Podnikám v centru aneb Ostravak na návštěvě

Příjemných setkání není nikdy dost, a když k tomu přidáte osobitý přístup hostitele, tak krátké okamžiky se rázem mění v dlouho přetrvávající pocit příjemného naladění. Navštívili jsme čtyři podnikatele, kteří svými službami oživují život v centru Ostravy a navzdory vlivům velkých obchodních gigantů, stále odolávají a zůstávají.

Obchůdek  z ulice ve staré části  města  je pro ně jediné možné  místo. Zeptali jsme se, proč podnikají právě v centru a čím by ještě město oživili.

Jan MoškořNávštěva první:

Představte si asi 35 000 knih, které kromě svých příběhů mají navíc  vlastní historii a ukrývají  energii všech svých dosavadních  čtenářů. A přesně tuhle mystickou atmosféru najdete v  Antikvariátu  u Rynku na ulici Poštovní.

Pro Josefa Moškoře je život  v centru Ostravy srdeční záležitostí. Tráví zde spoustu času nejen pracovně, ale rovněž  rád posedí  s přáteli u piva.  Při otázce proč si pro své podnikání vybral právě centrum ,se pousměje „ Dovedete si představit antikvariát někde na periferii? Já teda ne, patří  sem, i když je to tady velmi těžké. Oživení je velmi vázáno na kapacitu a cenu parkování. Velké firmy se přesunují do nákupních středisek a lidé pochopitelně za nimi. V sobotu a neděli se proto centrum stává mrtvou zónou. Návrat k přírodě, to tady chybí. Město  bych oživil  Farmářskými trhy, pro začátek by postačily  dvě soboty v měsíci. Myslím, že by měly obrovský úspěch.

V Antikvariátu u Rynku si všichni milovníci starých knih přijdou na své. Jan Moškoř sází na obrat, takže své knihy  prodává  velmi levně. Tento útulný antikvariát má své věrné zákazníky, a pokud k nim ještě nepatříte, jste srdečně zváni.

 

Monika GolasovskáNávštěva druhá:

Touto návštěvou pravděpodobně potěšíme  každé ženské srdce a pánům dáme dobrý  tip na hezký dárek.  Nacházíme se mezi nevšední italskou a španělskou módou, ručně malovaným hedvábím a řadou módních doplňků v podobě klobouků, šátků a šperků.

Můj Krámek  Moniky Golasovské na Jiráskově náměstí,  láká všechny  zvídavé oči a milovníky originálních věcí. „ Jsme jediný Krámek, který nabízí ručně pletenou módu: šaty, šály, čepice. Mít svůj obchůdek právě tady byl můj sen. Malé náměstíčko s řadou secesních domů, kde se v minulosti konaly tradiční trhy, má své jedinečné kouzlo. Nejsem z Ostravy ,a přesto si myslím, že by se centrum města  mělo více prezentovat. Zvláště pak o víkendu, kdy je Ostrava vylidněná a já přemýšlím, zda mít v sobotu otevřeno. Víkendové hudební produkce nebo například pouliční divadlo by určitě atraktivitu města  pozvedlo.“

Pokud vám, ve vašem šatníku, schází nějaký ten originální módní kousek, neváhejte navštívit  „kouzelné prostředí“  Krámku Moniky Golasovské, která vám  ochotně a velmi  ráda pomůže s výběrem.

 

Návštěva třetí:Cheesy Shop

Třetí návštěva je určena všem gurmánům a vyznavačům netušených chutí. Cheesy Shop na ulici Čs. legií nemůžete minout. Linoucí se  sýrovou vůni doslova ucítíte až na ulici. Už jste někdy vyzkoušeli krystalicky vyzrálou goudu nebo kozí sýr s kopřivou? Pokud ne, vstupte a nechte se rozmazlit.  Lukáš Freisler  vám  nabídne malou ochutnávku a vaši návštěvu tak  promění v dobrodružné objevování.

„Samotné podnikání v centru města nebyl přímo náš nápad, nejdříve jsme byli s kolegyní zaměstnanci a teď už jsme rok a půl spolumajitelé. Po pozitivních zkušenostech bychom místo neměnili. Mám rád atmosféru starých domů kolem náměstí, baví mě dívat se jak si to dřívější stavitelé užívali. A co mi opravdu nejvíce chybí ?  Klasický městský trh s čerstvými surovinami jako například v Itálii, Francii nebo Maďarsku, kdy se stánky plní sezonními potravinami a ochutnávka  kousku ovoce před nákupem je přirozená. Tady je to bohužel jen pár stánků s laciným zbožím, které bych nekoupil ani svému úhlavnímu nepříteli“

Takže až se budete toulat centrem a kousek za Kuřím rynkem ucítíte vůni sýrů, nechte se zlákat například mozarellou z buvolího mléka nebo francouzským Roquefortem. Můžeme jen doporučit.

 

Jana DudkováNávštěva čtvrtá:

Naše poslední  návštěva patří opět vůním, tentokrát ovšem nebudeme ochutnávat. Prodejna kosmetiky MANUFAKTURA na Jiráskově náměstí nabízí kvalitní českou kosmetiku z přírodních surovin jako je pivo, víno, vřídelní soli a další.

„Jana Dudková nám prozradila, proč si otevřela prodejnu kosmetiky právě  v centru města. „Podnikám již dlouhá léta a Ostravu mám ráda pro její  originální atmosféru, kterou známe jen my Ostraváci. Kosmetika MANUFAKTURA svým charakterem a designem přesně zapadá do staré části. Mám zde obchod  i přesto, že centrum je méně živé ve srovnání s velkými nákupními giganty.  Kuří rynek patří k nejkrásnějším náměstím v Ostravě a uvítala  bych víc  obchůdku s originálním zbožím, které ve velkých centrem nenajdete. Zákazníci se velmi rádi vracejí k výrobkům , které mají svou originalitu.“

Kosmetika MANUFAKTURA má svou tradici již od roku 1991. Vyrábí se v Čechách s velkým podílem ruční práce.  Uklidňujicí  vůně  přípravků vás zcela jistě příjemně naladí  a originalita výrobků udělá opravdu radost.

Příště možná přijdeme i k vám. Napište nám na redakce@ostravak.info

Vložení komentáře


Další články

 • Nákladný a nevyužitý kolektor pod městem
 • Prodej skeletu na ulici 28. října. Opět stejný scénář, jak získat městský majetek do vlastnictví soukromé firmy za podpory pánů radních
 • Rozhovor s Tomášem Málkem, lékařem Městské nemocnice Ostrava
 • Podpora města jako součást podnikání aneb Pohádkový sen každého podnikatele pokračuje
 • Pak bude možná pozdě na to chtít se ptát …
 • Vydané územní rozhodnutí je v rozporu s kupní smlouvou. Omyl úředníků, nebo standardní postup magistrátu?
 • Vyměním centrum za Svinov. zn. bez doplatku
 • Postřehy

  • Časopisy hrazené z našich peněz

  • Stejně jako dostáváte do svých schránek časopis Ostravak, existují i další periodika takto distribuovaná zdarma občanům Ostravy. I samotné město Ostrava a jejich městské obvody vydávají noviny a časopisy, které by měly informovat Ostravaky o veškerém dění ve městě.

   Redakce Ostravaka se zajímala o tiskoviny vydávané Magistrátem města Ostrava a městským obvodem Moravská Ostrava a Přívoz (MOaP). Samotný magistrát vydává kromě novin i magazín. Noviny Ostravská radnice vycházejí jedenáctkrát ročně, a to v nákladu 140 tisíc výtisků. Obsah sestavují a zpracovávají tři redaktoři, kteří jsou součástí oddělení prezentace. Témata jsou zařazována podle požadavků jednotlivých útvarů, odborů a oddělení magistrátu. Náměty dodávají také organizace zřizované městem.

   Magazín Metropolitan Magazine pak vychází dvakrát ročně, a to v nákladu 24 tisíc výtisků.
   Centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz vydává v centru každý měsíc Zpravodaj Centrum s kulturní přílohou Kam v centru, a to v nákladu 21 tisíc výtisků. O obsahové náplni jednotlivých čísel zpravodaje rozhoduje redakční rada, kterou tvoří starosta, místostarostové, tajemník, neuvolněný člen rady městského obvodu a dva neuvolnění členové zastupitelstva MOaP.

   Roční náklady na vydání městských periodik v letech 2006 až 2009 (včetně DPH) jsou:


   pro zvětšení klikněte na obrázek

   Nepochybně je důležité informovat občany o dění v Ostravě, ale máme pocit, že za naše peníze se velká část těchto novin věnuje spíše prezentaci samotných politiků, přináší s nimi rozhovory a přímo podporuje politické strany. Připadá nám, že ve veřejných novinách samotný občan již nemá takový prostor. Naši zastupitelé města zde popisují, co a jak dobře ve městě udělali, ale o tom, zda jsou spokojení i Ostravané, se už nedočtete.

   Když porovnáte obsah sdělovaných informací v městských novinách s celkovými finančními náklady, tak Ostravaka zajímá, zda jsou pro vás pro občany tyto noviny zajímavé? Dozvíte se i nějaké zajímavé a plnohodnotné informace z těchto novin, nebo si myslíte, že dochází opět k mrhání s veřejnými financemi tím, že se vydávají noviny, které čte pouze pár lidí?

   Napište nám do redakce, co si o obsahu a kvalitě městských novin myslíte vy, občané.

  • další postřehy

  • Ostrava má opět unikát! Dvě čtyřproudové silnice vedoucí souběžně vedle sebe
  • Zamyšlení čtenáře
  • Městská vyhláška zvýhodňuje předvolební politické kampaně

  Anketa

  Aktuálně není k dispozici žádná anketa