Promarněná šance jménem Lauby. Proč město netlačí na investory?

Čím blíže jsou podzimní komunální volby, tím častěji primátor Ostravy Petr Kajnar oznamuje přes média veřejnosti, který z dalších pozemků v centru se podařilo „úspěšně“ prodat. „To je spíše realitní makléř, a ne první muž krajského města,“ pomyslí si člověk, který tyto pravidelné zprávy sleduje.

Střed Ostravy se má změnit kvůli bezhlavému výprodeji pozemků v město kanceláří, které po skončení pracovní doby zhasnou a zůstanou mrtvé stejně jako zbytek centra. Tedy pokud se nějaké kanceláře na prodaných pozemcích vůbec postaví. Někdy totiž celý záměr na výstavbu ztroskotá už v počátku, protože investorovi se do díla nechce a město ho k činům nijak nenutí.

Zajímavý nápad zapadl

Prodané pozemky bez dělníků a rostoucích domů jsou velkým problémem současné Ostravy. Jedním z nejvýraznějších případů, kdy věci nejdou podle plánů, je zástavba velice atraktivního místa mezi ulicemi Velkou a Pivovarskou poblíž Masarykova náměstí a staré radnice. Místa, kde kdysi stávaly pověstné Lauby, a které dnes slouží jako velké parkoviště.
Nápad zastavět tuto unikátní lokalitu vznikl už před více než šesti lety. Zajímavým záměrem radnice tehdy bylo přiblížit se dávnému vzhledu – chtěla nechat více investorů na rozsáhlém pozemku vystavět až dvanáct domů, které by byly tak jako dříve spojeny podloubím. Dole by byly obchody či hospůdky, nahoře byty a kanceláře.
Pak se ale tento dobrý záměr nějak vytratil. Město prodalo pět tisíc metrů čtverečních cenných pozemků v srpnu roku 2006 za podivných podmínek slovenské společnosti HB Reavis, která si tam naplánovala kolosální kancelářský objekt s názvem Aupark. Už dávno ho měla začít stavět, nějak se ale do práce nehrne. Proč taky, když už jsou pozemky její a ona si vesele plní svou pokladničku z příjmu za pronájem ploch pro parkování i reklamní účely.

Jak má vypadat ostravský Aupark?
Součástí objektu, který by se měl stavět v proluce ulic Velké a Pivovarské, mají být tři podzemní patra pro parkování, dvě nadzemní patra pro obchody a nad nimi dvě patra kanceláří.
„V jedné části budovy pak bude ještě o jedno patro více, nacházet se v něm budou opět kanceláře,“ nastínil budoucí podobu Auparku Tomáš Lehnert z ostravské společnosti Osa Projekt.
Ta pro HB Reavis stavbu připravuje po stránce vyřízení všech správních řízení nebo zhotovení projektové dokumentace. Stavět se podle něj začne nejdříve za rok – v daném místě ještě musí proběhnout archeologický průzkum.

Pozemky prodali přes Vánoce

HB Reavis se dostal k pozemkům v proluce ulic Velké a Pivovarské díky výběrovému řízení, které radnice vedená předchozím primátorem Alešem Zedníkem vypsala ve velmi pozoruhodném termínu.
„Možná to je náhoda, ale záměr o prodeji pozemků byl zveřejněn na úřední desce v netradičním termínu, a to 22. prosince 2004, tedy těsně před Vánoci. Sňat byl 7. ledna 2005. Myslím, že v tomto období lidé úřední desky moc nečtou,“ všiml si zajímavých okolností redakční právník.
Zda okolnosti s časem zveřejnění záměru o prodeji unikátního pozemku hrály HB Reavisu do karet, by dnes bylo pouhou spekulací. V uzavřené smlouvě jsou však podle právníka další nezvyklé výhody pro kupující firmu.
„HB Reavis by měl plnit ve stanovených lhůtách určité závazky vedoucí k zahájení stavby. Je třeba si ale smlouvu přečíst několikrát, než člověk pochopí, že tyto podmínky jsou nastaveny velmi benevolentně, ve prospěch kupujícího,“ uvedl dále odborník na danou problematiku.

historické Lauby; foto: archív

Lauby, centrum obchodů i neřesti
Ulice Velká kdysi patřila k významným obchodním centrům i vyhlášeným místům lidové zábavy v Ostravě. Ještě po druhé světové válce zde obchod vzkvétal, území bylo zaplněno obchody, hospodami, kavárnami, šantány a nevěstinci. Domy, díky jejichž podloubím se mezi Ostravaky vžil pro tuto ulici nesmazatelný název Pod Laubami, byly demolovány v sedmdesátých letech minulého století. Dnes je na jejich místě obří parkoviště, které však má být zastavěno. Město zde původně chtělo nechat postavit několik domů, které by tak jako dříve měly charakteristická podloubí. Slovenský developer, který pozemek koupil, však hodlá na parkovišti vystavět velký obchodně kancelářský objekt. Zatím se však do díla nehrne. Bohužel, nebo naštěstí?
HB Reavis ve zkratce
HB Reavis je slovenská developerská skupina, která vznikla v roce 1993. V letech 1995 až 1999 zrealizovala komplex Bratislava Business Center I-IV. V letech 2000 až 2001 pak postavila největší nákupně zábavní centrum na Slovensku s názvem Aupark. Její aktivity v České republice a Ostravě konkrétně se netýkají jen pozemku v proluce ulic Velké a Pivovarské. Stavět by měla i logistické centrum v Mošnově, kde v roce 2008 koupila celkem osmdesát hektarů pozemků. Podle slovenských médií se majitelé HB Reavisu před veřejností skrývají. Své sídlo má nyní společnost v holandském Amsterdamu.

Pokutu, nebo zrušit smlouvu

HB Reavisu tak sice může hrozit, že mu město uloží za nečinnost pokutu ve výši 1,5 milionu korun. To by ho ale magistrát nejprve musel písemně vyzvat, aby podmínky splnil. A pak mu musel poskytnou lhůtu minimálně čtrnáct dnů, aby dal věci do pořádky. Přitom ale vedení města vůbec nemusí být tak přísné. Stačí se klidně s HB Reavisem v klidu domluvit někde za zavřenými dveřmi, a žádná výzva se posílat nemusí…
Občané by se ale v této situaci měli ptát, proč městu nevadí, že už nemá významné pozemky, ani příjmy z nich, a jen se dívá, jak místo leží ladem? Jak dlouho ještě bude čekat? Proč developerovi nenapaří pokuty, když k tomu podle smlouvy může při troše vůle přistoupit?
Nebylo by lepší, kdyby odstoupilo od této nevýhodné smlouvy a pozemky nabídlo znovu, tentokrát podle původního záměru více investorům? Svůj pohled na problém nám zatím nikdo z magistrátu neosvětlil. Až se jejich vyjádření dočkáme, sdělíme vám ho na našich webových stránkách www.ostravak.info.
Znovu se ale závěrem ptáme: Povede tento laxní přístup vedení ostravské radnice k tomu, že další a další pozemky v centru města budou rozprodány spekulantům? Že místo živých objektů pro bydlení zaplní Ostravu tak akorát mrtvé kanceláře? Řekne konečně někdo důrazně investorům, že buď budou rychle stavět to, co mají, nebo mohou o pozemky přijít? Ať se vydají zkoušet své zlatokopecké praktiky raději někam jinam!!!

Nebylo by lepší oprášit starší záměr?
Zajímavý záměr na zástavbu parkoviště, kde kdysi stávaly pověstné Lauby, představil na konci roku 2004 hlavní architekt města Ostravy Jaroslav Sedlecký.
„Máme docela zajímavý projekt zastavění velkého parkoviště v centru města vedle muzea. Město se od devadesátého roku snaží získat pro tuto plochu investora a pořád nic. Proto jsme na ÚHA ve spolupráci s panem architektem Josefem Havlíčkem vymysleli trošku jiný způsob přístupu. Chceme zkusit nabídnout investorům tuto plochu po jednotlivých stavebních pozemcích,“ vysvětloval tehdy médiím.
„Kdo si tam postaví jaký dům, je jeho věc, ale musí dodržet předem stanovenou a zastupitelstvem města schválenou regulaci. V rámci toho by se mělo obnovit podloubí, dole by měly být obchody, nahoře bydlení a kanceláře. Kdysi tam bylo osm, deset parcel, teď jsme si ověřili, že se tam vejde až dvanáct domů. Když vše dobře dopadne, koncem příštího roku by se zde mohlo začít stavět,“ plánoval před lety Sedlecký.
Zdroj citací: ostravablog.cz

-red-

II/2010

Vložení komentáře