Ostrava je prezentována světu stále černě…

Logo, které nemá tři modré vykřičníky, ale velký černý otazník.

Fotografie Daniel od pražského fotografa Jiřího Davida, v grafické úpravě Martina Kaisera (žijícího a pracujícího v Karlových Varech), se stala logem projektu Ostrava 2015 a patřila mezi návštěvníky k těm nejoblíbenějším exponátům na výstavě Ostrava? – hlásaly na konci ledna webové stránky města a projektu Ostrava 2015.

Při pohledu na fotografii, která představuje skloněnou tvář mladého chlapce, černě umazanou, se stydlivým až neprůbojným výrazem v očích, připomínající spíše nesmělého havíře, který právě vyfáral, nechápu, co má fotka společného s kulturou v Ostravě? Možná jedině to, že v důsledku spojení momentálně špatného stavu ovzduší a projektu Evropské hlavní město kultury (dále jen EHMK) budeme v roce 2015 takto „kulturně“ černě vypadat všichni my Ostravané.

Jakožto Ostravana mě logo osobně uráží. Copak naše kultura je jenom o uhlí a havířství? Nedali opět páni z magistrátu zaslepeně na doporučení „přespolních“ pražských marketingových agentur, které omezeně znají z Ostravy pouze průmysl a uhlí? Proč dovolilo město, aby byla Ostrava světu prezentována jako již neexistující mýtus?

Pochybuji o tom, že ředitel projektu Kopecký a jeho přípravný tým poznali poslední dobou život v Ostravě. A napadá mě, že by se v budoucnu pro takovéto projekty měli začít vybírat místní lidé a umělci, kteří vědí, jaká skutečně Ostrava je, a znají i samotné Ostravaky. Při pohledu na depresivní logo mě napadají pozměněná slova herce Vladimíra Menšíka, jimiž lze vystihnout to, co logo ostudně hlásá a sděluje celému světu o nás a naší Ostravě: „Takhle v Ostravě vypadáme všichni, jenom holky mají prsa…“

Také se vám nelíbí logo Ostrava 2015?

Pošlete nám svůj vlastní návrh, jak si myslíte, že by měla být Ostrava prezentována!
Oproti jiným, my váš názor bereme vážně a rádi vás za poslaný návrh odměníme.

-red-

II/2010

 1. Autor: L.Kupková

  12.3.2010 - 7.26

  Dobrý den,
  poprvé jsem objevila ve schránce "Ostravak" a hned celý přečetla. Líbí se mi. Chci se jen vyjádřit k fotografii : PODPORUJEME 2015 OSTRAVA.
  Fotka mladého chlapce se mi nelíbí, ubližuje. Jako kdyby ho násilím někdo nutil kopat černé uhlí.
  L.Kupková

 2. Autor: anonymní

  16.3.2010 - 11.48

  I also worry about the name for the new building project at the Karolina site. ‘Black Meadows’ has a real sense of cemetery in English. I appreciate that the name stems from the slag heaps created by the ariel transportation of coal, but as an English person living in the city, the name has such negative connotations which will be immediately apparent to all English speaking tourists.

  I also agree that the image of the boy, while intriguing and artistically interesting, should not be used as a logo, as it brings to mind images of child slavery and a sense of dirtiness which Ostrava has longed to rid itself of.

 3. Autor: anonymní

  17.3.2010 - 21.38

  Dokud bude v Ostravě současné životní prostředí a "černé ovzduší", nevidím důvod proč by Ostrava neměla být černá. Černá, je její identifikační znamení. I z případným zlepšením stavu by dle mého měla černá u ostravy zůstat, je to její historie, zde opravdu nebyly lázeňské kolonády, tak se nesnažme prosím překrucovat samotnou podstatu vzniku města a tvářit se, že černá je zlá.. Navíc, dle mého vkusu, je černá velice hezká a vkusná barva. Pavel

 4. Autor: Monyka

  11.4.2010 - 19.55

  Fotografie se mi nelibi.Je opravdu depresivni.Pusobi spis jako fotografie z rozvojove zeme,kde se kseftuje s deckou pracovni silou.Nicmene pridomek cerna je krasny.A cerna je tak elegantni.Lepsi nez zelena:) Monyka.

 5. Autor: anonymní

  27.5.2010 - 7.48

  Nerozumím, že logo pro Ostravu navrhuje člověk, který s Ostravou nemá nic společného! Zřejmě to bylo finančně výhodné…Jedná se o prezentaci Ostravy Ostravou !!!, nikoli "nezaujatým" pohledem pražským! Černou historii máme, o tom není pochyb, ale žijeme přece přítomností! Kdyby se mělo každé město či národ neustále vizuálně ztotožňovat se svou minulostí, nevím, kam by to vedlo! Mě, jako ostravského občana, takovéto logo Ostravy uráží. Dokonce to považuji za jistý výsměch! Škoda, že "jim" to prošlo!!! ostravský umouňenec…stydlivý samozřejmě..jako my tady všichni!

Vložení komentáře