Ostrava je prezentována světu stále černě…

9.3.2010 - Dodatek k článku z časopisu Ostravak II/2010

Logo které nemá tři modré vykřičníky, ale velký černý otazník

„Ostravaka“ velmi zajímalo, proč je světu prezentována Ostrava jako již neexistující mýtus a požádal Magistrát města o vyjádření. Zajímalo nás jakým způsobem a proč byla vybrána fotografie „Davida“ pro logo projektu 2015, zda byla vyhlášena na logo veřejná soutěž, či logo volili sami návštěvníci výstavy nebo logo volila předem vybraná komise.

Tisková mluvčí města se nám vyjádřila následovně:
„V rámci výstavy „Ostrava?“ se uskutečnilo referendum návštěvníků, kteří se měli ztotožňovat s fotografiemi, jenž jim nejvíce připomínají Ostravu. Většina z nich si vybrala fotku, na kterou se ptáte. Další informace k tématu vám určitě podá zástupce týmu EHMK 2015, který se pro město o kandidaturu stará.“
Na webových stránkách projektu (www.ostrava2015.cz) jsme zjistili, že zmíněné referendum probíhalo tak, že se návštěvníci výstavy mohli nechat vyfotografovat u jimi zvoleného exponátu, který se jim nejvíce líbil. Celkem bylo pořízeno 2619 snímků.
Zarážející je, že fotka Daniela se vůbec neumístila v první desítce žebříčku nejoblíbenějšího díla výstavy. Neměli by právě teď – před blížícími se volbami – naši zástupci města začít brát vážně názory ostravské veřejnosti? Asi náš názor není vůbec důležitý a žádoucí…

TOP 10 NEJFOTOGRAFOVANĚJŠÍCH EXPONÁTŮ VÝSTAVY OSTRAVA?
1. Tatra 87, 1938, rok výroby 1940, fotografováno 211x
2. Vilém Wünsche – Alegorie Ostravy, nedatováno, fotografováno 140x
3. Antonín Střížek – Sýkorův most, 2008, fotografováno 103x
4. Lenka Klodová – Párek v rohlíku, 2009, fotografováno 80x
5. Jakub Špaňhel – Ruská centrální banka, 2009, fotografováno 75x
6. Jakub Obrovský – Žena se slunečníkem, 1911, fotografováno 71 x
7. Katarína Szanyi – Černé nohy, 2008, fotografováno 64 x
8. Jan Zrzavý – Mládí (Jaro), 1929, fotografováno 62 x
9. Velorex 16/350, rok výroby 1969, fotografováno 62 x
10. Antonín Hudeček, Říčka Bělá na podzim, nedatováno, fotografováno 59 x

Ostravak se obrátil se svými dotazy, stejně jako na Magistrát města, na samotný tým projektu EHMK 2015, který se pro město o kandidaturu stará.

Ředitel projektu Čestmír Kopecký, mimochodem opět člověk žijící a pracující v Praze, se redakci Ostravaku vyjádřil: „Fotografie Daniel  byla vybrána jako jedna z ilustrací provázejících projekt Ostrava EHMK 2015, na základě doporučení agentury Konektor, jako jeden z artefaktů o které projevila největší zájem cílová skupina mladých Ostravanů na výstavě „Ostrava ?“  v září 2009.  Fotografie není v pravém slova smyslu logem, ale ilustrací a bude se střídat s dalšími fotografiemi a obrazy, které oslovují ostatní cílové skupiny.  Nebyla na ni vypsána soutěž, nevybrali ji samotní návštěvníci výstavy, ani nebyla zvolena žádná výběrová komise.“
Jeden velký společný projekt, jedno město, jeden přípravný tým a jejich webové stránky a hned tři rozdílná stanoviska k jedné věci. Co dodat závěrem? Snad jen tolik, že si občas připadám,  že žijeme v Kocourkově…

 1. Autor: Oskar

  9.3.2010 - 15.05

  Nezlobte se, ale mně se ten začmoudlý chlapec také nelíbí.Jste již 20 let mimo mísu.
  A nevím, které cílové mladé skupině se toto foto líbilo. Neberu jí jejich názor.Ale určitě to nebyli ostraváci.My jste zde totiž pozitivně ladění,upřímní a svou Ostravu máme rádi a určitě ji vidíme v jiných barvách než v černé.To jste p. Kopecký se svým týmem úplně někde jinde.Možná zde máme daleko více zeleně a optimismu, než třeba v Karlových Varech.My bychom se tu nenechali ovládat ruskou mafii.Nás by si za peníze nekoupili.Máme tu na vysoké úrovní kulturu,sport atd.Což tak děvče s harfou,nebo fotbalistu? Nebo mistryni juniorek v moderním tanci.

Vložení komentáře


Další články

 • Ostrava je prezentována světu stále černě…
 • Národního divadlo moravskoslezské:
 • Promarněná šance jménem Lauby. Proč město netlačí na investory?
 • Líbí se mi skoro všechny hory, říká první Čech na Everestu Leopold Sulovský
 • Výši nájemného určuje město podle sympatií
 • Ostrava je prezentována světu stále černě…
 • Národní divadlo moravskoslezské
 • Postřehy

  • Nešvar měsíce

  • Ostrava už není černá – převládají pastelové barvy

   Touto větou lehce navazujeme na prosincový článek zpravodaje Centrum. Páni radní zde opěvovali krásu a svěží barevný dojem ulice 30. dubna spolu s Prokešovým náměstím. Pyšnili se tím, že jde o nejreprezentativnější místo v celé Ostravě.
   My bychom se rádi přidali. S fotoaparátem v ruce jsme hledali barevnost v samotném centru a posuďte sami, kolik barevných míst jsme ještě našli. Otázkou zůstává, zda jsou dostatečně reprezentativní.

   barevná Ostrava

   Pohled z oken radnice pravděpodobně nestačí. Chtělo by to vstát ze židlí a rozhlédnout se kolem sebe…

   barevná Ostrava

  • další postřehy

  • Úklid chodníku byl nad síly radnic
  • Ovzduší pořádně dusilo „Ostravaky“

  Anketa

  Aktuálně není k dispozici žádná anketa