Pěší zóna je pro pěší!!! – Tento trend centru schází

Jsme přesvědčeni, že auta na pěší zónu nepatří. Ve všech větších městech má pěší zóna jistý řád a tvoří pomyslné centrum klidu. Jen do Ostravy jakoby tento trend ještě nedošel. Proto redakce Ostravaka podala dotaz na Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz (MOaP), ohledně zabudovaných mechanických zábran-sloupů v ulicích pěší zóny.

Zajímalo nás, proč se v těchto ulicích sloupy nepoužívají ,a nebrání tak neustálému porušování dopravního značení, jako je tomu v případě  nejfrekventovanějších  ulic pěší zóny , ulicích  Zámecké a  28.října.

Z MOaP jsme dostali následující odpověď:

Techanické zábrany jsou funkční a připraveny k využití v případě nutné potřeby. V době od zpracování projektu a realizace těchto zábran došlo ke změnám v pravidlech silničního provozu, a to na základě zákona č. 361/2001 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, které výrazně změnily podmínky pro jejich využití (bodový systém, jenž účinně trestá porušování dopravních předpisů a do jisté míry tyto zábrany nahrazuje; naopak je umožněn vjezd vozidlům s označením O1 do pěší zóny).

Co na to právník?
Na úvod, zákon č. 361/2001 Sb. je již delší dobu zrušený zákon o způsobu zjišťování mimořádných událostí v drážní dopravě.
Změna zákona č. 361/2000 Sb.
Smyslem mechanických zábran je zamezení vjezdu vozidel do určitých zón
Bodový systém v tomto žádnou zásadní změnu nepřinesl a v podstatě s tím nesouvisí. Maximálně by bylo možné souhlasit s tím, že přestupku by se dopustil ten, kdo by nerespektoval značku, která by mu zakazovala vjezd do zóny, do níž by se nedostal právě proto, že by zde byly umístěny mechanické zábrany, a za tento přestupek by mu byl uložen nějaký „trestný“ bod.
Význam mechanických zábran je odlišný zejména za situace, kdy se řidiči bodového systému nebojí a nerespektují ho a kdy ani policie účinně netrestá ty, kteří vjezd do zón porušují.
Používání mechanických zábran by měl regulovat odbor dopravy, a to ve spolupráci s městskou policií nebo na její podnět.
Označení vozidel O1 znamená značku osoby sedící na vozíčku (modro-bílá).


Výsuvné mechanické zábrany na ulici Zámecká

Stanovisko Ostravaka

Instalace mechanických zábran, zcela jistě stála nemalo peněz  a žádná legislativa nezakazuje jejich užívání. Regulaci mechanických zábran má na starost odbor místního hospodářství, dopravy a obchodu MOaP Jeho vedoucí  pan Vítězslav Bystroň, není na tomto úřadě žádným nováčkem. Již  v době přípravy projektu instalace zábran a pak i během jeho realizace zastával svou dnešní funkci  a jeho současný přístup považujeme za mrhání našimi prostředky.  Přezíravý postoj ze strany jeho nadřízených je více než zarážející, proto žádáme vedení obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, aby lépe dohlíželo na práci svých úředníků. Rovněž jsme přesvědčeni, že zprovoznění těchto zábran nikterak neomezí vozidla s označením O1, náměstí totiž z určitých ulic zůstane přístupné.

-red-
IV/2010

Vložení komentáře


Další články

 • 1st International School of Ostrava – Pohádkový sen každého podnikatele
 • Pan primátor se mýlí – Ostravak není součást předvolební parlamentní kampaně
 • Rozbité Masarykovo náměstí – Alibismus pánů radních
 • Pěší zóna je pro pěší!!! – Tento trend centru schází
 • Editorial V/2010
 • Reakce společnosti Sareza a čtenářů na náš článek
 • Základem demokracie je svobodný přístup k informacím
 • Kdo udělá pořádek na Stodolní?
 • Rozhovor s Vendulou Krčmářovou, vedoucí Ostravské pobočky Arnika
 • Postřehy

  • Ve městě bude lékařská fakulta

  • Ostravak je rád, že se naše město konečně dočká v září otevření lékařské fakulty, o které se Ostravská univerzita podle vyjádření jejího rektora Jiřího Močkoře snažila bezmála padesát let. Málokdo však ví, že na počátku všeho byla hlavně iniciativa dnešního náměstka primátora pana Luboše Pospíšila (ODS), díky které vznikne letos lékařské fakulta právě v Ostravě. Je smutné, že Ostrava jako třetí největší město v republice se teprve až teď dočká otevření lékařské fakulty, což je velmi podobné, jako jsme se teprve loni po dvaceti letech od pádu komunismu konečně dočkali otevření dálnice vedoucí do Ostravy (navíc pouze v jednom pruhu).

   Ostravak jenom doufá, že se všichni přičiní o to, aby ostravská lékařská fakulta fungovala a udělalo se maximum, proto aby si nová fakulta vybudovala dobrou prestiž a úroveň. Důležité je, aby o fakultu byl zájem a ona naopak dala šanci ke vzdělání mladým a nadaným lidem.

   Nová fakulta je projekt, který se dá přirovnat k nemluvněti a bude záležet zejména na přístupu města a univerzity, jak se bude o toto malé dítko starat, jak se mu bude dařit a co z něho vyroste a jestli se vůbec dožije dospělého věku…

  • další postřehy

  • Proč a jakým právem Jiří Paroubek zcela paralyzoval dopravu v Ostravě?
  • Yetti se konečně zjevil: Bílá kniha už vyšla
  • Nešvar měsíce
  • Když se chce, všechno jde

  Anketa

  Aktuálně není k dispozici žádná anketa