Ostravaci v létě

Přichází období letních prázdnin a naši redakce zajímal názor Ostravaků na život ve městě v létě a čím by se mohlo centrum ještě oživit v tomto období? Oslovili jsme pár příznivců našeho časopisu a přinášíme vám jejich názory na Ostravu a letní život v ní.

Eva Schwarzová„Pokud trávím letní dny v Ostravě, tak proto, že je z podstatné části trávím v práci…a potěšením mi pak je, když se z práce vracím pěšky domů přes Masarykovo nebo Jiráskovo náměstí, potkávat se se známýma, posedět a sejít se s přáteli v restauraci nebo kavárně, vyjít s dětmi do parku nebo do ZOO.

Centrum bude živé v letních měsících, pokud v něm budou žít a bydlet lidé celý svůj život, ne jen v létě… Neoslovují mě příliš jednorázové zábavné akce stylu „Centrum žije!“, které jsou placeny z městské pokladny…., a přemýšlím, jaký efekt přinášejí takto vynaložené peníze…určitě by bylo zajímavé zamyslet se nad tím, jak by bylo možné podpořit majitele nemovitostí v centru tak, aby dali přednost výstavbě a rekonstrukci bytů před kancelářskými prostorami.

Pokud bude mít centrum dost stálých obyvatel, budou zde nakupovat i bavit se. Bohužel se často stává, že díky nízkým tržbám obchodníků nájemce střídá nájemce a na obchodě, který jsem navštívila před týdnem už dnes visí ve výloze cedule „k pronájmu“. Takové časté změny mě pak při další příležitosti odradí centrum města vůbec navštívit a řeším si své nákupy a zábavu jinde.

A v samotném centru Ostravy se pak rozmáhají herny a automaty, jejichž provozovatelé jsou schopni zaplatit nájem vyšší, než podnikatelé ve službách a maloobchodě, a nikdo je nemá šanci přeplatit.“

Eva Schwarzová, zaměstnanec v bankovnictví

 

Tomáš Málek„V létě se život v Ostravě zklidní a město se do značné míry vyprázdní. I já mám tendenci každou volnou chvilku trávit mimo město, rád jezdím do hor čím výše, tím lépe. Ovšem ne vždy to jde a ne každý má tolik času, aby z Ostravy utíkal – ani já ne. Ale i v Ostravě se dá prožít zajímavé léto, a tak si určitě letos nenechám ujít Colours of Ostrava, jak to bude možné, vydám se na kole i s dětmi nejraději na Landek do areálu hornického muzea. Určitě nevynechám in-line brusle, ale možností, kde bruslit na kvalitním povrchu, je v Ostravě bohužel málo. Celkově je možností, jak aktivně trávit volný čas, v Ostravě méně než by mohlo být. Je zde spoustu nevyužitých míst a prostoru, které přímo volají po vybudování hřišť, rekreačních areálů či oddychových ploch. Uvítal bych více cyklostezek, které odvedou obyvatele města rychle a bezpečně z města ven do přírody po vlastní ose. Mám sen o cyklostezce vedoucí podél Ostravice z Ostravy až do Beskyd.“

Tomáš Málek, lékař

 

Hana Foltová„Ostrava má své kouzlo v každém ročním období. Naprosto se ztotožňuji s textem Jarka Nohavici v písni Ostravo! „Ať mě moje nohy nesly, kam mě nesly, ptáci na obloze jenom jednu cestu kreslí!“ Kamkoli jsem jela, nemohla jsem se dočkat návratu domů. Ostrava je kouzelná svou pozicí na mapě, můžete vyjet na den toulat se do hor a hned zase zpátky do útrob domova, je tady kolem mnohé k vidění a vnímání. Letní ostravské noci jsou krásné, fascinující a inspirující. Příšerný je hic v centru města mezi domy, ale i to má své kouzlo! Líbí se mi rozmáhající se móda „zahrádek“, kam si můžete sednout a jen tak zevlovat, pozorovat okolí. Škoda je, že je město často vylidněné…jednoznačně chybí pestrá nabídka akcí.

…určitě by se dalo lépe využít okolí řeky Ostravice, Komenského sady i nábřeží skýtají tolik možností! Nemusí tam být zrovna pláž, ale posezení u řeky rozhodně ano! Dost si slibuji od plánů týmu kolem Ostravy 2015 toto místo „oživit“. Každoročně se těším na Letní Shakespearovské Slavnosti – takových a podobných počinů v centru města bych uvítala více. Určitě by se dalo lépe využít Masarykáče – taková plocha, a tak málo se tam v létě děje.. V centru bych přidala míst pro odpočinek a setkávání lidí, a to třeba u nějaké společné akce, jarmarku, koncertu, apod.. V zahraničí se mi ve větších městech líbí večerní a noční kostýmované, historické toulky po tajuplných místech s průvodcem, mnohdy až strašidelné – to by se tady mohlo zavést! Přesto všechno je ale vidět stoupající tendence města, je zde mnoho šikovných lidí! Dejme jim prostor a je to! Ostrava je výzva a proto ji miluji! Hořké moje štěstí, zpečetěný osud! „

Hana Foltová, učitelka

 

Vendula Krčmářová„Léto v Ostravě mám spojeno mimo jiné s Colours of Ostrava. Je to festival, na který míří mnoho lidí z celé republiky i zahraničí a myslím, že je to dnes už tradiční kvalitní akce, na kterou může být město hrdé.

V průběhu léta by centrum jistě oživily tradiční zelenino-ovocno-květinové trhy a také by se mohlo pořádat více kulturních akcí v Komenského sadech, protože v horkých dnech lidé ocení příjemné klima v parku pod stromy. Nemám ale namysli žádné hlučné mega akce, spíše něco komornějšího rázu. Před několika dny se v Ostravě-Porubě uskutečnilo v rámci nějaké sportovní akce bruslení v ulicích pro veřejnost – bylo by skvělé, kdyby se takovéto sportovní akce pořádaly i v dalších obvodech a ne pouze v souvislosti se závody sportovních špiček.“

Vendula Krčmářová, vedoucí pobočky sdružení Arnika

 1. Autor: Filip K.

  23.6.2010 - 6.30

  Ta učitelka Foltová je báječná :o ).

Vložení komentáře


Další články

 • Vyměním centrum za Svinov. zn. bez doplatku
 • Pak bude možná pozdě na to chtít se ptát …
 • Podpora města jako součást podnikání aneb Pohádkový sen každého podnikatele pokračuje
 • Vydané územní rozhodnutí je v rozporu s kupní smlouvou. Omyl úředníků, nebo standardní postup magistrátu?
 • Rozhovor s Tomášem Málkem, lékařem Městské nemocnice Ostrava
 • Nákladný a nevyužitý kolektor pod městem
 • Prodej skeletu na ulici 28. října. Opět stejný scénář, jak získat městský majetek do vlastnictví soukromé firmy za podpory pánů radních
 • Postřehy

  • Časopisy hrazené z našich peněz

  • Stejně jako dostáváte do svých schránek časopis Ostravak, existují i další periodika takto distribuovaná zdarma občanům Ostravy. I samotné město Ostrava a jejich městské obvody vydávají noviny a časopisy, které by měly informovat Ostravaky o veškerém dění ve městě.

   Redakce Ostravaka se zajímala o tiskoviny vydávané Magistrátem města Ostrava a městským obvodem Moravská Ostrava a Přívoz (MOaP). Samotný magistrát vydává kromě novin i magazín. Noviny Ostravská radnice vycházejí jedenáctkrát ročně, a to v nákladu 140 tisíc výtisků. Obsah sestavují a zpracovávají tři redaktoři, kteří jsou součástí oddělení prezentace. Témata jsou zařazována podle požadavků jednotlivých útvarů, odborů a oddělení magistrátu. Náměty dodávají také organizace zřizované městem.

   Magazín Metropolitan Magazine pak vychází dvakrát ročně, a to v nákladu 24 tisíc výtisků.
   Centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz vydává v centru každý měsíc Zpravodaj Centrum s kulturní přílohou Kam v centru, a to v nákladu 21 tisíc výtisků. O obsahové náplni jednotlivých čísel zpravodaje rozhoduje redakční rada, kterou tvoří starosta, místostarostové, tajemník, neuvolněný člen rady městského obvodu a dva neuvolnění členové zastupitelstva MOaP.

   Roční náklady na vydání městských periodik v letech 2006 až 2009 (včetně DPH) jsou:


   pro zvětšení klikněte na obrázek

   Nepochybně je důležité informovat občany o dění v Ostravě, ale máme pocit, že za naše peníze se velká část těchto novin věnuje spíše prezentaci samotných politiků, přináší s nimi rozhovory a přímo podporuje politické strany. Připadá nám, že ve veřejných novinách samotný občan již nemá takový prostor. Naši zastupitelé města zde popisují, co a jak dobře ve městě udělali, ale o tom, zda jsou spokojení i Ostravané, se už nedočtete.

   Když porovnáte obsah sdělovaných informací v městských novinách s celkovými finančními náklady, tak Ostravaka zajímá, zda jsou pro vás pro občany tyto noviny zajímavé? Dozvíte se i nějaké zajímavé a plnohodnotné informace z těchto novin, nebo si myslíte, že dochází opět k mrhání s veřejnými financemi tím, že se vydávají noviny, které čte pouze pár lidí?

   Napište nám do redakce, co si o obsahu a kvalitě městských novin myslíte vy, občané.

  • další postřehy

  • Městská vyhláška zvýhodňuje předvolební politické kampaně
  • Ostrava má opět unikát! Dvě čtyřproudové silnice vedoucí souběžně vedle sebe
  • Zamyšlení čtenáře

  Anketa

  Aktuálně není k dispozici žádná anketa