PaS de Theatre pořádá Shakespaerovské slavnosti v Ostravě již po třetí

Společnost PaS de Theatre založili na podzim roku 2007 dva herci, Vladimír Polák a Petr Sýkora, odtud velké P a S v názvu. Samotný název produkční firmy lze přeložit dvěma způsoby: buď krok v divadle, nebo také žádné divadlo.

V roce 2008 vstoupili do společnosti bratři Harmečkové. Kreativní potenciál rozšířili o profesi projektového manažera a profesi právnickou.

Snahou společnosti bylo přivést do Ostravy letní festival Shakespearovské slavnosti. Přes řadu překážek a rizik spojených se zaváděním značky nového kulturního počinu, navíc novou produkční společností, se první ročník podařil natolik, že si svou návštěvností přes 95% řekl o každoroční pokračování. Navíc se zavedený česko-slovenský projekt Shakespearovských slavností podařilo rozšířit na středoevropský rozměr pozváním krakovského divadla Teatra Ludowego se slavným Jerzym Sturhem. Společnost PaS de Theatre usilovala o zviditelnění a využití kulturního potenciálu moravskoslezského kraje a proto navíc obohatilo Shakespearovský projekt o produkci představení s ostravskými herci, a vzniklo představení Komedie Omylů obsazena herci napříč ostravskými divadly. Toto představení bylo velmi kladně hodnoceno nejen publikem v Praze, Brně a Bratislavě, ale také odbornou kritikou. Důkazem je realizace televizního záznamu České televize, plánovaná na počátek července.

Letošní festival proběhne již po třetí, a to od 21. července do 11. srpna na Slezskoostravském hradě, předprodej začal od 29. dubna v síti Ticketportal.


Romeo a Julie

Pro letošní ročník připravuje PaS de Theatre spoustu novinek. Můžete vzhlédnout premiéru Romea a Juliie v režii Pavla Šimáka a opět v produkci ostravských herců. V titulních rolích s Markem Holým a Terezou Dočkalovou. V inscenaci ROMEO A JULIE, v nejkrásnějším milostném příběhu všech dob, se máte možnost vypravit do horkokrevné Verony a znovu uvěřit v očistnou sílu vášně a lásky. Budete svědky strhujících soubojů a nelítostné vendety dvou znepřátelených rodů, stejně jako humorného přátelství, prudkých mladistvých vzplanutí a boje o štěstí. Tragédie Romea a Julie nás unáší do vábivé říše snů královny Mab, kde ožívá příběh, který proslavila smrt. „V punkevních jeskyních pod Macochou je jeden krápník jménem Romeo a Julie. Tomu krápníku chybí jediná kapka k tomu, aby srostl v jeden tvar, tzv. stalagnát. Krápník je vyschlý, už nikdy neporoste. Celá věčnost a jediná kapka! Tam jsem to všechno pochopila…“, prozradila v rozhovoru při zkoušení Tereza Dočkalová (Julie) a její postřeh by se mohl stát mottem hry. Marek Holý (Romeo), bývalý ostravský herec, nyní mladá hvězda pražského Divadla Na Fidlovačce podotýká: „Těším se na své kolegy z Ostravy… když jsem hrál Horacie a Honza Hájek Hamleta, byl zavražděn a zůstal jsem sám. Teď hraje Honza Mercucia a až ho Tybalt zabije, zůstane mi milovaná Julie…“

Dále bude uvedena také premiéra pražských slavností – inscenace JINDŘICH IV., kde se v hlavních rolích představí Jan Dolanský, Ladislav Mrkvička, Norbert Lichý a Zdeňka Žádníková ad. v režii a úpravě Lucie Bělohradské. Jindřich IV. je strhující příběh přátelství a politiky, v němž se hraje o moc a její chuť, o ambice a jejich naplnění i o kariéru a její cesty. „V Jindřichovi IV. se prolínají dva světy – jeden, v němž vztahy jsou kalkulem, a druhý, v němž vládne veselé a rozmarné podsvětí,“ říká režisérka Lucie Bělohradská.

Letos se nám představí i úspěšné představení v režii Jiřího Menzela VESELÉ PANIČKY WINDSORSKÉ, v němž se jako Falstaff, bonviván a tentokrát i legrační svůdce představí Boleslav Polívka. Hra se loni stala diváckým hitem. Ostravské publikum se může také těšit na velmi úspěšnou inscenaci ANTONIUS A KLEOPATRA s výtečným Lubošem Kostelným v úloze Caesara.). Režie kvalitní, recenzenty bez výjimky chválené instance se ujal Michal Vajdička. Na Shakespearovských slavnostech letos ukončí své působení velice populární představení KOMEDIE OMYLŮ, označené jako nejlepší představení Slavností za několik posledních let. Festival bude opět s přívlastkem mezinárodní, vystoupí zde zahraniční soubor The Great Britain Theatre Company a v angličtině představí hru JAK SE VÁM LÍBÍ (AS YOU LIKE IT). Více informací o letošním programu, cenách vstupenek a možných slevách najdete na www.shakespearova.cz nebo na www.ticketportal.cz


Veselé paničky Windsorské

Kromě  produkce Shakespearovského festivalu společnost PaS de Theatre realizovala akce jako velkolepé oslavy 90. let Národního divadla moravskoslezského s historicky prvním uvedením opery pod širým nebem na Masarykově náměstí v centru Ostravy, na jaře Evangelium podle houslí v katedrále Božího spasitele či koncert jazzové skupiny TUTU s výstavou fotografií Radovana Šťastného v pařížském českém centru kandidatury hlavního evropského města kultury 2015 a další akce.

Program Letních shakespearovských slavností Ostrava 2010
Představení začínají ve 20.30.

21. července
Romeo a Julie – PREMIÉRA

22. – 25. července
Romeo a Julie

27. – 31. července
Jindřich IV.

2. – 3. srpna
Veselé paničky windsorské

5. – 7. Srpna
Antonius a Kleopatra

9. srpna
Komedie omylů (PaS de Theatre)

10. srpna
Komedie omylů (PaS de Theatre) – DERNIÉRA

11. srpna
As You Like It (Jak se vám líbí) The GB Theatre Company

Změna programu vyhrazena

Vložení komentáře


Další články

 • Rozhovor s Tomášem Málkem, lékařem Městské nemocnice Ostrava
 • Zánik ostravské operety?
 • Nákladný a nevyužitý kolektor pod městem
 • Návrat k tématu: Vydané územní rozhodnutí je v rozporu s kupní smlouvou. Omyl úředníků, nebo standardní postup magistrátu?
 • Pak bude možná pozdě na to chtít se ptát …
 • Prodej skeletu na ulici 28. října. Opět stejný scénář, jak získat městský majetek do vlastnictví soukromé firmy za podpory pánů radních
 • Vyměním centrum za Svinov. zn. bez doplatku
 • Podpora města jako součást podnikání aneb Pohádkový sen každého podnikatele pokračuje
 • Postřehy

  • Zamyšlení čtenáře

  • Jsem již starší důchodce a v současné době bydlím ve Vítkovicích. Ale vždy s nostalgií vzpomínám na svá mladá léta strávená v ulicích „staré Ostravy“. Můj tatínek pracoval ve čtvrtém patře módního domu Ostravice a já jako malý hoch jsem tam chodíval s neutuchajícím vzrušením. Později jsem si zde našel i svou ženu. Na mladá léta člověk vzpomíná vždy rád, a proto mě zdejší stav tehdy tak noblesního obchodního domu vhání lítost a nerad si připouštím, že snad oba už patříme do starého železa. Historie Ostravy se někde ztrácí, a nikdo s tím nic nedělá. Copak nikomu nevadí, že hosté hotelu Imperial den co den ze svých oken koukají na chátrající budovu, která kdysi patřila ke skvostům? Nebo budova přímo naproti hotelu, ta také zeje prázdnotou. Je to ostuda radnice, že dovolí, aby hosté mezinárodního hotelu v centru města měli takovýto výhled.

   Přeji Ostravě a Ostravakum hodně sil.

   Čtenář Tobiasz

  • další postřehy

  • Ostrava má opět unikát! Dvě čtyřproudové silnice vedoucí souběžně vedle sebe
  • Městská vyhláška zvýhodňuje předvolební politické kampaně
  • Časopisy hrazené z našich peněz

  Anketa

  Aktuálně není k dispozici žádná anketa