Opět tři vykřičníky, a čím dál tím dražší

Není to tak dávno, kdy utichly bouřlivé diskuse jak příznivců, tak i odpůrců z řad veřejnosti, a to na téma logo města Ostrava!!! Nejeden Ostravak si na vykřičníkové logo, které prezentuje město, pomalu zvykl (jinou možnost také neměl) a smířil se i s tím, že rozpočet města byl tehdy za pořízení modrých vykřičníků o nějaké dva miliony chudší.

Poslední dobou můžete v Ostravě zahlédnout projíždějící tramvaj či minibus celý polepený modrými vykřičníky. O tom, kolik ale stálo polepení dopravních prostředků, se už tak moc nahlas nemluví. Možná právě proto, aby to opět nerozpoutalo již zklidněné hladiny emocí mnohých Ostravaků.

Logo už i ve vzduchu

Podle vyjádření samotného města jezdí momentálně v Ostravě – polepené logem – dvě soupravy tramvají a jeden citybus společnosti Dopravní podnik Ostrava. Navíc má Ostrava své logo i na letadle společnosti Job Air, které létá na linkách Ostrava – Vídeň a Ostrava – Mnichov. Částka vynaložená na prezentaci města novým logem činní čtyři miliony korun.
Po připočítání ceny za pořízení loga zjistíte, že město již jenom za logo Ostrava!!! vynaložilo dohromady přes šest milionů korun. To bychom za takové peníze mohli mít v Ostravě opravená hřiště, chodníky i lavičky! Škoda, snad příště…

Další informace o logu Ostravy naleznete v naší sekci aktuálně.

Ostrava!!!

Veřejná soutěž na logo města byla vyhlášena v roce 2005. Do soutěže se přihlásilo celkem 72 autorů a bylo podáno celkem 150 návrhů. Rada města však nevybrala žádné z navržených log, proto město oslovilo na podzim roku 2007 přímo konkrétní pražské Studio Najbrt, které bylo odměněno za grafický manuál částkou 1,8 milionu korun (bez DPH).

Podle vyjádření města bylo důvodem k oslovení Studia Najbrt to, že studio je autorem logotypu mnoha jiných měst. Je trochu zarážející, že zástupci našeho města pod pojmem „mnoha jiných měst“ mají na mysli Prahu. Studio Najbrt totiž logo pro jiná města něž Prahu a Ostravu nevytvořilo!

Loga jiných měst

Redakce Ostravaka oslovila města Prahu, Brno, Plzeň a Olomouc a zajímala se o jejich loga. Všechna dotázaná města, která nám odpověděla, mají logo vybrané ve veřejné soutěži, nikdo z nich neoslovoval konkrétní firmu a odměny, které města vyplatila vítězům, nedosáhly ani čtvrtiny ceny ostravského loga!
Porovnejte sami!

Olomouc:

Veřejná soutěž vyhlášena v září 2007.
Přihlásilo se celkem 137 autorů a bylo podáno 245 návrhů.
Autorem vítězného loga je Mgr. arch. Jan Kolář, Kolargrafik studio.
Odměna vítězi činila 350 tisíc korun za grafický manuál.
Polep vozidel MHD (busy, tramvaje) město Olomouc nemá a ani o realizaci neuvažuje.

Brno:

Veřejná soutěž vyhlášena v roce 2004.
Přihlásilo se celkem 83 autorů a bylo podáno 223 návrhů.
Autorem vítězného loga je MgA. Věra Marešová, v té době studentka Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze.
Odměna vítězi činila 300 tisíc korun za grafický manuál.
Polep vozidel logem na MHD (busy, tramvaje) město Brna má. Na každém vozidle Dopravního podniku Brno je logo vylepeno vždy vpředu, vzadu a na obou bočních stranách o velikosti 10×42 centimetrů. Jedna tramvaj je polepená celá. Na letadlech své logo Brno nemá.

Praha:

Město Praha se nám jako jediné do dnešního dne k logu města Prahy nevyjádřilo.

Plzeň:

Veřejná soutěž vyhlášena v roce 2007.
Soutěže se mohli zúčastnit studenti plzeňských škol nebo studenti s trvalým pobytem ve městě Plzni studující uměleckou školu.
Přihlásilo se celkem 24 autorů a bylo podáno 40 návrhů.
Autorem vítězného loga je Lucie Kožantová.
Odměna vítězi činila 30 000 Kč za grafický manuál.
Polep vozidel logem na MHD (busy, tramvaje) město Plzeň nemá. Pro účely úřední a reprezentativní zůstává hlavním symbolem znak města. Plzeň své logo na letadlech nemá

-red-

III/2010

 1. Autor: Vladimír

  14.4.2010 - 21.31

  Vykřičníky Mnichov už neuvidí, do Mnichova se už letecká linka neprovozuje.

Vložení komentáře


Další články

 • Opět tři vykřičníky, a čím dál tím dražší
 • Jan Becher je nejenom ředitelem Domu knihy Librex v Ostravě, ale i sympatickým Ostravanem
 • Podpora občanů prodejny Zdravá výživa
 • Kultura Masarykova náměstí: srdce města, nebo místo „balkánské kultury“?
 • Začalo jaro – je čas na úklid v centru
 • Ostravak vyzývá: Pane primátore a pane starosto, pojďte s námi bydlet
 • Editorial VI/2010
 • Co trápí obyvatele Fifejd?
 • Aupark: investor natahuje lhůty, město je k němu stále tolerantní
 • Stromy do města patří, pane primátore! Kácení už bylo dost – bez zeleně město umírá
 • Začalo jaro – je čas na úklid v centru II.
 • Mrtvé dědictví. Kdo přebírá zodpovědnost?
 • Postřehy

  • Nešvar měsíce

  • Každý z nás, když jede kamkoliv na výlet či dovolenou, má tendenci dovézt si něco na památku. Nějaký suvenýr, který nám místo bude navždy připomínat. Od moře třeba mušličku, z hor kamínek a z Ostravy třeba přímo dlažební kostku…

   Rozpadající se nová dlažba na Masarykově náměstí velkým výběrem volně se povalujících upomínkových předmětů různé velikosti a tvarů přímo vybízí chodce k tomu, aby si nějaký ten „suvenýr“ odtud na památku odnesli.

   Možná samotné město v rámci rozvoje turismu podpoří akci Na památku z centrálního náměstí Ostravy! a každému návštěvníkovi Masarykova náměstí, jenž si s vítězným úsměvem bude odnášet kousek našeho nekvalitně zrekonstruovaného náměstí domů, ještě přelepí kámen logem Ostravy, aby nezapomněl…

  • další postřehy

  • Bílá kniha připomíná yettiho
  • Kuriózní a neviditelný přechod

  Anketa

  Aktuálně není k dispozici žádná anketa