Ostravaci v létě

Přichází období letních prázdnin a naši redakce zajímal názor Ostravaků na život ve městě v létě a čím by se mohlo centrum ještě oživit v tomto období? Oslovili jsme pár příznivců našeho časopisu a přinášíme vám jejich názory na Ostravu a letní život v ní.

Eva Schwarzová„Pokud trávím letní dny v Ostravě, tak proto, že je z podstatné části trávím v práci…a potěšením mi pak je, když se z práce vracím pěšky domů přes Masarykovo nebo Jiráskovo náměstí, potkávat se se známýma, posedět a sejít se s přáteli v restauraci nebo kavárně, vyjít s dětmi do parku nebo do ZOO.

Centrum bude živé v letních měsících, pokud v něm budou žít a bydlet lidé celý svůj život, ne jen v létě… Neoslovují mě příliš jednorázové zábavné akce stylu „Centrum žije!“, které jsou placeny z městské pokladny…., a přemýšlím, jaký efekt přinášejí takto vynaložené peníze…určitě by bylo zajímavé zamyslet se nad tím, jak by bylo možné podpořit majitele nemovitostí v centru tak, aby dali přednost výstavbě a rekonstrukci bytů před kancelářskými prostorami.

Pokud bude mít centrum dost stálých obyvatel, budou zde nakupovat i bavit se. Bohužel se často stává, že díky nízkým tržbám obchodníků nájemce střídá nájemce a na obchodě, který jsem navštívila před týdnem už dnes visí ve výloze cedule „k pronájmu“. Takové časté změny mě pak při další příležitosti odradí centrum města vůbec navštívit a řeším si své nákupy a zábavu jinde.

A v samotném centru Ostravy se pak rozmáhají herny a automaty, jejichž provozovatelé jsou schopni zaplatit nájem vyšší, než podnikatelé ve službách a maloobchodě, a nikdo je nemá šanci přeplatit.“

Eva Schwarzová, zaměstnanec v bankovnictví

 

Tomáš Málek„V létě se život v Ostravě zklidní a město se do značné míry vyprázdní. I já mám tendenci každou volnou chvilku trávit mimo město, rád jezdím do hor čím výše, tím lépe. Ovšem ne vždy to jde a ne každý má tolik času, aby z Ostravy utíkal – ani já ne. Ale i v Ostravě se dá prožít zajímavé léto, a tak si určitě letos nenechám ujít Colours of Ostrava, jak to bude možné, vydám se na kole i s dětmi nejraději na Landek do areálu hornického muzea. Určitě nevynechám in-line brusle, ale možností, kde bruslit na kvalitním povrchu, je v Ostravě bohužel málo. Celkově je možností, jak aktivně trávit volný čas, v Ostravě méně než by mohlo být. Je zde spoustu nevyužitých míst a prostoru, které přímo volají po vybudování hřišť, rekreačních areálů či oddychových ploch. Uvítal bych více cyklostezek, které odvedou obyvatele města rychle a bezpečně z města ven do přírody po vlastní ose. Mám sen o cyklostezce vedoucí podél Ostravice z Ostravy až do Beskyd.“

Tomáš Málek, lékař

 

Hana Foltová„Ostrava má své kouzlo v každém ročním období. Naprosto se ztotožňuji s textem Jarka Nohavici v písni Ostravo! „Ať mě moje nohy nesly, kam mě nesly, ptáci na obloze jenom jednu cestu kreslí!“ Kamkoli jsem jela, nemohla jsem se dočkat návratu domů. Ostrava je kouzelná svou pozicí na mapě, můžete vyjet na den toulat se do hor a hned zase zpátky do útrob domova, je tady kolem mnohé k vidění a vnímání. Letní ostravské noci jsou krásné, fascinující a inspirující. Příšerný je hic v centru města mezi domy, ale i to má své kouzlo! Líbí se mi rozmáhající se móda „zahrádek“, kam si můžete sednout a jen tak zevlovat, pozorovat okolí. Škoda je, že je město často vylidněné…jednoznačně chybí pestrá nabídka akcí.

…určitě by se dalo lépe využít okolí řeky Ostravice, Komenského sady i nábřeží skýtají tolik možností! Nemusí tam být zrovna pláž, ale posezení u řeky rozhodně ano! Dost si slibuji od plánů týmu kolem Ostravy 2015 toto místo „oživit“. Každoročně se těším na Letní Shakespearovské Slavnosti – takových a podobných počinů v centru města bych uvítala více. Určitě by se dalo lépe využít Masarykáče – taková plocha, a tak málo se tam v létě děje.. V centru bych přidala míst pro odpočinek a setkávání lidí, a to třeba u nějaké společné akce, jarmarku, koncertu, apod.. V zahraničí se mi ve větších městech líbí večerní a noční kostýmované, historické toulky po tajuplných místech s průvodcem, mnohdy až strašidelné – to by se tady mohlo zavést! Přesto všechno je ale vidět stoupající tendence města, je zde mnoho šikovných lidí! Dejme jim prostor a je to! Ostrava je výzva a proto ji miluji! Hořké moje štěstí, zpečetěný osud! „

Hana Foltová, učitelka

 

Vendula Krčmářová„Léto v Ostravě mám spojeno mimo jiné s Colours of Ostrava. Je to festival, na který míří mnoho lidí z celé republiky i zahraničí a myslím, že je to dnes už tradiční kvalitní akce, na kterou může být město hrdé.

V průběhu léta by centrum jistě oživily tradiční zelenino-ovocno-květinové trhy a také by se mohlo pořádat více kulturních akcí v Komenského sadech, protože v horkých dnech lidé ocení příjemné klima v parku pod stromy. Nemám ale namysli žádné hlučné mega akce, spíše něco komornějšího rázu. Před několika dny se v Ostravě-Porubě uskutečnilo v rámci nějaké sportovní akce bruslení v ulicích pro veřejnost – bylo by skvělé, kdyby se takovéto sportovní akce pořádaly i v dalších obvodech a ne pouze v souvislosti se závody sportovních špiček.“

Vendula Krčmářová, vedoucí pobočky sdružení Arnika

 1. Autor: Filip K.

  23.6.2010 - 6.30

  Ta učitelka Foltová je báječná :o ).

Vložení komentáře


Další články

 • Nákladný a nevyužitý kolektor pod městem
 • Prodej skeletu na ulici 28. října. Opět stejný scénář, jak získat městský majetek do vlastnictví soukromé firmy za podpory pánů radních
 • Podpora města jako součást podnikání aneb Pohádkový sen každého podnikatele pokračuje
 • Vydané územní rozhodnutí je v rozporu s kupní smlouvou. Omyl úředníků, nebo standardní postup magistrátu?
 • Pak bude možná pozdě na to chtít se ptát …
 • Vyměním centrum za Svinov. zn. bez doplatku
 • Rozhovor s Tomášem Málkem, lékařem Městské nemocnice Ostrava
 • Postřehy

  • Městská vyhláška zvýhodňuje předvolební politické kampaně

  • V rámci předvolební kampaně do parlamentních voleb byla Ostrava zaplavována reklamními mobilními zařízeními politických stran. Tyto reklamy jsme mohli vidět přímo u České národní banky na náměstí Dr. E. Beneše nebo přímo na Prokešově náměstí před budovou magistrátu. Je zvláštní, že celý rok město žádné takové propagační obludnosti nepovolí ani za peníze, ale v momentě, když přijdou volby, dá město svolení doslova k přeplácání Ostravy předvolebními reklamními poutači – a navíc zcela zadarmo.

   Proč politické strany v rámci svých kampaní nemusejí v Ostravě platit poplatky tak jako všichni ostatní, kteří využívají veřejná prostranství?

   Placení poplatků za užívání veřejného prostranství upravuje obecně závazná vyhláška číslo 2/2007, která stanovuje místní poplatek pro fyzické i právnické osoby za užívání veřejného prostranství a původně neudělovala žádné osvobození od poplatků politickým stranám před volbami.

   Páni radní si ale přibližně před rokem odsouhlasili změnu vyhlášky, která spočívá v tom, že od července 2009 jsou osvobozeni od poplatků za umístěná reklamní zařízení související s výkonem volebního práva, a to v době od vyhlášení voleb až do uveřejnění jejich výsledků. Že by se již loni připravovaly politické strany sedící na radnici na nadcházející volby v letošním roce?

   Připadá nám to dosti diskriminační vůči samotným podnikatelům a živnostníkům v Ostravě, kteří musejí za své reklamy celoročně platit bez ohledu na to, zda jsou volby, či ne. A zároveň absurdní, že si politické strany svým politickým rozhodnutím samy rozhodly, že budou mít výhodu oproti ostatním, a městská kasa tak přijde zkrátka.

   Redakce navíc zjistila, že organizátor předvolebního mítinku ČSSD, o kterém jsme psali minule, který se konal dne 22. dubna 2010, nemusel platit nic městu, přestože mítink zabral celé Prokešovo náměstí před radnicí, kolabovala doprava v centru a policie zde byla v plném nasazení.

   Magistrát města Ostrava se nám k mítinku vyjádřil, že veškeré náklady uhradil organizátor, tj. Česká strana sociálně demokratická (ČSSD), která zajišťovala veškeré úkony nutné k organizaci akce (bezpečnostní služba, lékařská služba, požární ochrana, úklid atd.), ale náklady spojené s nasazením policie a poplatky za veřejné prostranství už se nikomu neúčtovaly.

   Podle vyjádření tiskové mluvčí Andrey Vojkovské se pronájem veřejných prostranství řídí obecně závaznou vyhláškou města a v období od vyhlášení voleb prezidentem republiky až po volby samotné, politické strany a hnutí za využití veřejného prostranství neplatí.

   To má město skoro pravdu, ale zapomnělo na to, že v samotné vyhlášce se píše pouze o osvobození v době voleb u reklamních zařízení. Máte pocit, že by pojem reklamní zařízení znamenal předvolební koncert s pódiem a prodejními stánky?

   Navíc podle specifikace pojmu samotného právního odboru magistrátu je reklamním zařízením myšlena veškerá reklama, a to bez ohledu na to, zda se jedná o stavbu nebo jiný druh veřejného oznámení textem či obrazem. Může to být tedy reklamní stojan dočasně umístěný před prodejnou, který obsahuje výčet prodávaného zboží.
   Na co jsou nám vyhlášky, které tvoří sami představitelé města ve svůj prospěch a pak si je vykládají a upravují podle toho, jak se jim to zrovna hodí? Nemělo by jít samotné město vzorem nám všem?

   Myslíme si, že správně mělo město zaúčtovat organizátorovi předvolební akce za zábor veřejného prostranství (při složení pódia na náměstí, za následnou stavbu pódia a prodejní stánky) jako každému jinému, ať je období voleb, či nikoli…

   Je to přece naše město, tak proč nám politici zabírají zdarma naše chodníky a náměstí. Páni politici dělejte si svoji politiku někde jinde!

  • další postřehy

  • Časopisy hrazené z našich peněz
  • Ostrava má opět unikát! Dvě čtyřproudové silnice vedoucí souběžně vedle sebe
  • Zamyšlení čtenáře

  Anketa

  Aktuálně není k dispozici žádná anketa