MS v hokeji 2015: Drahá zábava aneb Co v Praze nevědi

Všichni sportovní fanoušci jásali, když se před lety dozvěděli, že se v Ostravě bude v roce 2004 konat mistrovství světa v ledním hokeji. Pro takovou bezesporu důležitou událost je nutné něco udělat, a tak skutečnost, kdy bylo zapotřebí zásadně opravit městu patřící halu ve Vítkovicích (dnes ČEZ Aréna) pochopila asi většina i nesportovně naladěných občanů města.

Potud by vše bylo v pořádku, jenže ony se děly věci. Tehdejší zakázku na rekonstrukci sportovní haly získala bez veřejné obchodní soutěže bývalá firma Tchas (nyní Eiffage Construction) a z původních odhadovaných 440 milionů korun nakonec oprava haly přišla na 700 milionů korun z městského rozpočtu. Bezmála půl miliardy korun je obrovská částka a pořádání MS v hokeji veliká zodpovědnost. Každý by proto očekával kvalitně připravenou investiční akci a pevně stanovený rozpočet.

Nestalo se tak a rekonstrukce nás přišla skoro na dvakrát tolik, než původně měla.

No nic, chtělo by se říct, hlavně, že MS proběhlo a my máme na dlouhá léta opravenou, funkční a moderní halu. Staré české úsloví praví, že lež má krátké nohy a v Ostravě utíkala šest let. Nedávno bylo České republice přiděleno pořádání MS v hokeji v roce 2015 a po dobrých zkušenostech z historie jej má hostit i Ostrava. Nezasvěcení si řeknou fajn a proč ne, vždyť máme tak nákladně opravenou halu, alespoň ji znovu využijeme. Tak jak zpráva o opětovném pořadatelství MS rozjasnila tváře fanoušků, tak stejně zachmuřila tváře vedení ostravské radnice. Jít s pravdou ven se neodvážilo, a tak se jí pokouší zakrýt jako obvykle lhaním lidem.

Moravskoslezský deník dne 25. června 2010 uveřejnil, že na základě stížností a dohadů ohledně technického stavu v souvislosti s rekonstrukcí ČEZ Arény v roce 2004 si město nechalo aktuálně vypracovat studii a zjistilo, že je nutné provést další nákladnou rekonstrukci sportovní haly, která by ve finále měla přijít město až na 750 milionů korun. Navíc se v Deníku k tomuto problému vyjádřil investiční náměstek primátora Lukáš Ženatý (ODS), který zkonstatoval, že ho výsledky technické studie velmi překvapily, protože se domníval, že rekonstrukce realizovaná pro MS v hokeji v roce 2004 byla udělána právě proto tak nákladně, aby ČEZ Aréna mohla fungovat dlouhodobě. A dále, že reklamovat stavbu již není možné. Navíc nyní, když se má v roce 2015 uskutečnit světový hokejový šampionát, tak se musí město rozhodnout pro další zahájení nákladných oprav, aby se mistrovství světa mohlo v Ostravě vůbec konat.

Primátor Petr Kajnar (ČSSD) pak uvedl, že mu částka 750 mil. Kč nepřipadne tak vysoká a že je zapotřebí ji znova do haly investovat.

Měli jsme mít za 400 mil. Kč opravenou arénu, namísto toho nás stála přes 700 mil. Kč, a je nefunkční. Máme teď investovat dalších 750 mil. Kč, abychom zakryli dřívější „šlendrián“ a prý měli funkční halu? Nevadí vám, že to, co stojí 400 mil. Kč, v případě investic města Ostravy stojí 1,4 mld., tedy trojnásobek? Ona miliarda pak ve městě prostě musí chybět.

Je Petr Kajnar jen neschopným manažerem lehkovážně nakládajícím s cizími (rozuměj našimi) finančními prostředky, nebo protřelý politik s příjemným úsměvem a hroší kůží, který hájí zájmy podnikatelů na úkor zájmů občanů města? Vždyť Petr Kajnar v době, kdy se rekonstrukce ČEZ Arény zadávala a prováděla, byl investičním náměstkem primátora a následně potom v letech 2007 až 2009 předsedou představenstva ve vedení městské společnosti Vítkovice Aréna a. s. Jako investiční náměstek primátora a následně člen představenstva měl povinnost celou stavbu kontrolovat. Takže v případě, že nebyla kvalitně provedena a objevily se nedostatky, měl jako investor využít legitimní možnosti a ihned rekonstrukci reklamovat. Proč to neudělal?

Vedení ostravské ODS je překvapené, ale nic dělat nebude. Jak by taky mohlo, když v dozorčí radě společnosti spravující halu již několik let sedí její členové. Jakou roli tam plní a jakou práci odvádějí za peníze, které z titulu takové funkce pobírají?

Jak celý příběh dopadne, nevíme. Věříme však, že výsledky podzimních komunálních voleb už ODS a ČSSD neumožní zamést vše pod koberec a zaplatit z našich peněz.


Eva Schwarzová,
kandidát za hnutí OSTRAVAK

Je zarážející, že ačkoliv zastupitelé spravují majetek nás občanů, tedy měli by jednat vždy s péčí řádného hospodáře, uzavřou smlouvy na rekonstrukci ČEZ Arény ve výši 440 mil. Kč, a konečná cena, kterou si nechají vnutit, je o 260 mil. Kč vyšší. Nabízí se také otázka, jakým způsobem bylo provedeno výběrové řízení na dodavatele stavby a jak vůbec celá stavba probíhala a kdo ji kontroloval. A dnes již nikdo nedohledá, kolik z těchto peněz bylo zbytečně vynaloženo. Pokud naši radní předem vyhlásí, kolik chtějí za další takzvanou opravu ČEZ Arény utratit, svědčí to o tom, že možná rozumí svým politickým praktikám, ale hospodaření ne. Zveřejnit předem cenu za práci, kterou budu teprve poptávat, dělá pouze diletant, a ne dobrý hospodář. Hodnota provedené rekonstrukce ČEZ Arény činila více než desetinu celkového ročního rozpočtu města pro rok 2004. Celková hodnota další předpokládané rekonstrukce ČEZ Arény představuje opět zhruba desetinu celkového rozpočtu města Ostravy na rok 2010. Přejme si a doufejme, že zastupitelé takovýmto způsobem nehospodaří s celým naším městským rozpočtem.

 1. Autor: Stavař

  6.9.2010 - 22.39

  To je jenom špička ledovce….na te stavbě jsem pracoval a vím v jaké „kvalitě“ se tam pracovalo, více práce tam nikdo neřešil. A vůbec nejlepší business je dělat pro město kanalizaci ….nikdo už nekontroluje jaké rozměry mají opravdu uložené trubky jak byl udělaný tzv. kufer, jak se táhlo, kolik zeminy se odtěžilo, jakým bordelem se zaváželo, vícepráce atd.

 2. Autor: Limak

  6.9.2010 - 23.17

  …… opravme raději opětovně ČEZ arénu a k tomu ještě nechme postavit nový fotbalový stadión …… !!! … ono je to důležítější než např. rekonstrukce městské nemocnice, školek, domovů důchodců, silnic….

 3. Autor: pozorovatel

  20.12.2011 - 13.59

  Nač ten údiv? Vždyť ten bordel u nás roste geometrickou řadou. Dokud budou sedět na hradě, vládě, parlamentu,senátu na krajích, městech a obcích ti sami stejní neschopní břídilove, ten bordel stále poroste. to by si měli všichni uvědomit.

 4. Autor: Jan

  11.12.2012 - 11.14

  Prosím Vás. Uvažte také, co by asi dělalí mladí, kteří se baví sportem, kdyby tato zařízení v Ostravě nebyla. Že se staví Supermarkety a Hypermarkety to Vám nevadí. Ale že se v Ostravě přispívá na Sportovní zařízení, to Vám vadí? Zamyslete se nad sebou. Děkuji.

 5. Autor: Tomáš

  3.5.2013 - 20.59

  Namísto toho aby Ostrava byla ráda, že tady bude opravdu velká a hlavně dlouhá sportovní událost, výrazně se zvýší turistický ruch a lidi tady uvidí opravdu špičkový sport, který má v naší zemi více než stoletou tradici, tak se jen hledají chyby…

 6. Autor: kuba

  18.5.2013 - 21.44

  hnuti ostravak je jedna velka banda sasku co by se meli vystehovat…:-) :-* pyskujou kvuli cez areny.furt maji neco proti baniku-symbol ostravy!!! ;-) furt nejake problemy :-D

Vložení komentáře