Ostravský patriot Verner Lička: Čeká nás ještě spousta práce

Z kopečku nad Ostravou se na moravskoslezskou metropoli dívá každý den jeden z nejznámějších obyvatel města Verner Lička. Fotbal a Baník jsou pro město a okolí fenomenální záležitostí, Ličku zná skoro každý, zdraví ho neznámí lidé na náměstí, na kus řeči ho zastavují fanoušci, i když jde jen nakoupit, zatímco primátory a jiné pofiderní hvězdičky místní politiky si mnozí ani nestačí zapamatovat. Tak to v Ostravě chodí.

„Jsem velký fanoušek našeho města. Dlouho jsem působil jinde v  republice, ještě déle v zahraničí a vím, jak mi vždycky poskočilo srdce, když jsem se blížil domů. Mám to tady moc rád, i když mě některé věci zlobí,“ říká v rozhovoru pro Ostraváka stále usměvavý fotbalový odborník a sportovní šéf slavného klubu, v němž získal tři tituly mistra ligy.

Lička s rodinou našel domov v Hošťálkovicích, což mu jako milovníkovi pohybu v přírodě vyhovuje. „Někdy se mi zdá, že na Ostravě je nejkrásnější právě její okolí. Kousek do Beskyd, větší kousek do trochu syrovějších, ale o to klidnějších Jeseníků, krásná místa i naším směrem, to mám rád. Když mám čas a chuť , sednu na kolo a mám hodně možností na výlet. Po té stránce je to tady skvělé a marně přemýšlím, které město podobné velikosti a významu takový bonus má,“ přemýšlí pětapadesátiletý rodák z Hlučína, který okusil život ve Francii, v  Belgii, ale i v Polsku.

Navíc s fotbalem i soukromě hodně cestuje. „Poznal jsem pěkná města, žil jsem v Grenoblu, Antverpách nebo třeba Calais. Ostravu mám nejradši, i když je na první pohled jasné, že je dost silně postižená čtyřiceti lety komunismu, kdy se tady všechno točilo okolo těžkého průmyslu a na samotnou kvalitu života se zapomínalo. K dobře fungujícímu městu nám tady ještě dost chybí také proto, že nevyužili ani těch posledních dvaceti let,“ míní někdejší skvělý kanonýr.

„Zvláštně funguje centrum města. Jednou za čas se po Ostravě rád projdu a vždycky mě hrozně překvapí, že tam k večeru je úplně vylidněno. Vytratil se odtamtud život, který se mezitím přenesl do obchodních center. Zdá se mi, že když odjedou úředníci z firem a institucí v  centru, nezbude tam už nikdo. A to je podivné, v jiných městech to tak úplně není,“ říká Lička, který nežije jen sportem. Rád chodí do divadla, občas na koncert, jednou za čas na dobrou kávu. „Mám v centru dvě oblíbená místa, kam s kamarády občas skočím. Ale neřeknu vám, kde to je. Začali by tam chodit lidi a třeba bych si neměl kde sednout,“ usmívá se na celé kolo Lička, který má jasno i s odpovědí na otázku, co mu v Ostravě chybí. „To je přece jasné, že jako fotbalista řeknu hned na prvním místě stadion. Město ho slibuje už roky, pomohl by nejen Baníku, ale bylo by to pro místní občany jednoduše příjemné. Takové věci všude na světě patří k dobře fungujícím městům a regionům.

Je toho ale víc, co mi chybí. Ostravu minulá doba hodně poznamenala, z historického centra se toho nedochovalo moc, všechno se tady podřizovalo milionům vytěžených tun uhlí a na hezký život se zapomínalo. Svou roli asi hraje také to, že je město rozbité na docela svébytné celky a obvody,“ říká Lička. Celkově je ale optimistou. „Těžko jsme mohli čekat, že z  Ostravy bude rychle moderní metropole. Jde to asi pomaleji, než bychom chtěli, ale věřím tomu, že Ostrava půjde ještě nahoru,“ dodává Lička.

-red-

I/2010

Komentáře jsou uzavřeny.