Paul Ryder (1979) – fotograf a malíř

Od 1. června do 31. července můžete v Minikino kavárně navštívit výstavu fotografií a pastelů Paula Rydera z let 2002-2009. Výstava tohoto fotografa a malíře není zdaleka první. Paul vystavuje již 12 let a má za sebou desítky autorských výstav u nás i v zahraničí.

Kresba a malba ho zajímaly již od školních let. Olejové barvy si pořídil, když mu bylo asi tak dvanáct let a začal se svými „experimenty“ malovat. Později, kolem roku 1993, začal fotografovat. Podle jeho slov byl v temné komoře třeba i celý den. V současné době se jeho tvorba soustřeďuje především na pastel, malbu a portrétní fotografii.

Podle Paulova vyjádření jsou jeho obrazy odrazem jeho vnitřního světa. Vznikají všude, u kávy v kavárně, u čaje v čajovně, v zadní části tramvaje, v parku, ale třeba i na pláži. Skicák má stále připravený ve své levé kapse, a tužku v té pravé.

Paul Ryder je rodilý Ostravák, pochází z centra města, kde dodnes žije a tvoří. Několik let žil na jihu Španělska, které bylo pro něj velkou inspirací a kam se dosud pravidelně vrací.

K Ostravě má kladný vztah. Jistě k tomu přispívá fakt, že se zde narodil, ale především zde našel několik významných přátel, se kterými pravidelně pořádá řadu kulturních akcí. Jednou z nich je například literární revue „Poesia en Colores“, na které spolupracuje společně s Davidem Pillow již několik let. Libí se mu zdejší pestrý kulturní život, ale naopak v Ostravě nemá rád večerní a víkendové vylidnění ulic centra města, které by mělo být tepajícím srdcem metropole. Paul sám k vylidněné Ostravě říká: „Snad se situace brzy změní. Jsem rád, že vzniká spousta nových kaváren, které však mohou být jen malou útěchou zániku velkých kavárenských domů a zaniklé zdejší kavárenské kultury. I přesto mám Ostravu rád, stejně jako Córdobu či Madrid …“

Výstava pastelů a fotografii – Paul Ryder
1. 6. – 31. 7. 2010
Minkino kavárna, Kostelní 3, Moravská Ostrava

Vložení komentáře


Další články

 • Vydané územní rozhodnutí je v rozporu s kupní smlouvou. Omyl úředníků, nebo standardní postup magistrátu?
 • Pak bude možná pozdě na to chtít se ptát …
 • Rozhovor s Tomášem Málkem, lékařem Městské nemocnice Ostrava
 • Nákladný a nevyužitý kolektor pod městem
 • Podpora města jako součást podnikání aneb Pohádkový sen každého podnikatele pokračuje
 • Vyměním centrum za Svinov. zn. bez doplatku
 • Prodej skeletu na ulici 28. října. Opět stejný scénář, jak získat městský majetek do vlastnictví soukromé firmy za podpory pánů radních
 • Postřehy

  • Ostrava má opět unikát! Dvě čtyřproudové silnice vedoucí souběžně vedle sebe

  • V létě 2009 bylo zahájeno Magistrátem města Ostravy územní řízení na stavbu Nová Karolina – prodloužená Porážková. Jedná se o projekt, při němž má být vybudována další čtyřproudová a dále tříproudová komunikace na ulici Porážkové směrem od Karoliny k centru. Velmi absurdní je to, že zároveň s touto ulicí leží souběžně stávající čtyřproudová komunikace Místecká ulice, která se momentálně dostavuje směrem k centru tzv. prodloužené Místecké.

   Město bohužel u stavby prodloužená Porážková slepě upřednostňuje hlavně dopravu a neřeší zde otázku občanské vybavenosti a zeleně, zvýšení hlučnosti a prašnosti v dané lokalitě. Hlavním argumentem města pro realizaci projektu je fakt, že návrh vychází z koncepce vývoje města z roku 1980 a čtyřproudová komunikace je zde nutností při vjezdu a výjezdu ve směru Karolina – centrum a opačně.


   návrh města – pro zvětšení klikněte

   Proč město například nevyužije k propojení centra a Karoliny stávající křižovatku Poděbradovy ulice a ulice 28. října? Místo toho se budou na Porážkové ulici zbytečně kácet stromy a o tom, kudy v této centrální části města budou chodit lidé kolem „dálnice“, raději nepřemýšlet.

   Městské centrum by se přece nemělo předělávat až devastovat pouze pro potřeby aut, ale žijeme zde i my – lidé. Kdy město začne dělat konečně projekty pro nás? Kdy se budou stavět nové zelené parky, odpočinkové plochy, chodníky a smysluplné cyklostezky?


   návrh občanů – pro zvětšení klikněte

   Přestože někteří obyvatelé Ostravy žádali město o zachování zeleně, vybudování pouze dvouproudové komunikace a zároveň cyklostezky a širokých chodníků, tak město 1. dubna 2010 vydalo územní rozhodnutí o zahájení stavby.

   Dali byste osobně vy na Porážkové ulici přednost návrhu města, nebo návrhu občanů?
   Víte i vy o nějakém podobném návrhu stavby v Ostravě?
   Napište nám! e-mail: redakce@ostravak.info
  • další postřehy

  • Zamyšlení čtenáře
  • Městská vyhláška zvýhodňuje předvolební politické kampaně
  • Časopisy hrazené z našich peněz

  Anketa

  Aktuálně není k dispozici žádná anketa