Pěší zóna je pro pěší!!! – Tento trend centru schází

Jsme přesvědčeni, že auta na pěší zónu nepatří. Ve všech větších městech má pěší zóna jistý řád a tvoří pomyslné centrum klidu. Jen do Ostravy jakoby tento trend ještě nedošel. Proto redakce Ostravaka podala dotaz na Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz (MOaP), ohledně zabudovaných mechanických zábran-sloupů v ulicích pěší zóny.

Zajímalo nás, proč se v těchto ulicích sloupy nepoužívají ,a nebrání tak neustálému porušování dopravního značení, jako je tomu v případě  nejfrekventovanějších  ulic pěší zóny , ulicích  Zámecké a  28.října.

Z MOaP jsme dostali následující odpověď:

Techanické zábrany jsou funkční a připraveny k využití v případě nutné potřeby. V době od zpracování projektu a realizace těchto zábran došlo ke změnám v pravidlech silničního provozu, a to na základě zákona č. 361/2001 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, které výrazně změnily podmínky pro jejich využití (bodový systém, jenž účinně trestá porušování dopravních předpisů a do jisté míry tyto zábrany nahrazuje; naopak je umožněn vjezd vozidlům s označením O1 do pěší zóny).

Co na to právník?
Na úvod, zákon č. 361/2001 Sb. je již delší dobu zrušený zákon o způsobu zjišťování mimořádných událostí v drážní dopravě.
Změna zákona č. 361/2000 Sb.
Smyslem mechanických zábran je zamezení vjezdu vozidel do určitých zón
Bodový systém v tomto žádnou zásadní změnu nepřinesl a v podstatě s tím nesouvisí. Maximálně by bylo možné souhlasit s tím, že přestupku by se dopustil ten, kdo by nerespektoval značku, která by mu zakazovala vjezd do zóny, do níž by se nedostal právě proto, že by zde byly umístěny mechanické zábrany, a za tento přestupek by mu byl uložen nějaký „trestný“ bod.
Význam mechanických zábran je odlišný zejména za situace, kdy se řidiči bodového systému nebojí a nerespektují ho a kdy ani policie účinně netrestá ty, kteří vjezd do zón porušují.
Používání mechanických zábran by měl regulovat odbor dopravy, a to ve spolupráci s městskou policií nebo na její podnět.
Označení vozidel O1 znamená značku osoby sedící na vozíčku (modro-bílá).


Výsuvné mechanické zábrany na ulici Zámecká

Stanovisko Ostravaka

Instalace mechanických zábran, zcela jistě stála nemalo peněz  a žádná legislativa nezakazuje jejich užívání. Regulaci mechanických zábran má na starost odbor místního hospodářství, dopravy a obchodu MOaP Jeho vedoucí  pan Vítězslav Bystroň, není na tomto úřadě žádným nováčkem. Již  v době přípravy projektu instalace zábran a pak i během jeho realizace zastával svou dnešní funkci  a jeho současný přístup považujeme za mrhání našimi prostředky.  Přezíravý postoj ze strany jeho nadřízených je více než zarážející, proto žádáme vedení obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, aby lépe dohlíželo na práci svých úředníků. Rovněž jsme přesvědčeni, že zprovoznění těchto zábran nikterak neomezí vozidla s označením O1, náměstí totiž z určitých ulic zůstane přístupné.

Vložení komentáře


Další články

 • Pěší zóna je pro pěší!!! – Tento trend centru schází
 • Rozbité Masarykovo náměstí – Alibismus pánů radních
 • 1st International School of Ostrava – Pohádkový sen každého podnikatele
 • Kdo udělá pořádek na Stodolní?
 • Rozhovor s Vendulou Krčmářovou, vedoucí Ostravské pobočky Arnika
 • Základem demokracie je svobodný přístup k informacím
 • Reakce společnosti Sareza a čtenářů na náš článek
 • Pan primátor se mýlí – Ostravak není součást předvolební parlamentní kampaně
 • Postřehy

  • Yetti se konečně zjevil: Bílá kniha už vyšla

  • V polovině dubna proběhla médii zpráva, že  konečně vyšla Bílá kniha alias Yetti, o které Ostravak psal v minulém čísle časopisu.

   Jsme rádi, že je kniha konečně na světě, jenom si říkáme, jestli by to příště nešlo udělat lépe. Slibovat lehkovážně občanům, že kniha bude v prodeji na podzim 2009, a přitom se na pultech objeví s půl ročním zpožděním, nám připadá vůči Ostravakům velmi nefér. Přitom by stačilo tak málo, zodpovědně si stanovit reálný termín, kdy má kniha vyjít a pouze jej dodržet.

   Kniha je spojena s kandidaturou města o titul Evropského města kultury 2015, a právě samotné město Ostrava by mělo být vzorem všem a plnit slíbené termíny. Pokud si magistrát dělá legraci z občanů v takových  malých věcech, tak potom se až bojíme domyslet, jak to vypadá na městě při závažnějších rozhodnutích.  Nebylo by to u nás v Ostravě hned lepší, kdyby si páni radní od příště začali zodpovědně plnit včas slíbené úkoly, nebo si začali dávat reálnější termíny?

   Kde můžete Bílou knihu získat?
   Knihu můžete zakoupit ve všech Ostravských informačních centrech a  dále je distribuována po celé ČR například v síti Knihcentrum. Bílá kniha alias yetti stojí 290 korun.

  • další postřehy

  • Když se chce, všechno jde
  • Ve městě bude lékařská fakulta
  • Proč a jakým právem Jiří Paroubek zcela paralyzoval dopravu v Ostravě?
  • Nešvar měsíce

  Anketa

  Aktuálně není k dispozici žádná anketa