsou zpravidla kulturní „okurkovou“ sezonou. Většina lidí je na dovolené u moře, na horách českých či v cizině, někteří však zůstávají doma. Sportovně založení jedinci si tady přijdou na své. Obzvláště bruslaři a cyklisté, těch jsou plné ulice a cyklostezky.

Na Hlavní třídě se pořádá od června do září několik organizovaných bruslení. Síť cyklostezek se v Porubě za posledních pár let rozrostla. Stačí kousek, a jste buď u Hlučínského jezera, nebo můžete poznávat krásy Poodří. Ti zdatnější vyjíždějí do kopců směrem na Vřesinu a Mexiko. V parných letních dnech se lze zchladit i na největším přírodním koupališti ve Vřesině. Na své si přijdou příznivci raketových sportů, v zimě bruslení a ledního hokeje. Město pro sportovně založené občany pořádá řadu akcí, jako je např. světový pohár v in-line bruslení.

Kultura v mých očích jde dost stranou. Vlastně si nedokážu ani vybavit, kdy se naposledy v Porubě konala zajímavá kulturní akce s přesahem do jiných ostravských obvodů. Poklad, který plnil roli kulturního centra, v současnosti prochází rekonstrukcí a zřejmě ještě nějakou dobu bude. Žádná plnohodnotná alternativa neexistuje! Nechybí jen kulturní dům, nemáme ani kino.

Lidé z Poruby musí jezdit za filmovým představením do obchodních center nebo jiných obvodů. Přitom v minulosti fungovalo kino Dukla, a to přímo v centru Poruby.

Myslím si, že éra multiplexů už je taky přežitá. Lidé v dnešní době hledají pohodlí, ale dívají se i na cenu. Například ve Výškovicích se v současné době opět vzpamatovává z krize, která nastala příchodem a otevřením multiplexů, známé kino Luna. Lidé pochopili, že za stejnou, ne-li výhodnější cenu, mohou mít i lepší kvalitu filmu a nemusí cestovat přes půl města. Kino Luna se v současné době těší velkému zájmu, hlavně kvůli ceně, která je nižší než v multiplexech, ozvučení je také srovnatelné.

Proč něco podobného neoživit i v Porubě? V tomto obvodě žije v současnosti více než 67 tisíc lidí, kteří by nemuseli dojíždět jinam.

V Porubě bylo dříve kino Dukla, zaniklo v roce 2001. Potom se objevilo Letní kino, ale zřejmě nemělo dostatečnou propagaci a v módě bylo něco jiného. Dnes se lidé vracejí ke starým osvědčeným věcem, retro je v módě. Tak proč jim nevyjít vstříc?

Otázka kultury se netýká samozřejmě pouze absence kina, Poruba by mohla pořádat i koncerty a menší festivaly věnované dětem. Prostory na to má, jen je třeba zapracovat na propagaci. Málokdo ví o blížícím se festivalu Folklór bez hranic.

Jednou z priorit nového zastupitelstva by mělo být dokončení rekonstrukce Domu kultury Poklad a návrat pestré palety akcí do Poruby. Kultura přece stejně jako sport plní roli v prevenci kriminality dětí a mládeže a je smysluplným trávením volného času.

-Petra Gembalová-
3. října 2014

Vložení komentáře