MEZINÁRODNÍ FESTIVAL OUTDOOROVÝCH FILMŮ se stal prestižním festivalem!

Filmy si na nic nehrají. To, co divák vidí, je skutečnost, která se odehrála – v tom a mnoha dalších aspektech se stává po desetiletém působení tento putovní soutěžní festival největším festivalem ve svém žánru na světě.

Byl založen v roce 2003 jako putovní festival cestopisných, dobrodružných, extrémních a adrenalinových filmů, odehrávajících se v přírodě mnohdy v nehostinných podmínkách. Ukazuje řadu atraktivních sportů, způsob trávení volného času široké populace, ale i sociální stránky života lidí v odlehlých a nepřístupných místech naší planety. Filmy patří svým pojetím k atraktivním žánrům filmového umění.

Letošní jubilejní 10. ročník se uskuteční od 4. října do 8. prosince 2012 téměř v celé České republice a také na Slovensku. Slavnostní zahájení proběhne – jako již tradičně – v Ostravě 12. října v 18 hodin v kině Vesmír. Poté se rozjede do 35 měst České a Slovenské republiky, aby teprve 8. prosince ukončil několik tisíc kilometrů dlouhou pouť po vlastech českých i slovenských. Ukončení s předáním cen těm nejlepším již tradičně proběhne v paláci Lucerna v Praze.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno úctyhodných 105 filmů z 16 zemí světa a navíc budou promítány i filmy přihlášené v minulých letech. Letošní horkou novinkou totiž bude mimo jiné promítání některých nejlepších filmů za posledních deset let. Porota samozřejmě vyřadila některé filmy z letošního ročníku, které například nezapadaly do dramaturgie nebo byly výhradně rodinného nebo reklamního charakteru. Navíc se pořadatelům podařilo k letošnímu jubilejnímu ročníku zajistit práva na některé vítězné filmy minulých ročníků. Takže letos nebude slabý filmový blok a diváci se mají opravdu na co těšit. Filmy jsou řazeny v kategoriích A. dobrodružný a extrémní sportovní film, B. horolezecký a horský film, C. dobrodružný vodní sportovní film a D. cestopisný film, jak tomu bylo v minulých letech.

Součástí festivalu bude i řada promo akcí a doprovodných programů. Největším hitem bude Outdoorová Ostrava před zahájením festivalu, dále řada soutěží a sportovních exhibicí – trampolíny, horkovzdušný balon i Freeski závody – v říjnu na sněhu to ještě nikdy nebylo. Nebudou chybět ani besedy a výstavy fotografií, které obohatí celý festival.

Avizovaným čestným hostem 10. ročníku festivalu nebude z důvodu zahraniční cesty Reinhold Messner, ale rovnocenná „náhrada“ Krzysztof Wielicki z Polska, současná světová špička v himálajském horolezectví, pátý člověk na světě, který vystoupil na všechny osmitisícovky světa. Wielicki bude mít v Ostravě a v Praze unikátní besedy s výstižným názvem Koruna Himálají.

Zájemci a diváci mohou získat informace o celém průběhu festivalu na www.outdoorfilms.cz.

OSTRAVAK III/2012

Vložení komentáře


Anketa

Aktuálně není k dispozici žádná anketa