Myslíte si, že je zdražování jízdného nezbytně nutné? My ne!

Aktuální otázkou, která se týká všech uživatelů ostravské městské dopravy, je zdražování jízdného, které se týká jak krátkodobých, tak dlouhodobých jízdenek. Je ale skutečně nezbytné? Jak si vede Ostrava v porovnání s největšími městy ČR?

Vezměme si čtyři největší města České republiky: Prahu, Brno, Ostravu a Plzeň a jejich základní sazby za jízdenku opravňující cestovat městskou dopravou na dobu 60 minut nebo mírně delší. Před 1. lednem platili Ostravané za 60min. jízdenku 21 Kč, Brňané za stejnou dobu zaplatili o korunu více, občané Plzně oproti tomu pouze 16 Kč. Pražané využívají jízdenky na 75 minut a platí za ně 26 Kč. Další – menší města – mají zpravidla ceny nižší. Z námi jmenovaných čtyř krajských metropolí ale do nového roku vstoupili s dražšími jízdenkami pouze Ostravané, kteří si připlatili korunu. Je to hodně nebo málo? A jde to vůbec srovnávat?

Jistě, že jde, byť každé město je velice specifické. Přepočteme-li cenu za minutu, vychází vítězně Plzeň, kde se cestující svezou za zhruba 0,27 Kč. Hned po ní následuje Praha, kde minuta cestování MHD vychází na 0,344 Kč. Brno a Ostrava jsou od letošního roku na stejné úrovni, která odpovídá 0,366 korunám. O nejlevnějším jízdném tedy v žádném případě (a to ani před zdražením, neboť i tehdy držela prim Plzeň s Prahou), hovořit nemůžeme. Obdobně jsme na tom s dlouhodobými jízdenkami, neboť po zdražení „měsíčníku“ zaplatí běžný cestující za čtyři ostravské zóny (1, 2, 3, 4) 550 Kč, to je stejná suma, jakou uhradí za měsíčník Pražan (průměrná mzda v Praze přitom činí cca 28 000 Kč, zatímco v Moravskoslezském kraji dle statistik cca 21 000 Kč). Pro porovnání – po Brně můžete cestovat 30 dní za 530 Kč, v Plzni za 390 Kč (přitom průměrná mzda v Plzeňském a Jihomoravském kraji je srovnatelná s tím naším).

Nejde ale jen o samotnou cenu, ale zejména za službu, která se nám za peníze, které DP vložíme, dostane. Opustíme-li na chvíli cenově zcela suverénní Plzeň a zaměříme-li se pouze na srovnání s Prahou a Brnem, kde se cena jízdenky odlišuje v menších řádech nebo je stejná, musíme konstatovat, že v Ostravě si na rozdíl od větších „konkurentů“ příliš neužijete. Představte si výlet do Prahy. Vystoupíme z vlaku na hlavním nádraží a zakoupíte si jízdenku za 26 Kč, která platí 75 minut. Vaším cílem je moderní nákupní středisko na Andělu v srdci Smíchova, jakou cestu k němu si zvolíte? Čím vším se můžete na jeden jízdní doklad svézt? Odpověď zní: kromě taxíku a letedla můžete využít prakticky všechny druhy dopravy. Chcete přijet do cíle určení co nejrychleji? Můžete použít vlak, který je v relaci na Smíchov nejrychlejší. Nebo se projet něčím, co u nás nemáme a užít si jízdu metrem? Proč ne. Máte čas a chcete jenom koukat po památkách z tramvaje? Pak tedy zvolte tramvaj. Nebo autobusy. Za 75 minut s nimi i ucpanou Prahu zvládnete obkroužit tak, že se dostanete až k místu určení? A je-li libo jemná romantika, tak proč se nedovézt k nábřeží Vltavy a přejet na smíchovskou stranu lodním přívozem. Případně se projít nádhernými parky nad Smíchovem s výhledem na metropoli, k nimž se vyšplháte lanovou drahou? Jízdenka za 26 Kč Vás k tomu opravňuje, nemluvě o tom, že na ní můžete jet i za Prahu. Město s více než 1,2 milióny obyvatel využívá jedinou městskou zónu, nejdražší městský dopravní prostředek v podobě metra a provázaný koncept městské dopravy jezdící v solidních intervalech.

A jak je na tom Brno, kde cena jízdenky vychází od 1. 1. 2011 stejně jako v Ostravě? Obdobně jako Praha. Lodí, lanovkou ani metrem se zde sice na pravidelných (neturistických) linkách nesvezete, na druhou stranu můžete použít vynikající síť tramvajových, trolejbusových i autobusových linek jezdící v krátkých časových odstupech (ve špičku na vybraných linkách 2–4 minut) s jasným členěním tarifu a možností přestupu na hustou koncentraci autobusových linek regionálních. K tomu můžete po Brně (i za Brnem) využít služeb železnice. I zde Vám jízdenka stejně jako v Praze platí. Stačí přijít, označit na nádraží a můžete jet. Pro pokrytí nákladů všech těchto dopravců jízdenka za 22 Kč postačuje.

Jízdní řád metra trasy C

Jízdní řád Brno – linka číslo 1

V tomto ohledu Ostrava výrazně zaostává. Hodinovou jízdenku sice i u nás můžete použít pro cestování v regionálních autobusových linkách, jejich koncentrace v Ostravě není ale ani zdaleka srovnatelná s Prahou či Brnem. Vlakem se s klasickou krátkodobou jízdenkou po Ostravě nepovozíte. Přitom nejrychlejší cesta mezi Přívozem a Svinovem vede právě přes železnici. Za stejné množství peněz tedy využijete takřka polovinu služeb. K tomu je zapotřebí zdůraznit, že ostravská MHD není „možná vůbec nejlepší“, jak uvedl primátor Petr Kajnar (ČSSD) v jednom z mnoha duchaplných rozhovorů, ale naopak zcela propadá. Nejen, že nevyužívá potenciál integrovaného dopravního systému (ke smůle občanů Moravskoslezského kraje zcela chaotickému), ale ztrácí i zákazníky z řad běžných cestujících. Nenechte si vnutit myšlenky o „trendech v úbytku cestujících“. V Brně jich každoročně cca 10 % přibývá! Odliv cestujících není věcí přirozenou, ale otázkou špatné koordinace celého systému městské dopravy. Není pravdou, že lidé přesedlávají do aut z čistě pohodlných důvodů. Některým prostě nic jiného nezbývá. Úroveň cestování městskou dopravou se neustále snižuje. Čistota vozidel upadá, snižuje se přepravní kapacita vozidel, intervaly se natahují. 20minutový takt mnohých linek v mimošpičkových časech či o víkendech odpovídá mnohým německým S-Bahnům (osobním vlakům integrovaných do jednotného tarifního systému). Linkové vedení je nepřehledné, neodpovídá současným potřebám města. K přepravě 311 000 obyvatel města potřebujeme 15 denních tramvajových linek, Brno s 404 000 obyvateli a delší tramvajovou sítí pouze 13. Existují účinné cesty, jak cestující do vozidel přilákat, navýšit jejich počet, snížit provozní náklady. K tomu by ale bylo zapotřebí provézt konkrétní kroky a nejen (sice snadno, ale o to tupěji) prohlásit, že úbytek cestujících je přirozenou věcí, na kterou má „přeživší zbytek pasažérů“ doplácet.

I kdybychom se už ale smířili s tímto stavem (a ono nám ani nic jiného nezbude), není pravda, že by město či podnik trpěly takovým nedostatkem finančních prostředků, že by bylo nevyhnutelné, aby Ostrava jako jediná v celé České republice přikročila ke zdražení jízdného. Možná by stálo za úvahu zamyslet se za bezbřehým utrácením dopravnímu podniku (a tím de facto města). Jsou například opravdu všechna výběrová řízení regulérní, když dodávky tramvají, trolejbusů i elektrobusů mají vždy jediného uchazeče?  Bylo nezbytně nutné investovat v uplynulém roce miliónové sumy do ústředních dílen v Martinově, které se od 1. 1. 2011 vydělily v samostatnou společnost? Neprodraží se v konečném efektu údržba vozidel? Nepřijde podnik (město) o peníze z výroby vozidel? Je podstatné vytvářet neefektivní populistická gesta typu „AKCE SMOG“, kdy je cestování městskou dopravou zdarma? Nenechme se tahat za nos! Věříme, že alespoň některé z těchto otázek se nám již brzy podaří rozplést v některém z dalších článků podrobněji.

(red)

 1. Autor: Petr

  24.2.2011 - 12.47

  ano mate pravdu, MHD Ostrava je jeden velka nerozpletitelna pavucina. Misto aby byl efektivni tak je neprehledny. Linky na sebe nenavazuji. V nocnich hodinach se clovek pomalu nedostane domu a po pulnoci nema sanci. Rozprodej majetku DPO pripomina divoka devadesata leta. Ostrava je snad jako jedine mesto kde je mesto rozdelene na zony a zakazniku plat, plat. Rozdeleni mesta na zony je holy nesmysl. Proc to jine jde a tu je vzdy neco extra? Mam pocit ze za vsim hledej ODS + CSSD neomezene vladci nad majetkem Ostravy.

 2. Autor: dagur

  7.3.2011 - 12.53

  Jako pamětník k tomu můžu jen říct, že situace v MHD je za více peněz čím dál horší. Nejen že se prodlužují intervaly, ale některé smysluplné autobusové linky byly zkráceny, zrušeny nebo jezdí příšernými oklikami. V rámci „optimalizace“ musíte přestupovat na trase, kde se dříve dalo jet bez přestupu. Např. linka č. 48 byla ze zastávky Most pionýrů na zastávce Náměstí SNP v Zábřehu za 17 minut. Teď má konečnou na Hulvákách, dlouhé intervaly, objíždí půl města a do cíle dorazí skoro za půl hodiny. S připočtením cesty pěšky z mostu na tramvaj a cesty tramvají na Hulváky se takový výlet opravdu „vyplatí“.

 3. Autor: jrz

  6.4.2011 - 20.59

  Chaotické vedení linek, nesmyslné přestupování a hlavně nenavazující spoje. Být autorem tak se ptám, kdo dělá organizaci dopravy, proč jsou linky takové jaké jsou, není dobré provést optimalizaci? Žil jsem v Brně několik let a porovnávat dopravu není jednoduché. Ale Brno má trochu navrch.

 4. Autor: Mirek

  15.4.2011 - 10.05

  Zdražování je až nesmyslné, když uvážím že na hodinovou jízdenku není mnohdy ani projet z jednoho konce Ostravy na druhou (třebas z z Poruby DUHA do Hrabůvky k Makru….. Chci vidět toho chytráka kterej to dokáže… třebas tak v o víkendu….. A jždění na 15 min jízdenku je jen vyhazování peněz, když uvážím že přestupní čas na některé linky je i 10 min ????? čili jízdenka je 3x předražená !!!!!

 5. Autor: Jarka

  12.12.2011 - 22.44

  Celkem dobře popsana situace v MHD ale co s tím může udělat vaše strana to mi ve článku uniklo. Nebo že by se to mělo nechat tak? První věta posledního odstavce „…(ono nám asi nic jiného nezbude)“ je to řešení ? Děkuji za případné objasnění.

 6. Autor: redakce

  13.12.2011 - 16.29

  pro paní Jarku: Téma článku zpracovával externí redaktor specializující se na hromadnou dopravu v celé ČR, takže článek není myšlen vůbec tak, co s tím bude dělat či nedělat hnutí Ostravak. Pokud ale chcete znát názor členů hnutí Ostravak a jak chce situaci řešit , obraťte se prosím přímo na stránky http://www.hnutiostravak.cz .

Vložení komentáře


Anketa

Aktuálně není k dispozici žádná anketa