Pokusy na lidech ve středu Evropy

Možná se vám tento titulek bude zdát příliš odvážný, nevíme však, jak jinak nazvat situaci, která v průběhu měsíce listopadu loňského roku panovala v Ostravě. Sdružení firem pod líbivým názvem Čistá Ostrava – vedené pražskou společností GEOSAN GROUP a.s. – po několika letech prací na vyčištění ostravských lagun zjistilo, že velmi kontroverzně zadanou státní zakázku v řádech miliard korun nedokáže dokončit v dohodnuté lhůtě. Zřejmě proto přistoupilo k experimentu, který ve svém důsledku způsobil zamoření hustě obydlených částí Ostravy nejen nepříjemným zápachem, ale také zdraví škodlivými látkami. Obyvatelé Mariánských Hor, sídliště Fifejdy i Přívozu jsou už na ledacos zvyklí, ale tak intenzivní zápach snad žádný z nich nepamatuje. Zápach to byl velice nepříjemný, ale daleko nepříjemnější byly záchvaty kašle, odulé sliznice a štípající oči, které signalizovaly, že se nejedná pouze o běžný smrad. To, že se do vzduchu uvolňovaly nebezpečné a jedovaté látky, tušili všichni. Nikdo však oficiálně nepřiznal, o jaké látky se jedná a co jejich dýchání může způsobit.

Skutečnost, že se pražská firma o zdraví lidí nestarala a přijela si do Ostravy v podstatě jen vydělat peníze, nekomentujeme. Zajímavý je však postoj politiků, kteří mají své občany – své voliče – zastupovat a chránit. Přijel ministr životního prostředí, který vše zhodnotil – a zase odjel. Také vedení města i kraje se přišlo na stavbu podívat, pěkně promluvilo s novináři, ale nic se nestalo. Tedy vlastně stalo. Po pár dnech nám oznámili, že likvidace lagun bude stát více peněz, že bude o rok trvat déle, a o rok déle nás tak budou obtěžovat i zápach a škodliviny z lagun.

Pokud vám tyto řádky připadnou jako výjev ze špatného snu, musíme vás zklamat – jedná se totiž o drsnou ostravskou realitu. My, občané Ostravy, jsme už opravdu zvyklí na ledacos a nepřekvapí nás nejrůznější podivné praktiky politiků směřující k jejich osobnímu obohacení. Ochranu lidského zdraví jsme však až dosud považovali za nedotknutelnou. Zjevně jsme se mýlili. Svou nečinností nás politici přesvědčují, že jejich laxní přístup k celé záležitosti lze považovat za experiment na lidech, experiment s jejich zdravím a také s tím, kam až mohou zajít.

Smutnými hrdiny zůstávají radní Moravské Ostravy a Přívozu. Ač nemají žádné kompetence účinně zasáhnout, zvedli hlavy a podali trestní oznámení na neznámého pachatele pro obecné ohrožení. Svým činem tak nejen ukázali, že jim situace není lhostejná, ale také jasně deklarovali, že se se situací nehodlají smířit, že celá záležitost nevznikla samovolně a že konkrétní viníci musejí být nalezeni a potrestáni.

Ptáte se, jak situaci řešit a jak zabránit jejímu opakování? Univerzální recept neexistuje, ale pro začátek možná postačí pojmenovat pár věcí pravými jmény. Zakázka se „upekla“ za vlády ČSSD, ministr životního prostředí Chalupa je z ODS, náměstek hejtmana odpovědný za životní prostředí Novák je z ČSSD, náměstek primátora odpovědný za životní prostředí Madej je zase pro změnu z ODS. A sdružení Čistá Ostrava mediálně zastupuje společnost P A M AGENCY, s. r. o., Petra Šafarčíka, která zajišťovala kampaň ODS v Ostravě v komunálních volbách v roce 2010.

Co dodat? Snad jen to, že až nás příště budou pálit oči a budeme se bát pustit své děti hrát si ven, měli bychom si uvědomit, proč tomu tak opravdu je!

OSTRAVAK I/2012

Vložení komentáře