Mám doma malého astmatika

K tématu: Mateřská škola U Školky v Ostrvě-Porubě pravděpodobně zanikne

6.10. 2010 - Mému synovi bylo astma diagnostikováno poté, když jako malé batole v krátké době prodělal několik zánětů průdušek. Byl stále veselý a živý, „jen“ rychle dýchal, při námaze sípal, trápil ho kašel. Po pár testech přišla diagnóza – astma. První slzy přišly hned v ordinaci, když mě sestřička učila používat speciální dětský inhalátor pro dávkování léků. Od této chvíle se nám změnil nejen denní režim, ale vlastně celý život. Vše jsme museli přizpůsobit tak, aby se synovi ulevilo nebo alespoň nepřihoršilo.

Mám doma malého astmatika

Mám doma malého astmatika

Patričkovi byla zjištěna alergie na roztoče a pyl, která astma zhoršovala, takže jsme sundali záclony, závěsy, omezili koberce, pořídili speciální vysavač, povlečení a pylovou síť do okna. V pylové sezoně omezujeme pobyt venku, také se vyhýbáme smogu nebo velkému mrazu, který může přivodit záchvat. Několikrát denně zvlhčujeme Paťkovi sliznice aplikací mořské vody, užíváme preparáty na podporu imunity, samozřejmě předepsané léky na léčbu astmatu a alergie.

Z MŠ U Školky jsem nadšená. Když jsme školku vybírali, prošli jsme většinu zařízení v okolí a všechny nám připadaly stejné. Milé paní učitelky, nové hračky, klasické matracové postýlky, koberce, ochota léky podat, ale nic víc. Až jsem narazila na MŠ U Školky. Příjemní lidé, zkušenosti s takto nemocnými dětmi, sauna, cvičení, inhalátory, zvlhčovače vzduchu, speciální bezmatracové postýlky. Věděli jsme, že i když má tenhle handicap, může bez obav chodit do kolektivu, bude o něj speciálně pečováno a třeba to přispěje i ke zlepšení jeho stavu. Řekla bych, že saunování a inhalace mu pomohly. Za posledních osm měsíců nebyl vůbec nemocný, tedy když nepočítáme rýmu. Do klasické školky by chodit mohl, ale určitě by to nebylo pro jeho zdraví přínosem. Školky dnes bohužel nejsou vybaveny pro alergiky, potažmo astmatiky, kterých neúměrně přibývá.

Jsem si vědoma, že kraj je zřizovatelem pouze školek speciálních, které mohou navštěvovat jen děti zdravotně postižené. Tato školka pro 96 legislativně „zdravých“ dětí zanikne a v průběhu asi čtyř let do ní bude postupně nastěhována speciální školka logopedická. Tím přijde porubský obvod o 96 školkových míst. V době, kdy je alarmující nedostatek míst ve školkách, považuji toto rozhodnutí opravdu za nesmyslné!!!

Všichni víme, že je dnes vše otázkou peněz. Podle politiků je peněz nedostatek – stále a všude. Jde o to, jak má kdo nastavené priority. Někdo upřednostňuje již x-té nákupní centrum nebo třeba rekonstrukci parkoviště u úřadu, my upřednostňujeme naše děti, jejich zdraví a šťastné dětství. V tomto je třeba apelovat na město Ostravu, jednotlivé městské části. To, že je ovzduší na Ostravsku rok od roku horší, víme všichni už řadu let. Úředníci z Prahy nám nepomohli a nepomůžou, ale máme tady dost politiků, kteří by měli zvážit všechny dostupné možnosti, zajistit zlepšení kvality životního prostředí a postarat se o to, aby naše děti netrpěly.

Michaela Hajná

Ostrava-Poruba

 1. Autor: xy

  24.3.2012 - 20.46

  A víme proč je ovzduší na Ostravsku rok od roku horší???

 2. Autor: Jiri Boubal

  12.7.2014 - 9.04

  Dobrý den,
  rád bych Vám poradil jak na astma a alergie přírodní cestou. Zkuste vnitřně olej z Černoho kmínu BIO.

  http://www.fyto-kosmetika.cz/cerny-kmin-bio-p2270-4960

  Černý kmín (černucha setá) – je asi 35cm vysoká letnička s přímou lodyhou a mnohonásobně dělenými listy s čárkovitými úkrojky. Květ má pět bělavých plátků. Plodem je tobolka s drsnými, temně hnědými až načernalými semeny, které se nazývají černý kmín.

  Semeno černuchy-černý kmín byl nalezen v Tutanchamonově hrobce, ví se, že olej ze semen černého kmínu používala i Kleopatra, v nejslavnějším spise arabského lékařského světa Al-Kánún fi ttibb (Kánon medicíny), která vznikla kolem roku 1030 o jeho využití, píše tvůrce tohoto díla Ibn Síná (Avicena). O černém kmínu a jeho léčebném využití se zmiňují ve svých textech a návodech také Diskorides, Hippokrates, Paracelsus, Mattioli, Hildegarda z Bibgenu, o jeho účincích najdeme zmínky ve spisech Čínské medicíny, Ájúrvédy a spisech Tibetské medicíny. Po mnoha století byla Černucha setá součástí tradiční lidové medicíny. V moderní době s nástupem chemicky vyráběných léčiv ustoupila tato bylina do pozadí, alespoň v „civilizovaném“ světě, jenže právě pro neúčinnost chemických léků jsou hledány nové látky, které by mohly bojovat s nemocemi, na které moderní chemie nestačí, které jsou již na chemii rezistentní a zde slaví výtažky ze semen Černuchy seté nečekané úspěchy. Moderní vědci nyní musejí dát zapravdu osvědčeným tvrzením starých lékařů a lidových léčitelů.

  Z byliny se používá především plod – Černý kmín, ve formě odvaru, prášku, ale především a to již tradičně ve formě za studena lisovaného oleje, tento olej je skutečně zázračný a díky obsahu řady důležitých látek, je jich přes 100. Výrazný je obsah vitamínů A, řady B1, B2, B3, B6, Kyselina listová, D, E a F, minerálů a stopových prvků Ca, Mg, Fe, Zn, P, Cu, K mastných nenasycených kyselin OMEGA 3 a 6

  Doufám, že pokud vyzkoušíte, budete s výsledky spokojena

  S pozdravem

  Jiří Boubal

Vložení komentáře


Anketa

Aktuálně není k dispozici žádná anketa