Paul Ryder (1979) – fotograf a malíř

Od 1. června do 31. července můžete v Minikino kavárně navštívit výstavu fotografií a pastelů Paula Rydera z let 2002-2009. Výstava tohoto fotografa a malíře není zdaleka první. Paul vystavuje již 12 let a má za sebou desítky autorských výstav u nás i v zahraničí.

Kresba a malba ho zajímaly již od školních let. Olejové barvy si pořídil, když mu bylo asi tak dvanáct let a začal se svými „experimenty“ malovat. Později, kolem roku 1993, začal fotografovat. Podle jeho slov byl v temné komoře třeba i celý den. V současné době se jeho tvorba soustřeďuje především na pastel, malbu a portrétní fotografii.

Podle Paulova vyjádření jsou jeho obrazy odrazem jeho vnitřního světa. Vznikají všude, u kávy v kavárně, u čaje v čajovně, v zadní části tramvaje, v parku, ale třeba i na pláži. Skicák má stále připravený ve své levé kapse, a tužku v té pravé.

Paul Ryder je rodilý Ostravák, pochází z centra města, kde dodnes žije a tvoří. Několik let žil na jihu Španělska, které bylo pro něj velkou inspirací a kam se dosud pravidelně vrací.

K Ostravě má kladný vztah. Jistě k tomu přispívá fakt, že se zde narodil, ale především zde našel několik významných přátel, se kterými pravidelně pořádá řadu kulturních akcí. Jednou z nich je například literární revue „Poesia en Colores“, na které spolupracuje společně s Davidem Pillow již několik let. Libí se mu zdejší pestrý kulturní život, ale naopak v Ostravě nemá rád večerní a víkendové vylidnění ulic centra města, které by mělo být tepajícím srdcem metropole. Paul sám k vylidněné Ostravě říká: „Snad se situace brzy změní. Jsem rád, že vzniká spousta nových kaváren, které však mohou být jen malou útěchou zániku velkých kavárenských domů a zaniklé zdejší kavárenské kultury. I přesto mám Ostravu rád, stejně jako Córdobu či Madrid …“

Výstava pastelů a fotografii – Paul Ryder
1. 6. – 31. 7. 2010
Minkino kavárna, Kostelní 3, Moravská Ostrava

Vložení komentáře


Další články

 • Vyměním centrum za Svinov. zn. bez doplatku
 • Nákladný a nevyužitý kolektor pod městem
 • Vydané územní rozhodnutí je v rozporu s kupní smlouvou. Omyl úředníků, nebo standardní postup magistrátu?
 • Podpora města jako součást podnikání aneb Pohádkový sen každého podnikatele pokračuje
 • Pak bude možná pozdě na to chtít se ptát …
 • Rozhovor s Tomášem Málkem, lékařem Městské nemocnice Ostrava
 • Prodej skeletu na ulici 28. října. Opět stejný scénář, jak získat městský majetek do vlastnictví soukromé firmy za podpory pánů radních
 • Postřehy

  • Zamyšlení čtenáře

  • Jsem již starší důchodce a v současné době bydlím ve Vítkovicích. Ale vždy s nostalgií vzpomínám na svá mladá léta strávená v ulicích „staré Ostravy“. Můj tatínek pracoval ve čtvrtém patře módního domu Ostravice a já jako malý hoch jsem tam chodíval s neutuchajícím vzrušením. Později jsem si zde našel i svou ženu. Na mladá léta člověk vzpomíná vždy rád, a proto mě zdejší stav tehdy tak noblesního obchodního domu vhání lítost a nerad si připouštím, že snad oba už patříme do starého železa. Historie Ostravy se někde ztrácí, a nikdo s tím nic nedělá. Copak nikomu nevadí, že hosté hotelu Imperial den co den ze svých oken koukají na chátrající budovu, která kdysi patřila ke skvostům? Nebo budova přímo naproti hotelu, ta také zeje prázdnotou. Je to ostuda radnice, že dovolí, aby hosté mezinárodního hotelu v centru města měli takovýto výhled.

   Přeji Ostravě a Ostravakum hodně sil.

   Čtenář Tobiasz

  • další postřehy

  • Městská vyhláška zvýhodňuje předvolební politické kampaně
  • Časopisy hrazené z našich peněz
  • Ostrava má opět unikát! Dvě čtyřproudové silnice vedoucí souběžně vedle sebe

  Anketa

  Aktuálně není k dispozici žádná anketa