Ostrava má opět unikát! Dvě čtyřproudové silnice vedoucí souběžně vedle sebe

V létě 2009 bylo zahájeno Magistrátem města Ostravy územní řízení na stavbu Nová Karolina – prodloužená Porážková. Jedná se o projekt, při němž má být vybudována další čtyřproudová a dále tříproudová komunikace na ulici Porážkové směrem od Karoliny k centru. Velmi absurdní je to, že zároveň s touto ulicí leží souběžně stávající čtyřproudová komunikace Místecká ulice, která se momentálně dostavuje směrem k centru tzv. prodloužené Místecké.

Město bohužel u stavby prodloužená Porážková slepě upřednostňuje hlavně dopravu a neřeší zde otázku občanské vybavenosti a zeleně, zvýšení hlučnosti a prašnosti v dané lokalitě. Hlavním argumentem města pro realizaci projektu je fakt, že návrh vychází z koncepce vývoje města z roku 1980 a čtyřproudová komunikace je zde nutností při vjezdu a výjezdu ve směru Karolina – centrum a opačně.


návrh města – pro zvětšení klikněte

Proč město například nevyužije k propojení centra a Karoliny stávající křižovatku Poděbradovy ulice a ulice 28. října? Místo toho se budou na Porážkové ulici zbytečně kácet stromy a o tom, kudy v této centrální části města budou chodit lidé kolem „dálnice“, raději nepřemýšlet.

Městské centrum by se přece nemělo předělávat až devastovat pouze pro potřeby aut, ale žijeme zde i my – lidé. Kdy město začne dělat konečně projekty pro nás? Kdy se budou stavět nové zelené parky, odpočinkové plochy, chodníky a smysluplné cyklostezky?


návrh občanů – pro zvětšení klikněte

Přestože někteří obyvatelé Ostravy žádali město o zachování zeleně, vybudování pouze dvouproudové komunikace a zároveň cyklostezky a širokých chodníků, tak město 1. dubna 2010 vydalo územní rozhodnutí o zahájení stavby.

Dali byste osobně vy na Porážkové ulici přednost návrhu města, nebo návrhu občanů?
Víte i vy o nějakém podobném návrhu stavby v Ostravě?
Napište nám! e-mail: redakce@ostravak.info
 1. Autor: Jan Láska

  6.7.2010 - 14.35

  Je někde k dispozici mapa, kde by byla vidět smysluplnost jedné, či druhé varianty? Kde bude vidět, jak budou jednotlivé silnice, resp. cyklostezky (a na co) navazovat?

 2. Autor: anonymní

  7.7.2010 - 8.24

  Taky by mne zajímalo, kde bude nová trasa pokračovat. Snímky ukazují pouze tu "pěknější" část – již částečně v okolí upravené zóny, ale..- bude Porážková konečně průjezdná? Co se bude dít s městskýma jatkama? Neměl to kdysi za úkol Bauhaus? Sedněte na kolo nebo pokračujte od Bauhausu pěšky.. a..- je další část taky součástí "rozšířeného centra" nebo se tomu nebude nikdo věnovat? Už z vlaku to vypadá strašně.

 3. Autor: M.Bustik

  18.7.2010 - 7.45

  Začínám mít pocit, že auta vyhrávají nad lidmi! tak s tím něco dělejme!

 4. Autor: Manesman

  9.8.2010 - 10.53

  Každopádně normál dvouproudovka by byla lepší, tak jak ukazuje návrh občanů. To co měl a neměl udělat Bauhaus už asik maji všichni v paži. Dobré by bylo třeba udělat v budovách jatek muzeum, jak to tam kdysi vypadalo. Historie jatek, okolí a historie 100dolní, nějakou příjemnou restauraci a třeba i příjemný klubík.

 5. Autor: Tomáš Málek

  7.9.2010 - 10.30

  Ohledně Porážkové ulice jsme vedli dlouhá jednání, nevyšli nám vstříc prakticky v ničem, celé to bylo o tom proč to co navrhujeme zrovna nejde. Cyklostezka? Na co? Máme jednu v parku! Je to daleko? Stejně by se tam nevešla! Vešla? Ale to by se tam nevešly 4 pruhy! Na co 4 pruhy? Ty tam být musí! Zeleň? Ale ta už se tam taky nevejde! Tečka. A tak pořád dokolečka. Tento styl jednání byl jeden z důvodů, proč jsem se rozhodli kandidovat do komunálních voleb. Chceme to změnit.

 6. Autor: Petr Ulman

  1.10.2010 - 11.14

  Dobrý den vážená redakce časopisu Ostravak, reaguji na námět, kterému námětu bych dal přednost? Zda-li občanům, nebo návrhu města? Je mi jasné, že vzhledem k dnešní situaci minimálních míst k parkování, bych se přiklonil k variantě „C“. To znamená, že bych zanechal cyklostezku a udělal tři pruhy silnice. Třetí pruh by byl na parkování vozidel umístěných vedle sebe, ne za sebou, jak je tomu na obrázku. A pokud by nějakou chytrou hlavu napadlo nakreslit, že má jedno auto stát „čumákem“ dopředu a druhé naopak, taky by se ušetřilo spousta místa a řidiči by se snad takhle i naučili parkovat auta na jiných místech.

 7. Autor: Karel Sládeček

  1.10.2010 - 13.16

  Pěkný den pane Petře, redakce mi postoupila Váš námět, za který děkuji. Z návrhu je poznat, že máte zkušenosti a přemýšlíte. Otázkou zůstává, v jaké fázi se zmíněný projekt nachází a co se s tím v tuto chvíli dá ještě dělat. Uvidíme po volbách.
  V každém případě mě návrhy zajímají, protože „více hlav víc ví“.
  Mějte se krásně.

 8. Autor: Petr Štefek

  13.10.2010 - 12.42

  Pro argumentaci v této věci doporučuji nastudovat pojmy. Návrh města je zcela jistě na silnici čtyřpruhovou, nikoli čtyřproudovou. Každá silnice bez ohledu na počet pruhů je totiž dvouproudová (jeden proud tam, druhý zpět), výjimkou jsou pouze jednosměrné ulice.

 9. Autor: Karel Sládeček

  13.10.2010 - 22.42

  Vážený pane Petře Štefku, musím se zastat redakce. Zákon 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů ve znění pozdějších předpisů v § 2, písm.t) definuje jízdní pruh takto: JP je část vozovky dovolující jízdu vozidel jiných než dvoukolových (motocyklů) v jednom jízdním proudu za sebou.
  Z uvedeného mimo jiné vyplývá, že ne každá silnice (přesněji pozemní komunikace) bez ohledu na počet pruhů je dvouproudová, jak píšete. Dokonce i jednosměrné pozemní komunikace (nikoliv „jednosměrné ulice“) klidně mohou být dvouproudové.
  Přeji Vám pěkné dny.

 10. Autor: Petr Štefek

  18.10.2010 - 13.42

  Vážený pane Sládečku, fakt je ten, že vždy je lepší citovat ze zákona. Já jen lovím v paměti, co nás učili ve škole v Dopravním inženýrství. Nicméně Vámi uvedená citace zákona nijak nepopírá to, co jsem napsal.

 11. Autor: Karel Sládeček

  18.10.2010 - 16.40

  Pěkný den pane Petře, nechci Vás urážet. Naopak. Vážím si toho, že máte svůj názor a nebojíte se ho říci „nahlas“. Pokud budete mít zájem se mnou i nadále komunikovat, pište prosím na adresu: sladecek@ostravak.info
  Přeji Vám mnoho úspěchů.

 12. Autor: Žurman R.

  13.4.2012 - 12.16

  Vy tu zase řvete úplně o ničem. Srovnávat tyto dva obrázky je jako klasické srovnání jablka s hruškou (a naopak). Žádná „čtyřproudová silnice“ a už vůbec ne souběžná na Porážkové v celém úseku nebude, jak píšete. Kde máte odbočovací pruhy, přechody, trakční vedení trolejbusů? To všechno musíte počítat a podle toho projektovat. Vy byste nejraději, aby vznikla další „myší díra“ od Karoliny pod frýdlantským mostem, abyste mohli po dalších volbách křičet „To oni za to můžou!“
  No nic, to jen tak na okraj, že je třeba respektovat nějakou silniční koncepci města a nedělat si na písečku co zrovna kdo chce. Vše má svá pravidla a poměry a pohled do budoucna je třeba řešit už teď. Děkuji.

 13. Autor: Žurman R.

  13.4.2012 - 12.18

  Jo a ještě přikládám seznam mapek připravované ulice Porážkové v celé její délce. Osobně si myslím, že je dobře, že se tato ulice staví neb jsem zastáncem PĚŠÍ ZÓNY NA NÁDRAŽNÍ. O tom už jste psali?
  http://www.msstavby.cz/nova-ulice-porazkova-koordinace-17-08-2011/

Vložení komentáře


Další články

 • Pak bude možná pozdě na to chtít se ptát …
 • Nákladný a nevyužitý kolektor pod městem
 • Podpora města jako součást podnikání aneb Pohádkový sen každého podnikatele pokračuje
 • Rozhovor s Tomášem Málkem, lékařem Městské nemocnice Ostrava
 • Prodej skeletu na ulici 28. října. Opět stejný scénář, jak získat městský majetek do vlastnictví soukromé firmy za podpory pánů radních
 • Vyměním centrum za Svinov. zn. bez doplatku
 • Vydané územní rozhodnutí je v rozporu s kupní smlouvou. Omyl úředníků, nebo standardní postup magistrátu?
 • Postřehy

  • Městská vyhláška zvýhodňuje předvolební politické kampaně

  • V rámci předvolební kampaně do parlamentních voleb byla Ostrava zaplavována reklamními mobilními zařízeními politických stran. Tyto reklamy jsme mohli vidět přímo u České národní banky na náměstí Dr. E. Beneše nebo přímo na Prokešově náměstí před budovou magistrátu. Je zvláštní, že celý rok město žádné takové propagační obludnosti nepovolí ani za peníze, ale v momentě, když přijdou volby, dá město svolení doslova k přeplácání Ostravy předvolebními reklamními poutači – a navíc zcela zadarmo.

   Proč politické strany v rámci svých kampaní nemusejí v Ostravě platit poplatky tak jako všichni ostatní, kteří využívají veřejná prostranství?

   Placení poplatků za užívání veřejného prostranství upravuje obecně závazná vyhláška číslo 2/2007, která stanovuje místní poplatek pro fyzické i právnické osoby za užívání veřejného prostranství a původně neudělovala žádné osvobození od poplatků politickým stranám před volbami.

   Páni radní si ale přibližně před rokem odsouhlasili změnu vyhlášky, která spočívá v tom, že od července 2009 jsou osvobozeni od poplatků za umístěná reklamní zařízení související s výkonem volebního práva, a to v době od vyhlášení voleb až do uveřejnění jejich výsledků. Že by se již loni připravovaly politické strany sedící na radnici na nadcházející volby v letošním roce?

   Připadá nám to dosti diskriminační vůči samotným podnikatelům a živnostníkům v Ostravě, kteří musejí za své reklamy celoročně platit bez ohledu na to, zda jsou volby, či ne. A zároveň absurdní, že si politické strany svým politickým rozhodnutím samy rozhodly, že budou mít výhodu oproti ostatním, a městská kasa tak přijde zkrátka.

   Redakce navíc zjistila, že organizátor předvolebního mítinku ČSSD, o kterém jsme psali minule, který se konal dne 22. dubna 2010, nemusel platit nic městu, přestože mítink zabral celé Prokešovo náměstí před radnicí, kolabovala doprava v centru a policie zde byla v plném nasazení.

   Magistrát města Ostrava se nám k mítinku vyjádřil, že veškeré náklady uhradil organizátor, tj. Česká strana sociálně demokratická (ČSSD), která zajišťovala veškeré úkony nutné k organizaci akce (bezpečnostní služba, lékařská služba, požární ochrana, úklid atd.), ale náklady spojené s nasazením policie a poplatky za veřejné prostranství už se nikomu neúčtovaly.

   Podle vyjádření tiskové mluvčí Andrey Vojkovské se pronájem veřejných prostranství řídí obecně závaznou vyhláškou města a v období od vyhlášení voleb prezidentem republiky až po volby samotné, politické strany a hnutí za využití veřejného prostranství neplatí.

   To má město skoro pravdu, ale zapomnělo na to, že v samotné vyhlášce se píše pouze o osvobození v době voleb u reklamních zařízení. Máte pocit, že by pojem reklamní zařízení znamenal předvolební koncert s pódiem a prodejními stánky?

   Navíc podle specifikace pojmu samotného právního odboru magistrátu je reklamním zařízením myšlena veškerá reklama, a to bez ohledu na to, zda se jedná o stavbu nebo jiný druh veřejného oznámení textem či obrazem. Může to být tedy reklamní stojan dočasně umístěný před prodejnou, který obsahuje výčet prodávaného zboží.
   Na co jsou nám vyhlášky, které tvoří sami představitelé města ve svůj prospěch a pak si je vykládají a upravují podle toho, jak se jim to zrovna hodí? Nemělo by jít samotné město vzorem nám všem?

   Myslíme si, že správně mělo město zaúčtovat organizátorovi předvolební akce za zábor veřejného prostranství (při složení pódia na náměstí, za následnou stavbu pódia a prodejní stánky) jako každému jinému, ať je období voleb, či nikoli…

   Je to přece naše město, tak proč nám politici zabírají zdarma naše chodníky a náměstí. Páni politici dělejte si svoji politiku někde jinde!

  • další postřehy

  • Časopisy hrazené z našich peněz
  • Ostrava má opět unikát! Dvě čtyřproudové silnice vedoucí souběžně vedle sebe
  • Zamyšlení čtenáře

  Anketa

  Aktuálně není k dispozici žádná anketa