Ostravské trafiky

Jistě jste už v tisku narazili na článek informující o bezostyšnosti politiků, kteří za svou vykonanou politickou činnost dostali tzv. trafiku neboli místo v dozorčí radě některého z velkých státních podniků. Funkci, kde se od nich nečeká žádná práce, zato však funkce, ze které jim každý měsíc plyne nadstardandní příjem. Státní firma tak namísto odborníků, kteří by pomáhali jejímu rozvoji, platí politiky, kteří danému oboru povětšinou vůbec nerozumí.

Myslíte si, že Praha je daleko, že tohle by se u nás v Ostravě stát nemohlo? Omyl, a veliký. Město Ostrava každý rok mezi svých 55 zastupitelů rozdělí bezmála 15 mil. Kč, tedy v průměru přes 250 000 Kč na jednoho zastupitele. Nejenže takto politické strany v podstatě uplácejí své zastupitele za jejich věrnost, ostravská ČSSD však dokázala zajít ještě dále. V březnu 2010 prosadila za člena dozorčí rady dlohodobě ztrátové společnosti Sportovní a rekreační zařízení města Ostravy s. r. o., tedy na funkci z níž plyne několik tisíc měsíčně, pana Adama Rykalu (ČSSD). Řadového člena ČSSD, který nikdy zastupitelem města nebyl a který se své funkce nevzdal ani poté kdy se v květnu stal poslancem.

Abychom však byli spravedliví musíme uvést, že nesmyslné vytváření zbytečných funkcí a vyplácení „prebend“ svým spolustraníkům spojuje všechny politické strany v současnosti zastoupené na naší radnici. Při jejich vyplácení si počínají zcela bezohledně. Proč mají Krematorium Ostrava s. r. o. nebo OZO Ostrava s. r. o. podobu společnosti s ručením omezeným?

Proč v dozorčí radě VÍTKOVICE ARÉNA a. s. najdeme devět politiků, v OZO Ostrava s. r. o. pět a v Dopravním podniku Ostrava a. s. sedm?

Obdobně zištně si naši zastupitelé počínají na samotné radnici. Za členství v komisi či výboru, bez ohledu na to, zdali se jejich zasedání vůbec účastní, si opět vyplácejí tisícové odměny. Snadno si tak většina zastupitelů kromě svého příjmu ze zaměstnání ještě takto bokem přijde na více, než činí průměrná mzda v našem kraji (pozn. 20 055 Kč).

Abychom Vám umožnili udělat si představu o poměrech, které na naší radnici panují, otiskneme v příštím čísle seznam odměn všech členů zastupitelstva, které od města nebo jím zřízených organizací pobírají.


Bohdan Trojak, kandidát za hnutí OSTRAVAK

Otázka, která se asi každému po přečtení předešlých řádků automaticky vynořuje, je jaké jsou důvody proč naši zastupitelé tak usilovně zřizují obchodní společnosti. Je to opravdu pouze nezištná starost o majetek města? Jaké výhody to pro město přináší, kromě finančního vylepšení rodinného rozpočtu politikům. Otázkou také je, jestli představitelé sedící ve statutárních orgánech těchto společností města nesou skutečnou odpovědnost za ekonomické výsledky, tak jak je tomu v komerční sféře. To znamená v praxi, že v případě, že se neplní “plán“ nejsou odměny a člověk (pokud není majitel a to naší politikové nejsou) opouští firmu, v lepším případě jenom “křeslo“. Pro odstranění tohoto trendu bychom měli provést: 1) vyhodnotit reálný přínos zakládání těchto obchodních společností pro město; 2) v případě, že se ukáže, že vznik těchto společností má opodstatnění, preferovat dosazování do orgánů těchto společností odborníky a ne laiky, jejichž kvalifikací je převážně pouze politická příslušnost; 3) generálně zrušit politikům odměny za tyto pozice a ušetřené prostředky vrátit do rozpočtu města nebo bude-li třeba, tak je investovat právě do odborníků, kteří skutečně pomohou prosperitě města.

 1. Autor: znechucený občan

  29.8.2010 - 20.37

  Tak proto takové souznění ve velké koalici CSSD a ODS. Jeden proti druhému nepůjde , protože si navzájem vyplácí brebendy. To je odpověď proč kašlou na občany, proč občan celé volební období narážel na nezájem. Děkuji redakci. Konečně jsem pochopil o co jím šlo. Za vším hledej peníze. Podnikatel, politik , peníze. U nás taky platí pravidlo 3 P. Doufám, že se Vám to podaří narušit.

 2. Autor: Lanic

  30.8.2010 - 18.19

  V článku není zmíněný fakt, že v dozorčích radách a v placených funkcích zastupitelstva sedí i opoziční za KSČ i KDU-ČSL.

 3. Autor: svědomí

  30.8.2010 - 22.15

  Všichni berou. Je to prostě napříč politickým spektrem. Na to jsme si už u našich poliiků zvykli. jsem zvědavý ,který z nich je tak chudý, že musí brát nejvíc. Hlavně , že dozorčí rady zasedají maimálně dvakrát ročně a hoši si příjdou na tučná fíčka . Čím víc Ostraváku umře tím mají větší fíčka. Tak kde je potom motivace k boji s nejhorším ovzduší v Evropě.

 4. Autor: Harmonické manželství

  22.9.2010 - 17.51

  Tak proto mají pánové harmonické manželství. Pěkně si ty trafiky rozdaly politické strany mezi sebou CssD a ODS a pěkně jim to šlape. Možná , že pozvou někoho z nováčků mezi sebe. Já si myslim, že to bude KSČ nebo TOP,Bohužel už si budou muset trafiky asi rozdělit na tři.

 5. Autor: I.K.

  26.9.2010 - 18.56

  Měli by v těch dozorčích radách a představenstvech být bezplatně.

 6. Autor: Eva

  28.9.2010 - 12.48

  Přečtěte si program hnutí Ostravak a dočtete se, že to bude jeden z prvních kroků, které přináší změna v zastupitelstvu. Tyto peníze se dají využít např, pro ozdravné pobyty dětí, prostě pro občany a né aby je zastupitelé za nic nedělání shrábly do kapsy.

 7. Autor: kamo

  23.2.2012 - 12.21

  je mi celkem jedno kdo sedí na radnici a nejsem z těch, kteří vidí za každým politikem jenom špínu, ale když někdo z vás bude dělat jakoukoliv práci, tak za ní bude chtít zaplatit. Tak proč se všichni diví a chtějí, aby politik dělal zadarmo! Můžeme se bavit o výši odměny zda je přiměřená, ale představa, že někdo něco dělá zadarmo se mi příčí…
  Doba akcí „Z“ a neplacených funkcionářů již tady byla a neosvědčila se.

 8. Autor: Antikomouš

  18.10.2014 - 8.01

  Všechno jsou to bývalí kpmouši nebo děcka komoušů a prospěchářů. Spousty těch šmejdů studovala za komárů. Když vidím to, co se stalo hejtmanem MSK, už nevěřím, že to může skončit dobře. I po tom, co se všechno napsalo o akci Dědic, nikdo nešel do kopru nebo aspoň od válu. Kde nic není, ani smrt nebere a kde je velký hovno, tam už není nic k vytunelování. A prostí Ostraváci? Ta směska polsko slovensko a kdovíodkud přitáhlého obyvatelstva si nechá nakadit na hlavu i do huby. Ať nám vzkvétá Čeladnà villa resort!!!

Vložení komentáře