Ostravak vyzývá: Pane primátore a pane starosto, pojďte s námi bydlet

Pane primátore a pane starosto, pojďte s námi bydlet!
Primátor města Petr Kajnar si spokojeně popíjí kafíčko ve Frýdlantu nad Ostravicí, zatímco lidé v Ostravě se dusí kvůli špinavému ovzduší plnému prachu. Takovouto situaci znázorňovala karikatura na titulní straně časopisu Ostravak II/2010. Obrázek u vás vyvolal mnoho reakcí.

Někteří jste nám psali, že jsme šikovně udeřili hřebíček na hlavičku, a upozornili na to, že první muž třetího největšího města České republiky bydlí někde jinde, a sice v malebné vesnici v podhůří Beskyd.

Jiní čtenáři se ale symbolice obrázku divili. Vůbec netušili, že Petr Kajnar v metropoli, které vládne, nežije.

Ano, je to tak. Ačkoliv má pan primátor trvalé bydliště napsáno na jedné z ulic v Ostravě-Porubě, už dlouhou dobu ve skutečnosti bydlí s  rodinou ve Frýdlantu nad Ostravicí. Tento jeho krok je z hlediska už zmíněného špinavého ovzduší ve městě logický, je ale i správný vůči zdejším lidem – nám Ostravakum?


Myslíme si, že ne! Podle nás by měl první muž této metropole žít ve městě se svými lidmi, sdílet s nimi jejich radosti i problémy. Možná, že kdyby v Ostravě sám bydlel, tak by jeho boj za lepší ovzduší nabral nečekaně silné obrátky. Možná, že by se pak staral také o to, aby krajské město žilo i po pracovní době, kdy on relaxuje obklopen zelení Beskyd.


Uvítací billboard na Místecké ulici

Spolu s panem primátorem bychom rádi k bydlení v obvodu, kde vládne, přizvali i starostu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Miroslava Svozila.

Ten sice nyní bydlí jen kousek od „své“ radnice – za řekou v sousední Slezské Ostravě, a to i přesto, že má nahlášenou trvalou adresu v  „deskáči“ na Nádražní ulici. Pokud i pan Svozil rád opakuje věty o tom, že centrum potřebuje oživit a že by v něm mělo bydlet více lidí, tak z  něj přece sám nemůže utíkat do jiné městské části.
Chápeme, že tito významní muži Ostravy žijí své vlastní soukromé životy stejně jako my, ale jednou přijali dobrovolně funkce významných představitelů města, kteří by měli být městu a lidem co neblíže.

Vážený pane primátore a vážený pane starosto, pojďte tedy bydlet do Ostravy s námi! Pak sami nejlépe můžete každý den cestou do úřadu, společně s námi občany, přijít na to, co tady ještě pro lepší život chybí, co by se mělo opravit a zlepšit. Poznejte, co nás skutečně trápí, a můžete se tím naplno zabývat, aby tady byla radost žít.

Ukažte, že je Ostrava dobrou adresou. Oproti jiným, nám na vás záleží!

-red-

III/2010

Přidejte se i vy společně s redakcí Ostravaku k naší výzvě a pošlete dopis panu primátorovi a požádejte ho s námi, aby opět bydlel ve městě!
Dopis ve formátu .pdf ke stažení.
Baron Prášil aneb Výrok pana primátora
Dne 5. prosince 2007 v rozhovoru pro Hospodářské noviny na otázku týkající se návratu lidí do Ostravy Petr Kajnar řekl: „A pozor – počet obyvatel města roste i přesto, že u nás se projevuje trend hromadného vystěhovávání z  města, lidé se stěhují do satelitních pobeskydských obcí – do Frýdlantu nad Ostravicí, do Malenovic, na Čeladnou.“

zdroj: www.hn.ihned.cz

 1. Autor: Lukáš Hartmann

  18.4.2010 - 21.52

  nemyslím si, že je někdo tak vysoce postavený zrovna svatý muž, ale na druhou stranu Petr Kajnar za lepší ovzduší bojuje víc než jiní. Na demonstraci za lepší ovzduší Ostravy se přišel podívat, ale když zjistil že je tam cca 50 demonstrujících, pochopil, že to mají Ostraváci celkem na háku…každý ví, co se dělat má, ale nikdo nechce sám za sebe pohnout zadkem…

 2. Autor: Tencokida Hnuj

  22.4.2010 - 13.13

  Hmm. Od primátora bych čekal víc než je obhlídka jedné demonstrace. Za něj by měly mluvit výsledky. Tedy četnost výskytu smogových situací a mutantů, to vše mimo distrikt Frýdlantu nad Ostravicí. Ale chápu. Ve Frýdlantě nad Ostravicí je jistě ovzduší lepší. Tam ho již pan Kajnar vyproklamoval a vydemonstroval. Jenže ta Ostrava furt ne a ne pochopit, že pokud nezvedne celá zadek a nepůjde v jednom šiku podpořit pana Kajnara v jeho bohulibém řečnění, tak se prostě luft nepročistí.
  …….."..Když jde o skutečný prospěch, vlády nejčastěji zapomínají na ty, ku prospěchu kterých byly zřízeny. A pokud jde o zákonodárce, kdyby tito mužové měli být hodnoceni podle výsledků svých činů a ne podle svých záměrů,
  museli by být potrestáni stejně jako bandité, kteří kladou překážky na železniční koleje." (H.D. Thoreau : Občanská neposlušnost)

 3. Autor: laura

  18.9.2010 - 9.24

  „Na Ostravu nedá dopustit. Petr Kajnar, náměstek primátora pro investice, má k tomuto městu vyhraněný a velmi vřelý vztah, a to nejen profesně. Ostravanem se cítí každým coulem a nikdy by ho nenapadlo, odstěhovat se odtud.“ Ať žije Ostravan každým coulem! :/ Je to rozhovor z roku 2006, cely zde http://www.ostrava.cz/jahia/Jahia/lang/cs/ostrava/o-meste/ostravska-radnice-mesicnik/archiv-2000-2006/zari-2006

 4. Autor: Dan Hudec

  29.9.2010 - 23.19

  Mám skvělý nápad, zavřeme všechny ty závody, co nám tady znečišťují ovzduší a rázem bude klid. Jen by mě zajímalo, co budeme dělat s těmi desítkami tisíci novými nezaměstnaými, kteří v těchto závodech pracují. Okolí, ve kterém každý z nás bydlí může být vždy ještě lepší, než je dnes, a právě proto zde současní lidé dělají komunální politiku, aby nám zvelebovní okolí usnadnili. Ostrava se za posledních 10 let výrazně zlepšila, a přestože, těch nedostatků, které stále má, je mnoho, věci se posouvají dopředu a dříve či později nakonec dojde i na ty současné neduhy, které se dosud nepodařilo vyřešit.
  Já narozdíl od Ostravaka vnímám práci magistrátu docela pozitivně. Co už však nevnímám pozitivně, je práce Ostraváka, který jakožto strana kandidující do zastupitelstva města a obcí, oslovuje voliče účelovými polopravdami a lží, které nikdo nechce vyvracet, protože jich je tolik, že mnohem lepší je věnovat volný čas dalším projektům, které by Ostravu dále zvelebli, než učit Ostraváka, jak dělat politiku, aby byli občané spokojenější.

 5. Autor: Tomáš Málek

  30.9.2010 - 12.34

  Pro pana Dana Hudce:
  Závidím Vám Váš optimismus. Nicméně je věcí Vašeho svobodného názoru – pokud ovšem nejste součástí mocenských struktur jejichž jazykem hovoříte. Ale k věci:
  Překrucujete, zveličujete a vydáváte to za pravdu. Nikdo nechce zavírat podniky, nicméně není jediný důvod proč by měli vypouštět více emisí než musí. Technologie a možnosti na to mají. A město na ně má tlačit. A to nedělá. Je demokratické právo občanů dýchajících ostravský vzduch aby se proti tomu ohradili. Za posl. 10 let se ovzduší v Ostravě nezlepšilo. Na to, že město nekoná jsou důkazy. Není pravda, že zlepšení ovzduší rovná se nutně zavření podniků jako Arcelor. Tímto se snaží naši oponenti vyvolat primitivní nenávist vůči našemu hnutí. Pokud, jak píšete, jsou v Ostravaku lži a nepravdy, má každý člověk v demokratické společnosti možnost se ohradit u soudu. Snad se mnou budete souhlasit v tom, že současní představitelé radnice mají rozhodně ty nejlepší materiální i logistické možnosti to udělat. Proč to neudělali? Protože by prohráli. Žaloba města na stát pro špatné životní prostředí, která již stála 4,5mil., je sice směšné divadlo, ale před volbami se hodí, na to je peněz dost. Nene, v tomhle divadle my hrát nebudeme. A učit se „jak dělat politiku“, jak píšete, od těchto lidí? Ne děkujeme nechceme. My bychom rádi udělali něco pro lidi. Ne pro sebe.

 6. Autor: Katka

  30.9.2010 - 21.30

  Pane Hudec, když mluvíte o ambiciozních projektech města tak jeden jsem si našla. Jedná se o článek, který je zveřejněn na webových stránkách Transparency International což je nevládní organizace potírající korupci.Mám pocit, že možná jste zaměstnancem města a víte o tomto projektu více než novinářka, která článek psala.

  http://www.transparency.cz/pdf/soukroma%20skola%20z%20verejnych%20penez.pdf

 7. Autor: Petr Jančík

  4.10.2010 - 15.51

  Vážený pane Hudec, děkuji za komentář. Zde je k němu můj názor:

  Domnívám se, že je tomu právě naopak. Pokud se budou emise z velkých ostravských podniků snižovat pomalu nebo dokonce se jich bude vypouštět více, pak za nějakou dobu bude možná hrozit jejich zastavení, protože situace nebude únosná ve vztahu k Evropské unii. Nechceme žádné revoluční řešení, jako zastaveni prosperujících hutních firem. Budeme ale prosazovat okamžité politické kroky, které budou zakládat větší a stálý tlak na znečišťovatele v rámci platných zákonů při řízeních EIA a IPPC. K tomu tyto postupy v zákonech máme. Všechny politické subjekty v Ostravě, v Moravskoslezském kraji se musí dohodnout a konečně začít na znečišťovatele tlačit. Zatím tomu z nějakých důvodů tak není. Firmy si dobře uvědomují, že bude třeba zlepšit kvalitu ovzduší v Ostravě tak, aby za čas vyhovovala zákonným normám. Je to technická záležitost a většinou mají v šuplíku připravená řešení. Podle mého názoru se pouze hraje o čas. Odklad těchto řešení znamená sice vyšší zisky těchto firem, ale zároveň prodlužování stávajícího nedobrého stavu našeho ovzduší. Dosud to vypadalo tak, že dohody existovaly, ale spíše o zachování stávajícího stavu. Jsem rád, že před volbami si téma kvality ovzduší vzali za své i ti politici, kteří dosud v této oblasti příliš mnoho politicky neudělali. Dosud jsme od vládnoucích politiků slyšeli spíše bagatelizování vlivu velkých průmyslových zdrojů na kvalitu ovzduší v Ostravě. Na oficiální městem pořádané konferenci k tomuto tématu se náměstek hejtmana pro životní prostředí vyjádřil ve smyslu, že to vše dělají domkaři a špatné rozptylové podmínky na Ostravsku! Zatím tedy existovala spíše jakási dohoda se znečišťovateli. Myslím, že už nastal čas na dohodu také s občany. Proto jsme mimo jiné vstoupili do politiky. Většina z nás spíše proti své vůli.

  Co se týče pozitivního vnímání práce úředníků magistrátu, jistě na něj budou panovat různé názory. Je to otázkou priorit. Pozitivní názor na tuto práci bude mít mj. investor, kterého nechali vydělat na tom, že mu promptně přes odpor občanů a dokonce přes nesouhlasné stanovisko odboru životního prostředí změnili územní plán a z „bezcenné“ plochy se zelení mu vytvořili plochu pro jeho podnikatelský záměr. Pozitivně se na vykácení vzrostlých stromů přímo v ulicích města budou asi dívat ti, kterým to usnadní práci – stavebníci, úředníci a firmy, které zajišťují pro město údržbu zeleně. My ostatní občané Ostravy, kterým vadí špatná kvalita ostravského ovzduší konkrétně tyto akce vnímáme negativně. Proč se vždycky, když do města příjdou nějaké peníze na zlepšení zeleně musíme děsit, kolik vzrostlých stromů uvnitř města to zase odnese? Proč mě po prvních informacích o takzvaném zeleném prstenci kolem Ostravy začíná nepříjemně mrazit v zátylku, když skyším, že to bude mj. znamenat „zrušení nefunkčních částí územního sytému ekologické stability“? Činy hovoří, ne slova a hezká hesla.

  Nejvíce mne nadzvedává velmi pravděpodobná všudepřítomná korupce. Kácením stromů se nafukují stavební projeky, změny územního plánu na objednávku ničí naše zatím ještě zelené město. Kdyby se město rozvíjelo správným způsobem, nemuselo by naše hnutí vzniknout a každý bychom se mohli věnovat své práci. Bohužel tomu tak není. Získal jsem dojem, že někteří zodpovědní lidé ve městě dělají kšefty s životním prostředím. A tady jde opravdu o zdraví a životy nás a našich dětí. To moc pozitivně vnímat nejde.

 8. Autor: Dan Hudec

  6.10.2010 - 17.43

  Pane Málek, můj příspěvek je spíše reakcí na negativní kampaň hnutí Ostravák a rozhodně nemám pocit, že bych byl součástí nějakých mocenských struktur. Co se Vám však nedá upřít, je verva, s jakou jste se pustili do boje.
  Vy jste z Olomouce, já trávím v Olomouci čas párkrát za měsíc, takže vím, že je tady v Ostravě co dohánět.

Vložení komentáře


Další články

 • Podpora občanů prodejny Zdravá výživa
 • Začalo jaro – je čas na úklid v centru
 • Opět tři vykřičníky, a čím dál tím dražší
 • Jan Becher je nejenom ředitelem Domu knihy Librex v Ostravě, ale i sympatickým Ostravanem
 • Mrtvé dědictví. Kdo přebírá zodpovědnost?
 • Stromy do města patří, pane primátore! Kácení už bylo dost – bez zeleně město umírá
 • Začalo jaro – je čas na úklid v centru II.
 • Ostravak vyzývá: Pane primátore a pane starosto, pojďte s námi bydlet
 • Co trápí obyvatele Fifejd?
 • Kultura Masarykova náměstí: srdce města, nebo místo „balkánské kultury“?
 • Editorial VI/2010
 • Aupark: investor natahuje lhůty, město je k němu stále tolerantní
 • Postřehy

  • Nešvar měsíce

  • Každý z nás, když jede kamkoliv na výlet či dovolenou, má tendenci dovézt si něco na památku. Nějaký suvenýr, který nám místo bude navždy připomínat. Od moře třeba mušličku, z hor kamínek a z Ostravy třeba přímo dlažební kostku…

   Rozpadající se nová dlažba na Masarykově náměstí velkým výběrem volně se povalujících upomínkových předmětů různé velikosti a tvarů přímo vybízí chodce k tomu, aby si nějaký ten „suvenýr“ odtud na památku odnesli.

   Možná samotné město v rámci rozvoje turismu podpoří akci Na památku z centrálního náměstí Ostravy! a každému návštěvníkovi Masarykova náměstí, jenž si s vítězným úsměvem bude odnášet kousek našeho nekvalitně zrekonstruovaného náměstí domů, ještě přelepí kámen logem Ostravy, aby nezapomněl…

  • další postřehy

  • Bílá kniha připomíná yettiho
  • Kuriózní a neviditelný přechod

  Anketa

  Aktuálně není k dispozici žádná anketa