PaS de Theatre pořádá Shakespaerovské slavnosti v Ostravě již po třetí

Společnost PaS de Theatre založili na podzim roku 2007 dva herci, Vladimír Polák a Petr Sýkora, odtud velké P a S v názvu. Samotný název produkční firmy lze přeložit dvěma způsoby: buď krok v divadle, nebo také žádné divadlo.

V roce 2008 vstoupili do společnosti bratři Harmečkové. Kreativní potenciál rozšířili o profesi projektového manažera a profesi právnickou.

Snahou společnosti bylo přivést do Ostravy letní festival Shakespearovské slavnosti. Přes řadu překážek a rizik spojených se zaváděním značky nového kulturního počinu, navíc novou produkční společností, se první ročník podařil natolik, že si svou návštěvností přes 95% řekl o každoroční pokračování. Navíc se zavedený česko-slovenský projekt Shakespearovských slavností podařilo rozšířit na středoevropský rozměr pozváním krakovského divadla Teatra Ludowego se slavným Jerzym Sturhem. Společnost PaS de Theatre usilovala o zviditelnění a využití kulturního potenciálu moravskoslezského kraje a proto navíc obohatilo Shakespearovský projekt o produkci představení s ostravskými herci, a vzniklo představení Komedie Omylů obsazena herci napříč ostravskými divadly. Toto představení bylo velmi kladně hodnoceno nejen publikem v Praze, Brně a Bratislavě, ale také odbornou kritikou. Důkazem je realizace televizního záznamu České televize, plánovaná na počátek července.

Letošní festival proběhne již po třetí, a to od 21. července do 11. srpna na Slezskoostravském hradě, předprodej začal od 29. dubna v síti Ticketportal.


Romeo a Julie

Pro letošní ročník připravuje PaS de Theatre spoustu novinek. Můžete vzhlédnout premiéru Romea a Juliie v režii Pavla Šimáka a opět v produkci ostravských herců. V titulních rolích s Markem Holým a Terezou Dočkalovou. V inscenaci ROMEO A JULIE, v nejkrásnějším milostném příběhu všech dob, se máte možnost vypravit do horkokrevné Verony a znovu uvěřit v očistnou sílu vášně a lásky. Budete svědky strhujících soubojů a nelítostné vendety dvou znepřátelených rodů, stejně jako humorného přátelství, prudkých mladistvých vzplanutí a boje o štěstí. Tragédie Romea a Julie nás unáší do vábivé říše snů královny Mab, kde ožívá příběh, který proslavila smrt. „V punkevních jeskyních pod Macochou je jeden krápník jménem Romeo a Julie. Tomu krápníku chybí jediná kapka k tomu, aby srostl v jeden tvar, tzv. stalagnát. Krápník je vyschlý, už nikdy neporoste. Celá věčnost a jediná kapka! Tam jsem to všechno pochopila…“, prozradila v rozhovoru při zkoušení Tereza Dočkalová (Julie) a její postřeh by se mohl stát mottem hry. Marek Holý (Romeo), bývalý ostravský herec, nyní mladá hvězda pražského Divadla Na Fidlovačce podotýká: „Těším se na své kolegy z Ostravy… když jsem hrál Horacie a Honza Hájek Hamleta, byl zavražděn a zůstal jsem sám. Teď hraje Honza Mercucia a až ho Tybalt zabije, zůstane mi milovaná Julie…“

Dále bude uvedena také premiéra pražských slavností – inscenace JINDŘICH IV., kde se v hlavních rolích představí Jan Dolanský, Ladislav Mrkvička, Norbert Lichý a Zdeňka Žádníková ad. v režii a úpravě Lucie Bělohradské. Jindřich IV. je strhující příběh přátelství a politiky, v němž se hraje o moc a její chuť, o ambice a jejich naplnění i o kariéru a její cesty. „V Jindřichovi IV. se prolínají dva světy – jeden, v němž vztahy jsou kalkulem, a druhý, v němž vládne veselé a rozmarné podsvětí,“ říká režisérka Lucie Bělohradská.

Letos se nám představí i úspěšné představení v režii Jiřího Menzela VESELÉ PANIČKY WINDSORSKÉ, v němž se jako Falstaff, bonviván a tentokrát i legrační svůdce představí Boleslav Polívka. Hra se loni stala diváckým hitem. Ostravské publikum se může také těšit na velmi úspěšnou inscenaci ANTONIUS A KLEOPATRA s výtečným Lubošem Kostelným v úloze Caesara.). Režie kvalitní, recenzenty bez výjimky chválené instance se ujal Michal Vajdička. Na Shakespearovských slavnostech letos ukončí své působení velice populární představení KOMEDIE OMYLŮ, označené jako nejlepší představení Slavností za několik posledních let. Festival bude opět s přívlastkem mezinárodní, vystoupí zde zahraniční soubor The Great Britain Theatre Company a v angličtině představí hru JAK SE VÁM LÍBÍ (AS YOU LIKE IT). Více informací o letošním programu, cenách vstupenek a možných slevách najdete na www.shakespearova.cz nebo na www.ticketportal.cz


Veselé paničky Windsorské

Kromě  produkce Shakespearovského festivalu společnost PaS de Theatre realizovala akce jako velkolepé oslavy 90. let Národního divadla moravskoslezského s historicky prvním uvedením opery pod širým nebem na Masarykově náměstí v centru Ostravy, na jaře Evangelium podle houslí v katedrále Božího spasitele či koncert jazzové skupiny TUTU s výstavou fotografií Radovana Šťastného v pařížském českém centru kandidatury hlavního evropského města kultury 2015 a další akce.

Program Letních shakespearovských slavností Ostrava 2010
Představení začínají ve 20.30.

21. července
Romeo a Julie – PREMIÉRA

22. – 25. července
Romeo a Julie

27. – 31. července
Jindřich IV.

2. – 3. srpna
Veselé paničky windsorské

5. – 7. Srpna
Antonius a Kleopatra

9. srpna
Komedie omylů (PaS de Theatre)

10. srpna
Komedie omylů (PaS de Theatre) – DERNIÉRA

11. srpna
As You Like It (Jak se vám líbí) The GB Theatre Company

Změna programu vyhrazena

Vložení komentáře


Další články

 • Vydané územní rozhodnutí je v rozporu s kupní smlouvou. Omyl úředníků, nebo standardní postup magistrátu?
 • Nákladný a nevyužitý kolektor pod městem
 • Prodej skeletu na ulici 28. října. Opět stejný scénář, jak získat městský majetek do vlastnictví soukromé firmy za podpory pánů radních
 • Podpora města jako součást podnikání aneb Pohádkový sen každého podnikatele pokračuje
 • Pak bude možná pozdě na to chtít se ptát …
 • Vyměním centrum za Svinov. zn. bez doplatku
 • Rozhovor s Tomášem Málkem, lékařem Městské nemocnice Ostrava
 • Postřehy

  • Městská vyhláška zvýhodňuje předvolební politické kampaně

  • V rámci předvolební kampaně do parlamentních voleb byla Ostrava zaplavována reklamními mobilními zařízeními politických stran. Tyto reklamy jsme mohli vidět přímo u České národní banky na náměstí Dr. E. Beneše nebo přímo na Prokešově náměstí před budovou magistrátu. Je zvláštní, že celý rok město žádné takové propagační obludnosti nepovolí ani za peníze, ale v momentě, když přijdou volby, dá město svolení doslova k přeplácání Ostravy předvolebními reklamními poutači – a navíc zcela zadarmo.

   Proč politické strany v rámci svých kampaní nemusejí v Ostravě platit poplatky tak jako všichni ostatní, kteří využívají veřejná prostranství?

   Placení poplatků za užívání veřejného prostranství upravuje obecně závazná vyhláška číslo 2/2007, která stanovuje místní poplatek pro fyzické i právnické osoby za užívání veřejného prostranství a původně neudělovala žádné osvobození od poplatků politickým stranám před volbami.

   Páni radní si ale přibližně před rokem odsouhlasili změnu vyhlášky, která spočívá v tom, že od července 2009 jsou osvobozeni od poplatků za umístěná reklamní zařízení související s výkonem volebního práva, a to v době od vyhlášení voleb až do uveřejnění jejich výsledků. Že by se již loni připravovaly politické strany sedící na radnici na nadcházející volby v letošním roce?

   Připadá nám to dosti diskriminační vůči samotným podnikatelům a živnostníkům v Ostravě, kteří musejí za své reklamy celoročně platit bez ohledu na to, zda jsou volby, či ne. A zároveň absurdní, že si politické strany svým politickým rozhodnutím samy rozhodly, že budou mít výhodu oproti ostatním, a městská kasa tak přijde zkrátka.

   Redakce navíc zjistila, že organizátor předvolebního mítinku ČSSD, o kterém jsme psali minule, který se konal dne 22. dubna 2010, nemusel platit nic městu, přestože mítink zabral celé Prokešovo náměstí před radnicí, kolabovala doprava v centru a policie zde byla v plném nasazení.

   Magistrát města Ostrava se nám k mítinku vyjádřil, že veškeré náklady uhradil organizátor, tj. Česká strana sociálně demokratická (ČSSD), která zajišťovala veškeré úkony nutné k organizaci akce (bezpečnostní služba, lékařská služba, požární ochrana, úklid atd.), ale náklady spojené s nasazením policie a poplatky za veřejné prostranství už se nikomu neúčtovaly.

   Podle vyjádření tiskové mluvčí Andrey Vojkovské se pronájem veřejných prostranství řídí obecně závaznou vyhláškou města a v období od vyhlášení voleb prezidentem republiky až po volby samotné, politické strany a hnutí za využití veřejného prostranství neplatí.

   To má město skoro pravdu, ale zapomnělo na to, že v samotné vyhlášce se píše pouze o osvobození v době voleb u reklamních zařízení. Máte pocit, že by pojem reklamní zařízení znamenal předvolební koncert s pódiem a prodejními stánky?

   Navíc podle specifikace pojmu samotného právního odboru magistrátu je reklamním zařízením myšlena veškerá reklama, a to bez ohledu na to, zda se jedná o stavbu nebo jiný druh veřejného oznámení textem či obrazem. Může to být tedy reklamní stojan dočasně umístěný před prodejnou, který obsahuje výčet prodávaného zboží.
   Na co jsou nám vyhlášky, které tvoří sami představitelé města ve svůj prospěch a pak si je vykládají a upravují podle toho, jak se jim to zrovna hodí? Nemělo by jít samotné město vzorem nám všem?

   Myslíme si, že správně mělo město zaúčtovat organizátorovi předvolební akce za zábor veřejného prostranství (při složení pódia na náměstí, za následnou stavbu pódia a prodejní stánky) jako každému jinému, ať je období voleb, či nikoli…

   Je to přece naše město, tak proč nám politici zabírají zdarma naše chodníky a náměstí. Páni politici dělejte si svoji politiku někde jinde!

  • další postřehy

  • Ostrava má opět unikát! Dvě čtyřproudové silnice vedoucí souběžně vedle sebe
  • Časopisy hrazené z našich peněz
  • Zamyšlení čtenáře

  Anketa

  Aktuálně není k dispozici žádná anketa