Pravda o Přednádraží aneb Co jste se z médií nedozvěděli

Lokalita ulice Přednádraží v Ostravě-Přívoze byla kdysi – ostatně jako celý Přívoz – lokalitou příjemnou k žití. Dodnes je architektonicky výstavní čtvrtí. Bohužel již za komunistického režimu a následně pak po povodních v roce 1997 začala být sužována nesystémovou sociální koncepcí ze strany státu a města. Ta rádoby ušlechtile vzhlížela k dávno překonané severské vizi, kdy ostatní musejí pracovat na ty, kterým se nechce. Výsledek znáte z televize nebo jej vidíte na přiložených fotografiích. Mám obavu, že ne naposledy, protože podobných lokalit je v našem městě více.

Ale zpět k Přednádraží. O něm toho bylo a ještě bude napsáno hodně. Ne vždy zcela objektivně, a proto bych rád shrnul základní fakta.

Soukromý podnikatel koupil od Českých drah deset bytových domů. Nastavení státní sociální politiky na něj přímo volalo: „Nastěhuj tam, koho chceš a kolik jich chceš. Hlavně ať pobírají sociální dávky a stát za ně platí příspěvek na bydlení. Cenu nájmu si urči sám, však to stát zaplatí…“ Milý podnikatel neváhal a rázem bylo v lokalitě, kde běžně žilo sto až 150 osob, lidí téměř pět set, a to nejenom z blízkého či dalekého okolí, ale i ze zahraničí.

První problém nastal v momentě, kdy část nájemníků pravděpodobně usoudila, že nájem, který sice platí stát, je i tak příliš vysoký a je třeba si přilepšit. Domy z počátku 20. století byly fortelné a rovněž železa v nich bylo dostatek. Navíc do nejbližší sběrny (ty jsou povolovány krajským úřadem bez možnosti obvodu či města toto povolení ovlivnit!) je to co by kamenem dohodil. Zručnost těchto „pracovních“ čet je neuvěřitelná. Následky bohužel horší. Loupeživých výprav nebylo uchráněno ani okolí. V této lokalitě měl náš obvod jeden dům. Během několika měsíců byl v podstatě rozebrán a nám nezbylo než letos v únoru na základě rozhodnutí stavebního úřadu z důvodu havarijního stavu dům srovnat se zemí.

Reakce pana podnikatele na tento stav byla překvapivá. Přestal platit za vodu. Ta pak byla společností OVaK po překročení dluhu ve výši 500 tisíc korun odstavena. Ve snaze zastřít skutečný stav věci se majitel domů v době „okurkové sezony“ obrátil na média. Obrázky špinavých dětí a zdemolovaných domů obletěly nejen naši republiku, ale i velkou část Evropy. Médiím pak šikovně předestřel problém určení vlastnického práva ve vztahu k vnější kanalizaci. Ten já považuji za zcela sekundární, zvláště pak pokud s ním majitel domy kupoval, dva roky mu nevadil a nebránil mu pobírat nájemné. Ono k čemu kanalizaci vnější, když ta vnitřní je už stejně rozebraná?!

Moment, kdy došlo k odstávce vody, je tím kritickým a zlomovým. Samozřejmě v lokalitě žijí lidé. Po zastavení dodávek vody náš sociální odbor zintenzivnil svou práci a společně s příspěvkovou organizací Jekhetane začal připravovat lidi žijící v lokalitě na další možný vývoj situace. Lidé byli včas informováni, bylo jim pomáháno s vyhledáváním náhradního ubytování v ubytovnách. Většina byla připravena neobyvatelnou lokalitu opustit.

S příchodem romského aktivisty Kumara Vishwanathana se situace změnila. Ten se zjevil v okamžiku příjezdu kamer a vytvořil s podnikatelem neplnícím si ty nejzákladnější povinnosti, jako jsou například platby za vodu či údržba domů, podivnou dvojici. Nezapomenutelné jsou záběry, kdy společně opékají špekáčky nad prkny ze střechy jednoho z domů. Snad by mi to přišlo i humorné, kdyby nebyli ve hře lidé. Většina z nich však přistoupila na jejich populistické a nereálné argumenty, vzbouřila se proti okolnímu světu a odmítla se přestěhovat.

Po kontrole stavebního úřadu, ke které došlo 3. srpna 2012, byly domy z důvodu hrubě poškozených nosných konstrukcí, komínů, střech, elektroinstalace a nadměrné vlhkosti označeny za neobyvatelné. Působením jejich obyvatel se staly pro zdraví a život nebezpečné a bylo nařízeno jejich vyklizení. Toto nařízení trvá. S výjimkou tří rodin, které mají s majitelem uzavřeny smlouvy na dobu neurčitou, mezitím všem ostatním skončil nájemní poměr uzavřený na dobu určitou. Jedenáct z nich, mezi nimi i ten, který před novináři hrdinně prohlásil, že se raději nechá zastřelit, než aby místo opustil, podalo ještě před tímto rozhodnutím žádost o mimořádné přidělení obecního bytu. Našli se mezi nimi i lidé, kteří byli právě z obecních bytů vystěhováni pro neplacení nájemného a dodnes obci dluží několik desítek tisíc korun. Své žádosti všichni odůvodnili katastrofálními životními podmínkami v domech, kde bydlí. Rada našeho městského obvodu mimořádnost situace i přes nátlak zástupců ochránce veřejných práv či zmocněnkyně vlády odmítla. Žadatelé se totiž stejně jako kterýkoliv běžný občan (pokud splní příslušné podmínky) mohou přihlásit do řádného výběrového řízení na pronájem obecního bytu.

Celá věc pokračuje, ale řešení vždy bylo a je pouze jediné – obyvatelé vybydlených domů se tak, jak bylo nařízeno stavebním úřadem, musejí vystěhovat. Majitel domů musí zaplatit své dluhy, opravit domy podle požadavků stavebního úřadu, dořešit problém s kanalizací a pak se nájemníci budou moci vrátit. Rád bych naplnění tohoto scénáře věřil, ale něco mi říká, že tomu tak asi nebude.

V posledních dnech zjistila společnost ČEZ, že registruje v domech odběry elektřiny, aniž by měla s kýmkoliv uzavřený smluvní vztah na její dodávky. Domy proto od elektrické energie odpojila.

O všem, co se stalo, stejně jako i o dalším vývoji se můžete dočíst na internetových stránkách našeho obvodu www.moap.cz.

Dalibor Mouka, místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz

OSTRAVAK III/2012

 1. Autor: KSČM

  7.10.2012 - 20.16

  SVOBODA V TÉTO ZEMI JE SMRTONOSNÁ ZBRAN A NIKDO NEVI KDO BUDE KAŽDOU MINUTOU ZASAŽENOU , SMRT PRAVDOLÁSKŘUM

 2. Autor: kodl

  8.10.2012 - 5.57

  Tomu se nedá ani věřit ! Bydleli tam lidé? Tohle nedokáže ani tornádo. Pak se nemůžeme divit,jaký je celosvětový pohled na Romy,jako celek.Já si myslím,že nejsou rasisté ti,kteří tohle a jiné případy kritizují,ale někteří Romové,kteří dělají problém Romům jako celku.Ptáci si postaví hnízdo o které se starají a lide? Kalí si do vlastního hnízda a bourají střechu nad hlavou?

 3. Autor: Arno

  9.10.2012 - 12.32

  Cigáni můžou všechno, beztrestně a za naše prachy. Hnus!

 4. Autor: KGB

  9.10.2012 - 14.18

  Po přečtení článku nemohu nereagovat na polopravdy a nesmysly, které zde pan místostarosta uvádí. Předně Společně – JEKHETANE, o.s. není příspěvkovou organizací, ale občanským sdružením. Sám pan místostarosta má jistě také informace o tom, od kdy a jaké byly snahy o zlepšení situace na Přednádraží, jistě také ví kdo na celé záležitosti participoval. Článek jaký jsem si zde přečetla, bych čekala od reportéra III. kategorie, který nepoučeně či snad cíleně píše toto ve snaze ovlivnit vnímání čtenářů. Ne od místostarosty obvodu, ve kterém se daná lokalita nachází!

 5. Autor: kafka

  10.10.2012 - 0.00

  Mila pani kgb, kdyby v Privoze nebydlela talova zver, jako jsou vasi chranenci, tak by to byla nejkrasnejsi ostravska ctvrt! Ty opravy maji zaplatit ti, kteri domy rozebrali a jeste k tomu by meli dostat poradne pokuty a taky zaplatit ty cisterny!!! Navic by meli byt obvineni z obecneho ohrozeni. Pokud toto nebude norma, budou rozebirat baraky nadale! Jestli se vam to nelibi, muze vase organizace Jeketane vybrat penize od clenu a za cigose to zatahnout!!!

 6. Autor: F.

  10.10.2012 - 14.31

  Alibistický článek. Cikáni jsou svou mentalitou i problémy v lokalitě stále stejní (nejméně od povodní v roce 1997), jen se tentokrát více lidí přepočítalo. Pan podnkavec v tom, jak mu rychle uhynulo zlaté tele, obec v tom, že nebyla důsledná v kontrole stavebního stavu obytných domů.
  Jediné, co je v článku vylíčeno pravdivě, je další business master této situace, Vishwanathan, který si z problémů udělal skvělou bezpracnou živnost. Místo toho, aby své milované odrazoval od podpisu dalších nevýhodných smluv s ubytovnami, telmí se do kamery a povídá o nespravedlnosti.

  Jak z toho ven? Jen důsledností a trváním na pravidlech hry po celou dobu jejího trvání.

 7. Autor: KGB

  10.10.2012 - 14.35

  :) nejsem pracovníkem organizace Jekhetane, pouze tupě nevěřím každému článku a informace se snažím si ověřovat i z jiných zdrojů. Takovýmto způsobem získám komplexnější obrázek o realitě a také svůj názor na různé skutečnosti. Říká se tomu objektivita.
  Jen mě zaráží, že ani pan místostarosta nevěnoval faktům dostatečnou pozornost a nebo to bylo cílem jeho článku?!

 8. Autor: K.

  12.10.2012 - 22.21

  Našel jsem odvahu a jel jsem se tam přímo podívat. Doporučuji KGB aby si to neověřoval z jiných zdrojů a našel jako správný KGB odvahu a jel se tam přímo podívat.Pokud chce něco psát o realitě! Pravda je totiž ještě horši než je uvedeno v článku, ale asi pan místostarosta se obává to popsat ještě více tvrději a otevřeněji. Ani se mu, ale nedivím. Určitě by ho KGB obvinil z rasismu.

 9. Autor: V. P. J. J.

  25.10.2012 - 10.19

  Ne Přednádražní, kde jsou neplatiči, ale Dobrovského 40/156 v Přívoze! Lidé platí, majitel ale ne! 11.10. 2012 odpojena voda dluh 25 000 Kč. Topit se letos ještě nezačalo! Kdo se zastane nájemníků domů tohoto rádoby domu, majitel?

 10. Autor: Martina

  1.11.2012 - 10.31

  Doufám, že paní KGB bydlí na sídlišti Šalamouna.. Tam se nejspíš budou „zlatíčka“ ze zdevastovaných domů přemísťovat..

 11. Autor: Anonymní

  4.4.2013 - 17.48

  Nevím , včem je problém . Kdo tam chce bydlet musí se chytit nějaké práce a domy si znovu opravit . Pod dozorem by určitě zvládli opravu domů a už by je tak neničili . Snad . Již druhá generace neví co je práce , jak se to mají naučit . Něco za něco . Bydlení za práci na stavbě domů a okolí . Pracovat – peníze si vydělávat a ne je dostávat zdarma .

Vložení komentáře