Občanské sdružení Spolek Mlejn vás zve na návštěvu do Mlejna aneb Kumšt je věčný a nezná hranic

V Moravské Ostravě a Přívoze ještě kolem roku 1900 bylo osm mlýnů. Jedním z nich je i ten, do kterého si vás dovolíme pozvat na malou návštěvu. Tento nejmladší ostravský krupný mlýn s parním pohonem na výrobu krup a krupice (dnes Mlejn) postavila v roce 1886 firma Samuely, Wechsberg & Co. Budova zde stojí dodnes, a to na Nádražní ulici 138 v poměrně nezměněné podobě. Dnes je objekt využíván ke komerčním účelům. A právě v podkroví tohoto domu vytvořilo občanské sdružení Spolek Mlejn – Galerii Mlejn a Muzeum Mlejn.

Galerie Mlejn

Při budování této galerie si občanské sdružení Spolek Mlejn stanovilo jediný cíl: poskytovat výstavní prostory širokému spektru výtvarníků, a to bez ohledu na jejich věk, výtvarný styl a projev. Svůj závazek splnilo. Galerie Mlejn letos v červnu oslavila desáté výročí svého založení. Za dobu svého působení nabídla prostory pro nespočet výtvarných děl. Celkem zde proběhlo více než 275 výstav.

„Vzhledem ke skutečnosti, že žijeme v době, která prošla různými zvraty ve všech oblastech života, tedy i v životě výtvarném, je potřeba seznamovat širokou veřejnost s tvorbou a díly jak výtvarníků ostravských, tak i regionálních. Výtvarné umění plnilo a plní mnoho funkcí a je zde od toho, aby především obohacovalo život člověka,“ sděluje Eda Riedl, zakladatel občanského sdružení Mlejn a pokračuje: „Umění má tu výhodu, že uvádí člověka do jiného světa, kde není nic přesně nalinkováno, naservírováno nebo nezměnitelného. Otevírá tak další dimenzi pro snové záležitosti a představivost diváka tak, aby při pohledu na vystavované dílo měl možnost rozehrát i vlastní fantazii a představivost. A to je to, co členy sdružení láká a stále utvrzuje v přesvědčení, že jeho snaha není marná.“

V galerii se nejen vystavuje, ale také maluje. Pokud jste milovníky umění a láká vás čtvrtka bílého papíru, můžete navštívit zdejší kurzy malování. Ve Mlejně malují začátečníci i pokročilí, maluje se figura i vše ostatní, vše pro potěšení a zábavu. Poslední výstava prací, které zde vznikly, proběhla loni v září. Členové spolku jezdí malovat do přírody – do Poodří. Šestý mezinárodní Plenér se konal na přelomu srpna a září 2010 v Loučkách u Oder.

Muzeum Mlejn

Muzeum jako expozice vzniklo v roce 2009 u příležitosti 123. výročí založení Krupného mlýna Samuely & Wechsberg. Návštěvníkům nabízí stručnou historii nejen osmi ostravských mlýnů, mlýnského náhonu a valchařské strouhy, ale dnes již také historii některých mlýnů, které se nalézaly v dalších obvodech města Ostravy. Informace ke čtení jsou vystaveny na panelech, pro mladší a zvídavé pak v širším rozsahu ve výpočetní technice nebo na CD Ostravské mlýny.

Vedle informací o historii mlýnů si rovněž můžete prohlédnout různé exponáty od mlýnských kamenů z mlýnů v Hrabové, Klimkovic, Bartovic až po ruční žarna ze zemědělských usedlostí, šrotovník firmy Wichterle a jiné. Dále muzeum nabízí k vidění nářadí a stroje k úpravě a přípravě obílí, fukary, síta, měrky, váhy, cepy, kosy a další. Vedle těchto exponátů jsou vystavena nářadí sekerníků a tesařů a platidla, kterými se platilo za vlády Františka Josefa I.

V listopadu loňského roku byla otevřena nová expozice ručních šrotovníků a mlýnků na obilí. Mezi osmdesátkou ručních strojků pro zpracování úrody jsou zastoupeny mlýnky firmy Husqvarna, která patří k nejstarším firmám na světě a byla založena již v 16. století, exempláře vyrobené firmou Enterprise z Philadelphie, od které byla zakoupena licence na výrobu ručních mlýnků panem Porkertem. Firma Porkert po dobu 126 let ve Skuhrově nad Bělou byla jedním z největších výrobců v Evropě. Muzeum připravuje soubor strojků, který se ve Skuhrově vyráběl v období mezi válkami. Dále jsou k vidění strojky tuzemské, z Rakouska-Uherska, Polska, Slovenska, Německa, Francie, Švédska, Anglie a pochopitelně kolébky vzniku těchto strojků z Ameriky. Jsou zde k vidění strojky historické, ale i současné, nejstarší jsou z roku 1876. (red), foto: archív Mlejn

Spolek Mlejn, občanské sdružení
Nádražní 138a, Ostrava
www.mlejn.com

Vložení komentáře


Anketa

Aktuálně není k dispozici žádná anketa