Nešvar měsíce

Slovo chodník vznikl přece od slova chodit, ale v centru Ostravy toto pravidlo pravděpodobně někteří radní vůbec neznají nebo neuznávají. Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz pravděpodobně s přicházejícím slunečným počasím a vidinou přílivu peněz za pronájem veřejného prostranství do městské kasy povoluje v centru restaurační zahrádky ve velkém. Pak se stává každodenní rutinou, že zahrádky jsou skoro přes celý chodník (mají přece povolení), nikomu z úřadu to nevadí (hlavně, že platí) a pro nás chodce už není až do podzimu na chodníku žádné místo…

 1. Autor: Tencokida Hnuj

  16.5.2010 - 11.35

  … a v zimě je zásadně neuklízíme. To už byste snad měli vědět ! A vlezte mi už s celou tou vaší občanskou společností na záda. Mám teď před volbami svých starostí i tak dost./Kajnar/
  P.S. Na příštím zasedání zastupitelstva navrhnu přejmenování chodníků na předzahradníky. A bude klid. Svoloč novinářská, pftfuj !

 2. Autor: jana.s.

  20.5.2010 - 16.17

  Přitom tam kontroly z magistrátu chodí často,pracuji tam v jedné z firem,takže to mám na očích-ženské s metrem měří,jestli ti hospodští mají zaplacené přesně tolik m2,kolik zabírají stolkama a židlema a běda,když si host posune o židli o 30 cm,v tu ránu to řeší zápisem nebo pokutou…Ale že tam na chodníkách stojí auta a reklamní stojany a není kudy chodit,to jim nevadí.Ale mi,jako hostovi v kavárně na kafi,měřit a stěhovat židli,to jim šlo…

 3. Autor: Pavel T.

  22.5.2010 - 20.19

  Zdá se mi, že už nemáte o čem psát a řešíte nepodstatné věci. Centrum Ostravy je už tak dost vylidněné a bez života, že 30cm posunutá židle mimo "zaplacenou" oblast fakt asi nikoho moc nerozhází a navíc naplněné předzahrádky můžou centru jenom prospět, protože plní ulice životem a ruchem, který je pro město důležitý. Myslím, že jsou i důležitější věci. Nechci Vás nějak kritizovat, protože myšlenka takového měsíčku je fajn, ale takové články jsou dle mě pod úroveň.

 4. Autor: Ostravák od kosti

  25.5.2010 - 13.06

  Poprvé jsem se tedy podíval na stránky ostravak.info..
  Pár postřehů:
  Z 99% procent doporučuji všem, kdo v tomto virtuální prostoru fungují jako přispěvatelé
  přečtení následujícího výkladu termínu "kverulant" na wikipedii.
  Domnívám se, že jste zcela účelová parta lidí napadajících cokoliv zavedeného, což je 3x dobře a hurá vám ale bez návrhu řešení a HLAVNĚ bez potřebné sebereflexe, světové zkušenosti nebo alespoň špetky nadhledu a selského rozumu.

  Přeji vašim chlebodárcům dostatek soudnosti a odvahy k zásahu. Neboť kritizovat naši průmyslovou matičku ostravu za to, že povolí snažícím se kavárníkům vyhodit před lokál židle a nabídnout trochu relaxu je už opravdu Paranoidní.

 5. Autor: Ostravák od kosti

  25.5.2010 - 13.07

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Kverulant

  ale dávám vám ještě šanci na Veřejnou a Věcnou změnu :-D

 6. Autor: redakce

  25.5.2010 - 13.56

  Důvod proč jsem chtěla okomentovat a poukázat na téma zahrádek byl v podstatě velmi jednoduchý – bezpečnost chodců. Osobně nemám nic proti zahrádkám, naopak není nic příjemného než si v létě posedět venku a sledovat život kolem vás. Pokud ale jako chodec tudy chodíte každý den a musíte zahrádky obcházet po cestě, kde zase musíte dávat velký pozor, aby vás nesrazilo projíždějící auto, tak v tu chvíli přemýšlíte o tom, proč tomu město nedá nějaký řád a pořádek, aby jsme my chodci nemuseli neustále hazardovat se svými životy mezi projíždějícími auty. Samozřejmě je to vždy o úhlu pohledu.:-)

 7. Autor: Klacek

  1.3.2011 - 21.03

  Zdá se mi, že provoz na ulicích není zase tak rychlý a hustý, abych nemohl po okraji vozovky projít kolem zahrádky. Město potřebuje peníze a vybírá je kde se dá. Je to dobře snad, že se pokladna plní. Hospodští to nedavají ze svého. Ale z kořisti, kterou si uřmou na zákazníkovi.(tedy zisku).
  To že se to kontroluje je v pořádku. Kdyby to nedělali, tak budute prskat, že to nikdo nekontroluje. Nadhled a respekt.
  A jinak, pozor musí dávat člověk na vozovce, to je jasné. Ale také i na chodníku. Přál bych vám procházet třeba po Oxford street v Londýně, kde za bílého dne je tolik lidí, že je normální jít kousek cesty po cestě. Ale všichni to jaksi chápou a respektují. Řidiči nenadávájí na turisty. A chodci zase zbytečně nehazardují bez rozmyslu.

 8. Autor: Ferdinand, clown

  22.3.2012 - 18.07

  Všimli jste si té malé schválnosti, kterou si patrně zařídilo obchodní centrum Fórum Fukušima Karolina či jak se to vlastně jmenuje?
  Když se potřebujete pěšky přesunout třeba od divadla na autobusové nádraží, zjistíte, že vám chybí cca 15 metrů chodníku těsně pod Frýdlantskýni mosty. Nikde jinde, jenom tam nainstalovali pevné kovové zábradlí (barva krásná, rudobílá) a vyvěsili dopravní značky „Zákaz vstupu pro pěší“ tak, aby chodec musel zahnout a dojít téměř až ke vchodu té bílé ošklivosti, tam může překřížit ony dvě silničky vedoucí k Fukušimě a po 100 metrech se může 100 m vrátit a bude o 15 metrů dál, než byl. Důvod k zabránění průchodu nemá žádný bezpečnostní význam – tu vjezdovou i výjezdovou cestu musíte překřížit tak jako tak, chodník v ohrazeném prostoru byl a je. Ale cesta na ÚAN by se vám neprodloužila o cca 180 m jako teď.

  Jediné zdůvodnění, které mě pro tento úřední „počin“ napadá je, že chodce zavede prakticky až ke vchodu do „megakrabice“. Snad to je vypočítáno takto: „Když už tu jsem, projdu tím „rájem“ – a možná si i něco koupím…“
  Zajímalo by mě (opravdu a velmi), kdo tuhle (cenzurováno) na dopravním odboru města vymyslel a kolik za to od „pana Fukušimy“ dostal do kapsičky. Já si na něj (nebo ni) vzpomenu ode dneška dvakrát denně, když budu obcházet ten nově vyprojektovaný „bermudský trojúhleník“.
  A co na to Ostravak? Zkusí se zeptat odpovědného „na městě?“ Nebo ten „malý podraz“ skousne bez reakce?

Vložení komentáře


Další články

 • Rozhovor s Vendulou Krčmářovou, vedoucí Ostravské pobočky Arnika
 • Reakce společnosti Sareza a čtenářů na náš článek
 • Editorial V/2010
 • Pan primátor se mýlí – Ostravak není součást předvolební parlamentní kampaně
 • Pěší zóna je pro pěší!!! – Tento trend centru schází
 • Základem demokracie je svobodný přístup k informacím
 • Kdo udělá pořádek na Stodolní?
 • Rozbité Masarykovo náměstí – Alibismus pánů radních
 • 1st International School of Ostrava – Pohádkový sen každého podnikatele
 • Postřehy

  • Ve městě bude lékařská fakulta

  • Ostravak je rád, že se naše město konečně dočká v září otevření lékařské fakulty, o které se Ostravská univerzita podle vyjádření jejího rektora Jiřího Močkoře snažila bezmála padesát let. Málokdo však ví, že na počátku všeho byla hlavně iniciativa dnešního náměstka primátora pana Luboše Pospíšila (ODS), díky které vznikne letos lékařské fakulta právě v Ostravě. Je smutné, že Ostrava jako třetí největší město v republice se teprve až teď dočká otevření lékařské fakulty, což je velmi podobné, jako jsme se teprve loni po dvaceti letech od pádu komunismu konečně dočkali otevření dálnice vedoucí do Ostravy (navíc pouze v jednom pruhu).

   Ostravak jenom doufá, že se všichni přičiní o to, aby ostravská lékařská fakulta fungovala a udělalo se maximum, proto aby si nová fakulta vybudovala dobrou prestiž a úroveň. Důležité je, aby o fakultu byl zájem a ona naopak dala šanci ke vzdělání mladým a nadaným lidem.

   Nová fakulta je projekt, který se dá přirovnat k nemluvněti a bude záležet zejména na přístupu města a univerzity, jak se bude o toto malé dítko starat, jak se mu bude dařit a co z něho vyroste a jestli se vůbec dožije dospělého věku…

  • další postřehy

  • Proč a jakým právem Jiří Paroubek zcela paralyzoval dopravu v Ostravě?
  • Když se chce, všechno jde
  • Nešvar měsíce
  • Yetti se konečně zjevil: Bílá kniha už vyšla

  Anketa

  Aktuálně není k dispozici žádná anketa