Loupež za bílého dne aneb Jak se ostravští politici chtějí finančně zabezpečit na úkor občanů

V posledních týdnech čím dál tím více na veřejnost „prosakují“ zneklidňující zprávy o dnes již realizované restrukturalizaci Dopravního podniku Ostrava (DPO). Na tom, že magistrát jako stoprocentní akcionář chce společně s vedením společnosti provést restrukturalizaci DPO, není nic špatného. Souhlasíme, že z pohledu řízení, efektivity, ekonomické kondice a úrovně poskytovaní služeb je v DPO co vylepšovat.

Bohužel, jak je už zvykem, ostravský magistrát vedený koalicí ČSSD a ODS původně dobrý záměr provést restrukturalizaci postupnými kroky proměnil v neprůhlednou privatizaci. V rozporu s doporučením renomované poradenské společnosti A. T. Kearney (jen za tyto poradenské služby vedení města zaplatilo 2,3 milionu korun) rozdělil magistrát dopravní podnik tak, že sám sebe zbavil přímé kontroly nad částí majetku v hodnotě přes půl miliardy korun. Založila se dceřiná akciová společnost Ekova Elektric, do které se z DPO vyčlenila nejziskovější část, tzn. opravárenské a výrobní provozy, na kterých je provoz městské hromadné dopravy silně závislý. Samozřejmě, že současně s vyčleněním těchto lukrativních a výdělečných provozů do nově založené dceřiné společnosti přešel i dnes již bývalý ředitel DPO Ing. František Kořínek, který se stal předsedou představenstva Ekova Elektric, a. s. A aby bylo dílo dokonáno, tak chce magistrát pod taktovkou primátora prodat nejlépe do konce roku 2011 majoritní podíl této nově založené společnosti „strategickému partnerovi“. Pokud možno vše v utajení a bez veřejnosti. Ostatně, když jsme se chtěli jako občané zúčastnit 10. února 2011 tzv. pracovního zasedání zastupitelstva, které se celé věnovalo „restrukturalizaci“ DPO, bylo nám řečeno, že je veřejnost včetně novinářů z tohoto jednání zastupitelstva vyloučena!

Nepřipomíná vám náhodou tento scénář divoká 90. léta? Kdy management firem vyčleňoval do dceřiných společností ziskové provozy, na kterých byla mateřská firma závislá, následně po dohodě se „strategickým investorem“ se tyto dcery zprivatizovaly, aby v konečném efektu mohly zpět bývalé mateřské společnosti nabízet stejnou službu, ale za větší peníze, a zisk putoval již do jiných kapes.

Pan Ing. Kajnar, primátor Ostravy, zcela reálně cítí, že je to jeho poslední funkční období na radnici, a tak se dává na podnikatelskou dráhu. Bohužel jeho podnikatelské aktivity zaplatíme zase my občané Ostravy – třeba formou nejdražšího jízdného v ČR!!!

(red)

 1. Autor: Manesman

  23.2.2011 - 13.42

  Tak tenhle článek mě tedy dorazil. Jak to tak vidím,tak tady nikomu není nic svaté. Tak proč si nenaplnit koryto dokud mužou a pak se děj vůle boží když někdo odejde z radnice a bude zavodou…

 2. Autor: Petr

  24.2.2011 - 8.16

  Je my z toho zle, zle. Oni nejen to že připravují prodej opraváren, ale chtějí z DPO posléze vyjmout i autobusy, tramvaje a trolejbusy do další nové dceřiné společnosti a tu následně prodat. Jediné co pak DPO bude dělat je to že bude prodávat jízdenky a služby si pronajímat. Ostrava je snad nejhorším městem v ČR. Pro občany neudělají vůbec nic a neustále radnice jde proti nám.

 3. Autor: Petr

  24.2.2011 - 12.35

  :-) uz se tesim na odduvodneni radnice pri zdrazovani jizdneho MHD na roky 2012, 2013 – 2020 (kazdy rok) o rekneme lidovych 1 – 2kc. Zdrazeni je z duvodu toho ze dodavatelska firma sluzeb (uklid, opravy, rekontstukce) zdrazila sluzby o 10% a jelikoz dodavatel je jidinym od ktereho muzeme tyto sluzby odebirat, zdrazeni promitneme do cen jizdneho. Tedy za toto zdrazeni radnice a DPO nemuze, obratte svou zlobu na majitele techto dodavatelskych firem… :-)

 4. Autor: lenka

  27.2.2011 - 10.35

  takhle oni pracují http://satavova.blog.idnes.cz/c/179095/Zastupitelstvo-z-musi-perspektivy-aneb-O-schvalovani.html

 5. Autor: Jura

  24.3.2011 - 13.07

  Je tragické, kdýž někdo o tak závažné věci píše tak jednostranně a účelově. Je to trapné, hloupé a hlavně se to vůbec nezakládá na realitě.Předně opravárenská část byla z Dopravního pdniku vyčleněna proto aby dotace města Doprvavnímu podiku, která dneska ročně činí cca 950 mil Kč šla pouze na jízdné a ne do celého podniku. V opravarenském podniku v Martinově se dopravní prostředky, především tramvaje, nejen opravují, ale také nové vyrábějí. Pokud nadále ma být tato činnost efektivní je potřebné pro její rozvoj najít strategického partnera a to formou vstupu do této nové společnosti -to je hlavní důvod. Jste trapní jak primitívně lžeta a balamutíte obyčejné lidi. Na Radnici nesedí žadní svatouškové (ani od Vás), ale Vaše kritika je falešná, lacná a hlavně lživá.

 6. Autor: Tomas (zamestnanec DPO)

  27.3.2011 - 18.35

  pane Jiri, budu velmi, velmi rad pokud tento clanek se ukaze jako falesny, lhavy a kritika jako falesna. Bohuzel musim s clankem souhlasit. Vse co se v posledni dobe v nasem podniku udalo vypada velmi podivne. Kdyz jsme zjistili, ze nas zastupce za odbory Eva Kubickova s nami manipuluje na zakazku reditele Korinka a mi ji odvolali, tak ji pan reditel za dobre sluzby okamzite udelal personalni reditelkou! Ted se nam pani Kubickova msti.Neni pravda kdyz se rika, ze stanovisko pro hospodarskou soutez rika, ze jedinou formou jak nepurusit zakon o poskytovani dotaci je vznik dcerine spolecnosti, rovnez neni pravda ze to chteji odbory. A jmenovani noveho reditele pana Kadlucka spolumajitele Krnovskych opraven a strojiren kolejovych vozidel nelze vnimat jako cirou nahodu. Pane Jiri opravdu si myslite, ze kdyz pan Kadlucka prevede svuj obchodni podil ve spolecnosti Krnovske opravny a strojirny na treti osobu a odstoupi z dozorci rady PRAGOIMEX , ze tim se vyresi stret zajmu?? Opravdu si myslite, ze je pro pana Kadlucku spolumajitele Krnovskych opraven a strojiren a clena dozorci rady spolecnosti PRAGOIMEX reditelska pozice DPO tak zajimava, ze rezignuje z clena dozorci rady a obchodniho podilu…. jenom tak aby si splnil sen stat se reditelem problemoveho podniku :) ))???? Proc asi pan Korinek tak rychle opustil kreslo reditele DPO a usedl do kresla dcerine spolecnosti Ekova? Kdyz pan Kadlucka se vzdava vseho jenom aby mohl usednou do cela DPO. Neco tady …….

 7. Autor: Jiří

  2.6.2011 - 16.09

  Jak se jenom někde nihne ODS, už to smrdí levárnou. Budu volit Suverenitu.,

Vložení komentáře


Anketa

Aktuálně není k dispozici žádná anketa