Prodej skeletu na ulici 28. října. Opět stejný scénář, jak získat městský majetek do vlastnictví soukromé firmy za podpory pánů radních

V roce 2008 vyhlásilo statutární město Ostrava veřejnou soutěž na prodej skeletu na ulici 28. října. Zájemců bylo hned několik. Soutěž tenkrát vyhrála společnost RED HOUSE Development, a.s. A to i přesto, že nabídla téměř o sedm milionů korun méně, než nabízel konkurent.

Majetková komise rady města jednoznačně rozhodla na základě dodané vizualizace. Její dodání přitom nebylo uvedeno v podmínkách soutěže, ale paradoxně sehrálo rozhodující úlohu.

Podle informací ČTK z poloviny září 2009 má být skelet dokončen koncem letošního roku. Budou  zde  kanceláře, obchody a restaurace. Předsedkyně představenstva Sylvie Pyszková si s nájemci hlavu nedělala. „Je to natolik atraktivní lokalita, že nájemce určitě najdeme,“ sdělila tenkrát ČTK.

Jsme v polovině roku 2010 a o skeletu se opět vedou debaty. V době uzávěrky jsme získali informaci, že společnost vyjednává se zastupiteli města o možném pronájmu za velmi zvláštních podmínek. Město nyní nabídne „finanční výpomoc“ na dostavbu a posléze bude po dobu deseti let obývat prostory zcela zdarma. Opravdu prazvláštní krok pánů radních. Jednak společnost vybrali na základě vizualizace i navzdory nižší nabídce, ale hlavně od prodeje uplynuly pouhé dva roky a společnost RED HOUSE již nyní licituje s městem a vyjednává zcela jiné podmínky.

S nadsázkou můžeme říct, že všechny kroky pánů radních související s touto společností vedou přinejmenším k zamyšlení. Zastupitelstvo města na svém zasedání v prosinci roku 2009 rozhodlo o směně pozemků se společností RED HOUSE, namísto toho, aby pozemky prodalo. Účelem směny pro RED HOUSE je získání pozemků ve vlastnictví města na dostavbu skeletu a statutární město Ostrava  získá pozemky ve Svinově, které vlastnil RED HOUSE a jež jsou zastavěny komunikacemi (silnicemi) patřícími městu. (Poznámka redakce: město vlastní silnice a nyní směnou získá pozemky pod těmito silnicemi.)

Pozornost vzbuzuje nejen datum vzájemné směny. Záměr pozemky směnit byl vyvěšen na úřední desce magistrátu od 28. prosince 2009 do 13. ledna 2010, ale v tu dobu společnost pozemky ještě nevlastnila. Ty koupila až v únoru 2010 od SVINOV CENTRUM, s. r. o.

A opět se vracíme na úvod našeho článku k předsedkyni představenstva společnosti RED HOUSE a zároveň k jednatelce SVINOV CENTRUM v jedné osobě, která podepisuje prodej a zároveň koupi. Což pochopitelně není v rozporu, ale nám neuniká fakt, že pozemky byly původně koupeny od Českých drah, a to jen dva roky zpátky. Proč tedy město tyto pozemky nekoupilo již dříve a usiluje o ně až nyní směnou, která navíc není vůbec výhodná?

Nebyla dřívější koupě skeletu a současná situace „vzájemné pomoci a spolupráce“ s městem již předem „dohodnutá akce“?

Z historie víme, že vedení města usilovalo o dostavbu skeletu. Tento záměr ale v roce 2006 ztroskotal. A nyní je tady soukromý vlastník, který potřebuje investice na dostavbu, a město podává pomocnou ruku. Pokud půjdeme ještě dál, zjistíme velké množství nesrovnalostí. Útvar hlavního architekta Magistrátu města Ostravy zpracoval podmínky prodeje skeletu v listopadu 2007 a nám se dostává do rukou nabídka společnosti RED HOUSE Development, a.s., s datem z května 2007. A to pomíjíme fakt, že společnost byla založena až o rok později.

Neradi bychom spekulovali, ale vše poukazuje na skutečnost, že jde opět o stejný scénář, jak získat městský majetek do vlastnictví soukromé firmy za podpory radnice.

Nadále budeme  současný vývoj sledovat a informovat vás.

 1. Autor: derys

  22.6.2010 - 8.13

  Svinov je stát ve státě,nebo přinejmenším město ve městě…Tam je tak silná mafiánsko zastupitelská klaka,že by se i v Praze divili…Tam co se upeče,Ostrava nestačí ani registrovat,natož řešit…:-O

 2. Autor: Honza (Ostravak)

  21.9.2010 - 15.57

  Lidi dělejme s tou maffi něco, my už pomalu platíme daně i za vzduch který dýcháme a oni vyhazijí naše peníze z oken kde stojí jejich kamaradí mafiání ….

Vložení komentáře


Další články

 • Vydané územní rozhodnutí je v rozporu s kupní smlouvou. Omyl úředníků, nebo standardní postup magistrátu?
 • Rozhovor s Tomášem Málkem, lékařem Městské nemocnice Ostrava
 • Nákladný a nevyužitý kolektor pod městem
 • Prodej skeletu na ulici 28. října. Opět stejný scénář, jak získat městský majetek do vlastnictví soukromé firmy za podpory pánů radních
 • Podpora města jako součást podnikání aneb Pohádkový sen každého podnikatele pokračuje
 • Pak bude možná pozdě na to chtít se ptát …
 • Vyměním centrum za Svinov. zn. bez doplatku
 • Postřehy

  • Zamyšlení čtenáře

  • Jsem již starší důchodce a v současné době bydlím ve Vítkovicích. Ale vždy s nostalgií vzpomínám na svá mladá léta strávená v ulicích „staré Ostravy“. Můj tatínek pracoval ve čtvrtém patře módního domu Ostravice a já jako malý hoch jsem tam chodíval s neutuchajícím vzrušením. Později jsem si zde našel i svou ženu. Na mladá léta člověk vzpomíná vždy rád, a proto mě zdejší stav tehdy tak noblesního obchodního domu vhání lítost a nerad si připouštím, že snad oba už patříme do starého železa. Historie Ostravy se někde ztrácí, a nikdo s tím nic nedělá. Copak nikomu nevadí, že hosté hotelu Imperial den co den ze svých oken koukají na chátrající budovu, která kdysi patřila ke skvostům? Nebo budova přímo naproti hotelu, ta také zeje prázdnotou. Je to ostuda radnice, že dovolí, aby hosté mezinárodního hotelu v centru města měli takovýto výhled.

   Přeji Ostravě a Ostravakum hodně sil.

   Čtenář Tobiasz

  • další postřehy

  • Městská vyhláška zvýhodňuje předvolební politické kampaně
  • Časopisy hrazené z našich peněz
  • Ostrava má opět unikát! Dvě čtyřproudové silnice vedoucí souběžně vedle sebe

  Anketa

  Aktuálně není k dispozici žádná anketa