Máme plán kam s hazardem

Již příští rok budou moci samotná města velmi výrazně regulovat provoz heren a hracích automatů. Velmi snadno tak může skončit třeba souboj s ministerstvem financí, který už druhý rok svádí radnice městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz vedená zástupci hnutí Ostravak, kteří prosazují úplný zákaz provozu hracích automatů na území celého obvodu.

Ale zatím to tak nevypadá. Spíše se zdá, že vedení města (ČSSD a ODS), které se až dosud schovávalo za zlého ministra Kalouska a jím řízené ministerstvo financí, ve skutečnosti o regulaci hazardu zájem nemá. Zjevně v souvislosti se změnou legislativy rada města ustanovila pracovní skupinu s názvem Loterie v Ostravě. Na lednovém zasedání zastupitelstva jsem navrhla, aby do ní byl za hnutí Ostravak jmenován JUDr. Lukáš Semerák. Má právní vzdělání, je radním obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a je znám svým jasným postojem k úplnému zákazu hazardu v obytných částech města. Právě tento názor našeho hnutí však způsobil, že do komise jmenován nebyl. Své zástupce v ní mají všechny parlamentní strany, tedy i v Ostravě opozici předstírající KSČM a TOP 09. Skutečnost, že hnutí Ostravak je třetím nejsilnějším subjektem v zastupitelstvu, vedení města nezajímá. Co nám vedení města asi tají? Proč se bojí toho, aby jediná opravdová opozice věděla, jaký je skutečně postoj ČSSD a ODS k regulaci hazardu?

Nemůžu se zbavit dojmu, že vedení města zase chystá něco nekalého. V tomto případě mi jeho jednání připadne opravdu zvrácené. Na příležitost vytlačit hazard ze sídlišť, od škol nebo z oblastí, kde žijí převážně sociálně slabší lidé, jsme čekali dlouhá léta. Mnohá města jsou již dnes připravena a dopředu stanovila pravidla pro provoz heren a hracích automatů od roku 2014. Všichni, tedy i jejich provozovatelé, se tak mohou s časovým předstihem připravit na změny. Dnes již vím, že současné vedení města nehájí zájmy obyvatel města, ale v tomto případě jsem si naivně myslela, že udělá výjimku. Nestalo se tak.

Nejen já, ale celé hnutí Ostravak si je vědomo toho, že provoz hracích automatů je také příjmem pro město. Proto jsme komisi chtěli navrhnout nejen úplný zákaz hracích automatů v osídlených částech města, ale také vytvoření zvláštní zóny, kde by se hazard soustředil.

Ostrava je hodně „roztahaná“ a najde se mnoho ploch, které jsme v minulosti použili k průmyslové výrobě, ale dnes si nevíme rady s jejich využitím. Chceme zamezit tomu, aby děti míjely herny po cestě ze školy a ostatní lidé při cestě z práce, ale současně také chceme umožnit dospělým hrát, pokud si to přejí. Samozřejmě bez černých peněz, bez blízkosti zastaváren a podobně. V místech, kde bydlíme, můžou znovu fungovat večerky a hospůdky, a město přitom o příjem z hazardu nepřijde.

Jistě, nápad vytvořit malé Las Vegas v Ostravě je velmi syrový, musí se s ním dále pracovat. To jsme chtěli, ale nebylo nám to umožněno. Důvody neznám.

Jak jsem psala v úvodu, od příštího roku se už nebudeme moci vymlouvat na pražské ministerstvo. Z jiných měst začnou mizet herny a automaty. My jsme svůj plán pro Ostravu předložili a jsme připraveni na něm pracovat. Nejen já jsem zvědavá, jak k němu přistoupí vedení města.

Zaslechla jsem i názor, že ČSSD a ODS příští rok čekají několikeré volby, které je budou stát hodně peněz. Hazard je obrovský byznys a s jeho regulací tak nebudou spěchat. V tomto chci zůstat naivní a budu věřit, že tato úvaha je jen fáma.

Eva Dzimasová Schwarzová, členka zastupitelstva statutárního města Ostravy, členka hnutí Ostravak

Vložení komentáře