Podnikám v centru aneb Ostravak na návštěvě

Příjemných setkání není nikdy dost, a když k tomu přidáte osobitý přístup hostitele, tak krátké okamžiky se rázem mění v dlouho přetrvávající pocit příjemného naladění. Navštívili jsme čtyři podnikatele, kteří svými službami oživují život v centru Ostravy a navzdory vlivům velkých obchodních gigantů, stále odolávají a zůstávají.

Obchůdek  z ulice ve staré části  města  je pro ně jediné možné  místo. Zeptali jsme se, proč podnikají právě v centru a čím by ještě město oživili.

Jan MoškořNávštěva první:

Představte si asi 35 000 knih, které kromě svých příběhů mají navíc  vlastní historii a ukrývají  energii všech svých dosavadních  čtenářů. A přesně tuhle mystickou atmosféru najdete v  Antikvariátu  u Rynku na ulici Poštovní.

Pro Josefa Moškoře je život  v centru Ostravy srdeční záležitostí. Tráví zde spoustu času nejen pracovně, ale rovněž  rád posedí  s přáteli u piva.  Při otázce proč si pro své podnikání vybral právě centrum ,se pousměje „ Dovedete si představit antikvariát někde na periferii? Já teda ne, patří  sem, i když je to tady velmi těžké. Oživení je velmi vázáno na kapacitu a cenu parkování. Velké firmy se přesunují do nákupních středisek a lidé pochopitelně za nimi. V sobotu a neděli se proto centrum stává mrtvou zónou. Návrat k přírodě, to tady chybí. Město  bych oživil  Farmářskými trhy, pro začátek by postačily  dvě soboty v měsíci. Myslím, že by měly obrovský úspěch.

V Antikvariátu u Rynku si všichni milovníci starých knih přijdou na své. Jan Moškoř sází na obrat, takže své knihy  prodává  velmi levně. Tento útulný antikvariát má své věrné zákazníky, a pokud k nim ještě nepatříte, jste srdečně zváni.

 

Monika GolasovskáNávštěva druhá:

Touto návštěvou pravděpodobně potěšíme  každé ženské srdce a pánům dáme dobrý  tip na hezký dárek.  Nacházíme se mezi nevšední italskou a španělskou módou, ručně malovaným hedvábím a řadou módních doplňků v podobě klobouků, šátků a šperků.

Můj Krámek  Moniky Golasovské na Jiráskově náměstí,  láká všechny  zvídavé oči a milovníky originálních věcí. „ Jsme jediný Krámek, který nabízí ručně pletenou módu: šaty, šály, čepice. Mít svůj obchůdek právě tady byl můj sen. Malé náměstíčko s řadou secesních domů, kde se v minulosti konaly tradiční trhy, má své jedinečné kouzlo. Nejsem z Ostravy ,a přesto si myslím, že by se centrum města  mělo více prezentovat. Zvláště pak o víkendu, kdy je Ostrava vylidněná a já přemýšlím, zda mít v sobotu otevřeno. Víkendové hudební produkce nebo například pouliční divadlo by určitě atraktivitu města  pozvedlo.“

Pokud vám, ve vašem šatníku, schází nějaký ten originální módní kousek, neváhejte navštívit  „kouzelné prostředí“  Krámku Moniky Golasovské, která vám  ochotně a velmi  ráda pomůže s výběrem.

 

Návštěva třetí:Cheesy Shop

Třetí návštěva je určena všem gurmánům a vyznavačům netušených chutí. Cheesy Shop na ulici Čs. legií nemůžete minout. Linoucí se  sýrovou vůni doslova ucítíte až na ulici. Už jste někdy vyzkoušeli krystalicky vyzrálou goudu nebo kozí sýr s kopřivou? Pokud ne, vstupte a nechte se rozmazlit.  Lukáš Freisler  vám  nabídne malou ochutnávku a vaši návštěvu tak  promění v dobrodružné objevování.

„Samotné podnikání v centru města nebyl přímo náš nápad, nejdříve jsme byli s kolegyní zaměstnanci a teď už jsme rok a půl spolumajitelé. Po pozitivních zkušenostech bychom místo neměnili. Mám rád atmosféru starých domů kolem náměstí, baví mě dívat se jak si to dřívější stavitelé užívali. A co mi opravdu nejvíce chybí ?  Klasický městský trh s čerstvými surovinami jako například v Itálii, Francii nebo Maďarsku, kdy se stánky plní sezonními potravinami a ochutnávka  kousku ovoce před nákupem je přirozená. Tady je to bohužel jen pár stánků s laciným zbožím, které bych nekoupil ani svému úhlavnímu nepříteli“

Takže až se budete toulat centrem a kousek za Kuřím rynkem ucítíte vůni sýrů, nechte se zlákat například mozarellou z buvolího mléka nebo francouzským Roquefortem. Můžeme jen doporučit.

 

Jana DudkováNávštěva čtvrtá:

Naše poslední  návštěva patří opět vůním, tentokrát ovšem nebudeme ochutnávat. Prodejna kosmetiky MANUFAKTURA na Jiráskově náměstí nabízí kvalitní českou kosmetiku z přírodních surovin jako je pivo, víno, vřídelní soli a další.

„Jana Dudková nám prozradila, proč si otevřela prodejnu kosmetiky právě  v centru města. „Podnikám již dlouhá léta a Ostravu mám ráda pro její  originální atmosféru, kterou známe jen my Ostraváci. Kosmetika MANUFAKTURA svým charakterem a designem přesně zapadá do staré části. Mám zde obchod  i přesto, že centrum je méně živé ve srovnání s velkými nákupními giganty.  Kuří rynek patří k nejkrásnějším náměstím v Ostravě a uvítala  bych víc  obchůdku s originálním zbožím, které ve velkých centrem nenajdete. Zákazníci se velmi rádi vracejí k výrobkům , které mají svou originalitu.“

Kosmetika MANUFAKTURA má svou tradici již od roku 1991. Vyrábí se v Čechách s velkým podílem ruční práce.  Uklidňujicí  vůně  přípravků vás zcela jistě příjemně naladí  a originalita výrobků udělá opravdu radost.

Příště možná přijdeme i k vám. Napište nám na redakce@ostravak.info

Vložení komentáře


Další články

 • Pak bude možná pozdě na to chtít se ptát …
 • Vyměním centrum za Svinov. zn. bez doplatku
 • Prodej skeletu na ulici 28. října. Opět stejný scénář, jak získat městský majetek do vlastnictví soukromé firmy za podpory pánů radních
 • Návrat k tématu: Vydané územní rozhodnutí je v rozporu s kupní smlouvou. Omyl úředníků, nebo standardní postup magistrátu?
 • Nákladný a nevyužitý kolektor pod městem
 • Zánik ostravské operety?
 • Podpora města jako součást podnikání aneb Pohádkový sen každého podnikatele pokračuje
 • Rozhovor s Tomášem Málkem, lékařem Městské nemocnice Ostrava
 • Postřehy

  • Městská vyhláška zvýhodňuje předvolební politické kampaně

  • V rámci předvolební kampaně do parlamentních voleb byla Ostrava zaplavována reklamními mobilními zařízeními politických stran. Tyto reklamy jsme mohli vidět přímo u České národní banky na náměstí Dr. E. Beneše nebo přímo na Prokešově náměstí před budovou magistrátu. Je zvláštní, že celý rok město žádné takové propagační obludnosti nepovolí ani za peníze, ale v momentě, když přijdou volby, dá město svolení doslova k přeplácání Ostravy předvolebními reklamními poutači – a navíc zcela zadarmo.

   Proč politické strany v rámci svých kampaní nemusejí v Ostravě platit poplatky tak jako všichni ostatní, kteří využívají veřejná prostranství?

   Placení poplatků za užívání veřejného prostranství upravuje obecně závazná vyhláška číslo 2/2007, která stanovuje místní poplatek pro fyzické i právnické osoby za užívání veřejného prostranství a původně neudělovala žádné osvobození od poplatků politickým stranám před volbami.

   Páni radní si ale přibližně před rokem odsouhlasili změnu vyhlášky, která spočívá v tom, že od července 2009 jsou osvobozeni od poplatků za umístěná reklamní zařízení související s výkonem volebního práva, a to v době od vyhlášení voleb až do uveřejnění jejich výsledků. Že by se již loni připravovaly politické strany sedící na radnici na nadcházející volby v letošním roce?

   Připadá nám to dosti diskriminační vůči samotným podnikatelům a živnostníkům v Ostravě, kteří musejí za své reklamy celoročně platit bez ohledu na to, zda jsou volby, či ne. A zároveň absurdní, že si politické strany svým politickým rozhodnutím samy rozhodly, že budou mít výhodu oproti ostatním, a městská kasa tak přijde zkrátka.

   Redakce navíc zjistila, že organizátor předvolebního mítinku ČSSD, o kterém jsme psali minule, který se konal dne 22. dubna 2010, nemusel platit nic městu, přestože mítink zabral celé Prokešovo náměstí před radnicí, kolabovala doprava v centru a policie zde byla v plném nasazení.

   Magistrát města Ostrava se nám k mítinku vyjádřil, že veškeré náklady uhradil organizátor, tj. Česká strana sociálně demokratická (ČSSD), která zajišťovala veškeré úkony nutné k organizaci akce (bezpečnostní služba, lékařská služba, požární ochrana, úklid atd.), ale náklady spojené s nasazením policie a poplatky za veřejné prostranství už se nikomu neúčtovaly.

   Podle vyjádření tiskové mluvčí Andrey Vojkovské se pronájem veřejných prostranství řídí obecně závaznou vyhláškou města a v období od vyhlášení voleb prezidentem republiky až po volby samotné, politické strany a hnutí za využití veřejného prostranství neplatí.

   To má město skoro pravdu, ale zapomnělo na to, že v samotné vyhlášce se píše pouze o osvobození v době voleb u reklamních zařízení. Máte pocit, že by pojem reklamní zařízení znamenal předvolební koncert s pódiem a prodejními stánky?

   Navíc podle specifikace pojmu samotného právního odboru magistrátu je reklamním zařízením myšlena veškerá reklama, a to bez ohledu na to, zda se jedná o stavbu nebo jiný druh veřejného oznámení textem či obrazem. Může to být tedy reklamní stojan dočasně umístěný před prodejnou, který obsahuje výčet prodávaného zboží.
   Na co jsou nám vyhlášky, které tvoří sami představitelé města ve svůj prospěch a pak si je vykládají a upravují podle toho, jak se jim to zrovna hodí? Nemělo by jít samotné město vzorem nám všem?

   Myslíme si, že správně mělo město zaúčtovat organizátorovi předvolební akce za zábor veřejného prostranství (při složení pódia na náměstí, za následnou stavbu pódia a prodejní stánky) jako každému jinému, ať je období voleb, či nikoli…

   Je to přece naše město, tak proč nám politici zabírají zdarma naše chodníky a náměstí. Páni politici dělejte si svoji politiku někde jinde!

  • další postřehy

  • Ostrava má opět unikát! Dvě čtyřproudové silnice vedoucí souběžně vedle sebe
  • Zamyšlení čtenáře
  • Časopisy hrazené z našich peněz

  Anketa

  Aktuálně není k dispozici žádná anketa