Ostravak na návštěvě

Tentokrát jsme s Ostravakem zavítali do Mariánských Hor na ulici 28. října – konkrétně do Pranava Jóga Centra za paní Lenkou Knagovou a o kousek dál k masérovi Janu Práškovi. V redakci jsme se totiž shodli na názoru, že člověk mnohdy pro sebe dělá velmi málo...

Pranava Jóga Centrum, ul. 28. října 858

Pranava Jóga Centrum

Pranava Jóga Centrum

Pranava Jóga Centrum vzniklo teprve nedávno a je jedinečné tím, že se narozdíl od klasických posiloven zaměřuje pouze na jógu. Zakladatelkou studia je Lenka Knagová, která se józe začala věnovat v zahraničí a jež při občasných návštěvách rodného města takovéto zařízení postrádala.

„Studio má sloužit jako oáza klidu. Chceme, aby sloužilo jako útočiště v naší uspěchané době, jako místo, kde se lidé budou cítit dobře a nemusejí se stydět za své duševno, čímž ovšem netvrdíme, že se u některých hodin pořádně nezapotíte. Snažíme se vytvořit jóga centrické prostředí, kde máte možnost ponořit se nerušeně do svého nitra,“ vysvětluje Lenka Knagová.

Název Pranava znamená posvátnou slabiku ÓM (neboli aum), která je všeobklopujícím zvukem všeho bytí – vibruje ve všech věcech kolem, v nás samotných, je to energie, která je nesmrtelná, plynulá, stále nová a obnovující se.

V Pranava Jóga Centru se snaží ukázat jógu takovou, jaká opravdu je – a ne jenom jako nějaké doplňující zdravotní cvičení či posilovací jógové pozice (asány) vytržené z kontextu celé této dávné nauky. Jóga je především spirituální praxe, kdy se každý jedinec soustředí na sebe, a to jak na své tělo, tak také na svůj dech, chování, způsob života a na své vnitřní já neboli duši, která se ukrývá v každém z nás.

Pranava Jóga Centrum nabízí pravidelný rozvrh hodin hathajógy. Hodiny se liší stylem výuky, která je reprezentována různými učiteli, a to od mírně posilovací powerjógy, která není laické veřejnosti až tak neznámá, přes odpočinkové hodiny integrální jógy až k fyzicky vcelku náročným hodinám vinyasa jógy. „Snažíme se, aby naše jóga studio sloužilo všem lidem, které jóga opravdu zajímá, a to tak, aby našli všechny z komponentů, které k józe neodmyslitelně patří,“ doplňuje Lenka Knagová.

Pranava Jóga Centrum

Pranava Jóga Centrum

Někteří návštěvníci preferují pouze fyzické cvičení, někteří se chtějí o filozofii jógy naučit víc, mnozí si chtějí zazpívat mantry nebo se jen tak ponořit do svého nitra pomocí meditace. Většina instruktorů do svých hodin všechny tyto techniky zahrnuje jako důležitou součást výuky jógy.

Kromě stálého rozvrhu nabízí studio i specializované kurzy a víkendové semináře. Ty jsou zaměřeny na jednotlivé aspekty související s jógou. Z aktuálních kurzů můžeme připomenout kurz feng-šuej, prožitkové semináře tantra jógy, semináře taneční terapie nebo semináře zaměřené na cvičení samotné.

„Všechno učení jógy tak, jak se jej snažíme předávat dál, je založeno na Patandžaliho Jóga Sútrách, Bhagavad Gitě, Upanišadách a dalších klasických spirituálních textech Východní filozofie. V našem studiu se snažíme prohlubovat znalosti a prožitky nejen svých návštěvníků, ale znalosti nás samotných, proto jsou tato témata ve výuce rovněž zastoupena. Snažíme se nepřistupovat k lidem s předsudkem, že jsou hloupí a neschopní, ale s tím, že jsou krásné a dokonalé bytosti, jejichž schopnosti jsou všepřesahující,“ dodává závěrem Lenka Knagová.

Masáže Jan Prášek, ul. 28. října 220

Masáže Jan Prášek

Masáže Jan Prášek

Jan Prášek se v oboru pohybuje více než deset let. S nadsázkou tedy můžeme říci, že pod jeho rukama prošlo nespočet zad, nohou, rukou… Svou praxi tehdy zahájil klasickými masážemi a lymfodrenážemi.

„Lymfatická masáž odvádí zplodiny (toxické látky) z metabolismu. Je proto velmi důležitá z hlediska zdravotního, ale rovněž sehrává velkou úlohu na úrovni kosmetické. Tvaruje postavu a odbourává přebytečné tuky. Tuto službu uvítají především ženy,“ říká Jan Prášek.

V masérně můžete využít i tzv. přístrojovou lymfodrenáž. Tlakové masáže jsou různé a vždy se aplikují dle momentální potřeby klienta. Aplikace lymfovénem vždy začíná vyčištěním lymfatického systému a pro kosmetické účely se poté zaměřuje na problémové partie, jako jsou stehna, zadeček či bříško.

Zájem o estetické blaho stoupalo natolik, že v původní masérně začínalo být těsno. Proto se před třemi lety studio přestěhovalo o patro níže a rozšířilo se. K nabízeným službám přibyla infrasauna, solárium a rekondiční masážní stroj Rolletic. Klienti tak mají možnost jednotlivé služby vzájemně kombinovat, a tím velmi účelně využívat.

Již zmiňovaný Rolletic patří do skupiny masážních strojů s konstantní rychlostí otáček umožňující efektivně využívat stimulační účinek masáže. Pravidelným používáním lze očekávat formování postavy, odbourávání tukových polštářků a zpevňování svalů.

„Tento stroj byl vyvinut na základě poznatků masérů a požadavků klientek, jimž měl pomoci k odstranění problémových partií – tzv. jezdeckých kalhot,“ vysvětluje nám Jan Prášek.

S nadcházejícím sychravým počasím nelze než doporučit jedinečnou kombinaci infrasauny spolu s masáží. Systém infrapaprsků byl zpočátku využíván výhradně v oblasti medicíny. Nyní jsou infrakabiny používány širokou veřejností. Infrasauna je vhodná i pro osoby léčící se s krevním tlakem nebo pro ty, kteří těžce snášejí vysokou teplotu v klasické sauně. Je určena jak pro potící, tak i pro léčebné kúry. Stimuluje krevní oběh, mírní bolesti.

Měly jsme jedinečnou příležitost, a tak jsme účinky infrasauny spolu s následnou masáží vyzkoušely osobně. Příjemný pocit tepla v kombinaci s masáží zanechal pocit celkového uvolnění a tuto relaxaci jsme pociťovaly ještě následující dny.

Jan Prášek své masérské umění obohacuje o čistě přírodní masážní produkty. Jeho studio navštěvují ženy i muži. Ženy převážně vyhledávají způsob, jak ještě dokonaleji vylepšit kontury svého těla, kdežto muži s oblibou sázejí na rekondiční typ masáží.

Vložení komentáře


Anketa

Aktuálně není k dispozici žádná anketa